sobota, 4 maja, 2024
spot_img
+

    Co działo się w 2022 roku w Rzeszowie? Czyli podsumowanie kulturalne minionego roku na Podkarpaciu

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Za nami 2022 rok. Miasto Rzeszów zorganizowało wiele imprez plenerowych i stacjonarnych, na których pojawiło się setki, a nawet tysiące osób. Co więc warto było zwiedzić, zobaczyć, obejrzeć, posłuchać w minionym – 2022 roku? Jacy wyjątkowi artyści pojawili się w Rzeszowie, które galerie sztuki warte były odwiedzenia, w końcu jakie imprezy pamiętamy i chętnie wspominamy? Poznaj więc przegląd kulturalny 2022 roku. Jak minął nam tamten rok?

    Niewątpliwie jednym z największych takich imprez był Wschód Kultury. Impreza co roku zrzesza polskich artystów, którzy śpiewają w duetach z wokalistami zza naszych wschodnich granic. Mogliśmy w czerwcu posłuchać całkowicie za darmo takich wykonawców, jak Wiki Gabor, Kaśka Sochacka, Anię Rusowicz oraz zespół Afromental, a także Króla. Do tego w Polsce pojawiła się Malena – zwyciężczyni Eurowizji dla dzieci w zeszłym roku, pochodząca z Armenii młoda wokalistka. Impreza zrzeszyła nie małą publiczność i możliwe, że odbędzie się i za rok zobaczymy nowych artystów na dużej scenie.

    Drugą wielką imprezą w Rzeszowie był Art In Culture, na rzeszowskim rynku, który zrzeszył różnych twórców działających w obszarze kultury. Były pokazy taneczne, pokazy mody oraz wspaniała muzyka, a to wszystko wśród spektakularnych efektów świetlnych 9 lipca.  

    W minionym roku odbyła się też wielka impreza teatralne – V Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE`22 od 19 do 28 sierpnia. Na rzeszowskich scenach zagrały teatry z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czechów, Estonii, Litwy, Łotwy,  Rumunii, Słowacji, Słowenii, oraz Węgier, a także z Ukrainy. Do tego zorganizowane były liczne wystawy, performance, koncerty.

    Mając na myśli wielkie, rzeszowskie imprezy nie da się przegapić Carpathię Festiwal, który ma już długą tradycję. Na koncercie zaprezentowało się kilkunastu artystów, wyłonionych z wcześniejszych przesłuchań. Na imprezie dodatkowo wystąpił Marek Kościkiewicz, a podczas całego festiwalu w 2022 roku nagrodę główną odebrał Kamil Franczak.

    Nie należy zapomnieć także o Rockowej Nocy – konkursie, podczas którego zaprezentowały się zespoły, poruszające się w takim właśnie klimacie. Sierpniowy konkurs wygrał Stonage Full Of Sun.  

    Ubiegłoroczne senioralia przeszły do historii a to za sprawą licznej obecności osób w podeszłym wieku, dla których Rzeszów przygotował mnóstwo zabawy oraz innych atrakcji. Przyjechał specjalnie do Rzeszowa Stefano Terrazzino, a zaśpiewała na dużej scenie Eleni.

    W Rzeszowie odbył się także festiwal kulinarny, na którym specjalnym gościem był Robert Makłowicz. Impreza odbyła się pod hasłem „Karpaty na widelcu” i przyciągnęła tłumy ludzi na rzeszowskim rynku, którzy mogli skosztować specjałów od różnych wystawców.

    W kinie Zorza odbyło się w minionym roku jedne z największych wydarzeń turystycznych na Podkarpaciu. To była 14. edycja Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego, na który zjechało się mnóstwo podróżników, którzy zwiedzili cały świat i teraz o tym opowiadają.

    Jeśli chodzi o inne koncerty połączone z festynami i piknikiem w mniejszych i większych miejscowościach i z dobrą zabawą, to na Podkarpaciu były ich setki. Nasze województwo gościło zarówno tych mniej, ale też bardziej znanych wykonawców. Był Bednarek, festiwal orkiestr dętych, w Boguchwale zagrał Sławomir, a w Tyczynie można było obejrzeć tańce ludowych zespołów. W Przeworsku zaśpiewał Piasek, z kolei w Stalowej Woli – LemON, Zakopower czy Sound’n’Grace. W Hyżnym zagrał Stachursky, a na rzeszowskiej Słocinie zagrała swój koncert kameralny w parku Asia Nawojska. Włodi oraz Vito Bambino wystąpił w Przystani na Lato. W Rzeszowie pojawiła się też młodziutka gwiazda „KIWI” prezentując swój dorobek artystyczny. Był też kolor fest, czyli festiwal kolorów, a w Jasionce wystąpiła znana z uczestnictwa w najnowszej – ostatniej edycji The Voice od Poland – Sandra Reizer. W filharmonii, w plenerze na parkingu przy obiekcie kulturalnym zaprezentowała znane piosenki Karen Edwards, która współpracowała z m.in. Stevie Wonderem. Także w filharmonii na początku września można było usłyszeć największe przeboje grupy the Police granych razem z orkiestrą.

    W listopadzie odbyły się w Millenium Hall targi książki. Podczas tego wydarzenia do Rzeszowa zjechało się mnóstwo pisarzy, by móc spotkać się ze swoimi fanami. A do tego na wielu stoiskach można było kupić przeróżne książkowe pozycje.

    Na Podkarpackiej Jesieni Muzycznej w październiku można było się wybrać na liczne koncerty w klasztorze u oo. Dominikanów oraz w Instytucie Muzyki na Dąbrowskiego.

    Kino za Rogiem Cafe trochę się rozbudowało. Od tej pory oprócz oczywiście oglądania filmów można urządzać w kinie koncerty, spotkania, spektakle teatralne czy gry i zabawy dla dzieci. Jedną z wokalistek, była Kathia, a gościem specjalnym – podróżnik – Piotr Milewski, który został zaproszony do kina przez Fundację Koi Koi, która obchodziła w minionym roku swoje pierwsze urodziny i która propaguje kulturę japońską w naszym mieście.

    Miniony rok należał do roku Ignacego Łukasiewicza. Z tego względu w całym Rzeszowie i nie tylko, bo na Podkarpaciu organizowanych było mnóstwo imprez poświęconych wybitnemu wynalazcy, na przykład jazda na rolkach, czy gry i zabawy oraz wystawy. Zwieńczeniem tego były koncerty organizowane w grudniu dedykowane właśnie tej wybitnej postaci zwłaszcza w  świecie nauki.

    W Ogrodach Bernardyńskich odbywały się cykliczne spotkania z wybitnymi postaciami, organizowane przez bibliotekę, tzw. „Letnie Ogrody Literackie”. Pojawili się na nich takie znane osoby, jak: Mariusz Szczygieł, Agata Tuszyńska, Filip Springer, Joanna Brodzik,

    Był też na wakacjach rowerowy festiwal – kilkudniowa impreza, która zrzeszyła miłośników jazdy na rowerach. Pojawiła się też możliwość obejrzenia filmów w plenerze.

    W czerwcu na skwerze Millenium Hall oraz w Galerii Rzeszów w październiku odbył się pokaz mody uzdolnionych uczniów rzeszowskiego technikum. Podczas Podkarpackiej Jesieni Jazzowej można było posłuchać muzyki granej na żywo w tym klimacie w wielu miejscach, o różnych dniach, a na scenach Rzeszowa zaprezentowało się wielu jazzowych wokalistów.

    Jeśli chodzi o teatr, Maska przygotowała wiele spektakli w tamtym roku. „Pradawne drzewo”, „Biruta i tajemnica rzeki”, „Statek Noego”, „Figura, tor, płaszczyzna” – przedstawienie taneczne wykonane przez teatr O.de.la. Rzeszowska „siemaszka” zaprezentowała premierowo spektakl pt. „Wiśniowy sad”, „Następna do raju”, „Wenus w futrze”. W teatrze na ul. Sokoła odbył się także Festiwal Arcydzieł, podczas których mogły zaprezentować się teatry z całej Polski.  Maska z kolei zagrała „Ballady i romanse”, „Blaski i cienie”, „Arszenik”, „Księżycowe opowieści”, „Kajtuś czarodziej”, „Zaginiony świat”. Podczas OFF-RZESZÓW mogło zaprezentować się wiele teatrów niezależnych na rzeszowskich scenach z całej Polski.

    W 2022 roku można było w rzeszowskich galeriach oglądać wystawy malarskie i fotograficzne takich artystów, jak Alicji Nykiel w marokańskim stylu. Wystawa malarska Dagmary Jemioły -Hryniewickiej pt. „Ulotny świat” przyciągnął wielu fanów malarstwa, która odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury. Mogliśmy oglądać wystawę plakatów ze sztuki Moliera.

    Anna Ziobro, rzeszowianka napisała nową powieść pt. „Nie pozwól mi odejść”, pojawiając się tym samym na wielu spotkaniach autorskich, organizowanych przez bibliotekę, na których oprócz niej wystąpiło wielu innych autorów oraz miłośników dobrych książek. Biblioteka gościła także Magdalenę Grzebałkowską, Małgorzatę Niezabitowską, Anną Kamińską, Joannę Rusinek, Katarzynę Bester, Agnieszkę Maciuła-Ziomek, Marię Stefanik. Podczas Impresji Jesiennych można było posłuchać przepięknej poezji razem z muzyką w tle.

    Rzeszów stał się na chwilę miejscem, gdzie kręcony był teledysk do grupy muzyków Symptone.

    Nie zapomnieliśmy także o naszych wschodnich sąsiadach – Ukraińcach, którzy uciekli do Polski przed panująca wojną. Dla nich także przygotowano wiele ciekawych zajęć kulturalnych, filmów czy spektakli teatralnych, które tłumaczone były na język ukraiński.

    W Rzeszowie szczególnie w ostatnim roku bardzo rozpowszechniła się nauki tańca bachaty. Na mapie Podkarpacia pojawiło się wiele szkół tańca, które w swojej ofercie posiadały także naukę właśnie tego tańca. W Galerii Rzeszów zorganizowano nawet flash mob, podczas którego uczestnicy jednej ze szkół tańca zaprezentowali swoje taneczne umiejętności w bachacie.

    Wyłoniono zwycięzców w tegorocznej edycji „Podcast roku”, razem z utworzeniem ławeczki Janusza Majki, która ma przypominać o tym rzeszowskim dziennikarzu.

    Były też zorganizowane w minionym roku na przykład zajęcia z plecenia makramy, gra w planszówki, karaoke, coś dla prawdziwych fanów komiksów. Był też kiermasz książek, kaset oraz płyn winylowych. Można było skosztować pyszności we food truckach. Można było posłuchać wielu ciekawych i rozśmieszających stand-upów. Mogliśmy skosztować pysznej szarlotki na festiwalu w Pstrągowej. A na maluchów czekało mnóstwo atrakcji na letnich półkoloniach. W Rzeszowskich Piwnicach oglądaliśmy malowanie obrazów na żywo. A w WDK na Okrzei czekało mnóstwo filmów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego KLAPS.

    Jak zawsze, co sezon, trwają nabory do różnych grup szczególnie dla osób uzdolnionych artystycznie. Rzeszów otwiera się na nowych młodych artystów i oferuje wiele zajęć dla dzieci, ale nie tylko, bo i młodzieży oraz dorosłych, którzy chcą się rozwijać w jakimś artystycznym kierunku. Czy będzie to taniec, zajęcia plastyczne, wokalne, teatralne, czy gry na różnym instrumencie – pod okiem profesjonalistów wszyscy chętni będą się mogli szkolić, by później móc dawać wyjątkowe, spektakularne widowiska.

    Pod koniec zeszłego roku można było wybrać się do rzeszowskiego Świątecznego Miasteczka, przy rynku. Odbył się festiwal czekolady, święty Mikołaj czekał na wszystkie dzieci z prezentami, odbyła się także miejska wigilia, oraz można było zobaczyć ciężarówkę Coca-Coli.

    Cóż, zobaczymy sami, ile wydarzeń kulturalnych powstanie w obecnym, 2023 roku. Mamy nadzieję, że jeszcze więcej niż w zeszłym!

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com