piątek, 3 maja, 2024
spot_img
+

    Rodzina w centrum uwagi konferencja naukowo-wychowawcza

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W Podkarpackim Urządzenie Wojewódzkim odbyła się kolejna edycja konferencji naukowo-wychowawczej z cyklu „Rodzina w centrum uwagi”. Uczestnicy rozmawiali między innymi o zachowaniu samobójczym wśród dzieci i młodzieży.

    Konferencja pt. „Gdy brakuje sił, aby żyć – zachowania samobójcze wśród dzieci i młodzieży” była podzielona na strefę merytoryczną i strefę inspiracji. Swoje prelekcje wygłosili: dyrektor Zespołu Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie Elżbieta Telesz („Pierwsza pomoc dziecku w kryzysie. Praktyka wychowawcza wśród dzieci hospitalizowanych”), kierownik Klinicznego Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Centrum Medycznym w Łańcucie, konsultant wojewódzki dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży lek. med. Małgorzata Pruchnik-Surówka („Dziecko w kryzysie suicydalnym. Jak zauważyć, zareagować, jak pomóc?”), nadkom. Elżbieta Siupik („Fakty, których nie wolno przemilczeć. Próby samobójcze i samobójstwa w świetle policyjnych statystyk”). W strefie inspiracji znalazły się natomiast rekomendacje szkolnych działań profilaktycznych. Zagadnienia z tego obszaru przedstawili pedagodzy – doradcy metodyczni PCEN Dorota Dragan i Jolanta Podolak-Zając.

    z wielką delikatnością i szacunkiem dla godności dziecka, każdego młodego człowieka, zwrócić uwagę na zachowania samobójcze wśród tej grupy osób. Wszyscy, jako rodzice, pedagodzy i wychowawcy, zdajemy sobie sprawę, że problematyka spotkania jest poważna i bardzo trudna, jednakże aktualna i wymaga podjęcia. Jesteśmy też przekonani, że jako dorośli, powinniśmy tworzyć uważny krąg troski wokół każdego młodego człowieka, aby afirmacja życia zapewniała mu integralny rozwój we wszystkich wymiarach jego człowieczeństwa. Dobro dziecka jest dobrem naszych rodzin, warto więc je pomnażać i o nie dbać.

    podkreślają organizatorzy konferencji

    Wydarzenie, które wpisuje się w cykl inicjatyw podejmowanych na rzecz rodziny, wychowania, kształtowania społecznych postaw wśród dzieci i młodzieży, otworzyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

    Z danych statystycznych podanych przez Rzecznika Praw Dziecka wynika, że ubiegły rok był jednym z najtragiczniejszych jeśli chodzi o liczbę samobójstw wśród dzieci i młodzieży – podjętych zostało 2000 prób z czego 146 było skutecznych.

    To, co możemy zrobić już teraz, to przede wszystkim być czułym i uważnym na problemy emocjonalne i na cierpienie psychiczne naszych dzieci i młodzieży. Bądźmy dostępni, rozmawiajmy, wspierajmy, pokazujmy, że można na nas liczyć, nie bagatelizujmy problemów emocjonalnych. I jeszcze jedno: pamiętajmy, że szukanie pomocy i wsparcia to nic złego, to nie oznaka słabości, ale świadomość i racjonalna postawa, która może sprawić, że unikniemy eskalacji problemów, a nasze dzieci i młodzież wyrosną na szczęśliwych i świadomych dorosłych.

    Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

    W wydarzeniu uczestniczyli podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, wicekurator Stanisław Fundakowski, dyrektor PZPW w Rzeszowie Krystyna Wróblewska, przedstawiciele Policji, nauczyciele, katecheci, wychowawcy, pedagodzy i psychologowie, członkowie stowarzyszeń i organizacji społecznych działających na rzecz dzieci i młodzieży, wychowania i promocji dobrych praktyk.

    Konferencja została zorganizowana z inicjatywy pełnomocnika wojewody podkarpackiego do spraw rodzin Rafała Czupryka i odbyła się pod patronatem honorowym Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com