wtorek, 30 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Dzisiaj jest kalendarzowe święto herbaty. Przetestuj przepisy na oryginalne, rozgrzewające herbaty w swoim domu, szczególnie zimą!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Na zewnątrz panują minusowe temperatury, spadł śnieg i przebywając długo szczególnie na dworze warto, po przyjściu do domu zaparzyć sobie herbatę. Herbata oprócz tego, że idealnie rozgrzewa i jest polecana szczególnie zimą, kiedy na zewnątrz jest chłodniej – posiada wiele cennych właściwości. Dzisiaj, 15 grudnia obchodzony jest kalendarzowy Dzień Herbaty. Sprawdź, co mówią na temat herbaty specjaliści, a do tego poznaj oryginalne przepisy na aromatyczne, gorące napoje z dodatkiem różnych składników.

    Czarna, biała, czerwona i zielona, plus różnego rodzaju mieszanki aromatyzowane. Herbata świetnie rozgrzewa, przydaje się w chłodne dni. Przez wiele lat uważano, że to tylko używka, a więc nie posiada wartości odżywczych. To nieprawda. Z wielu badań wynika, że herbata to produkt wręcz prozdrowotny.

    W ostatnich latach na celowniku naukowców znalazły się przede wszystkim zawarte w herbacie polifenole – substancje z grupy przeciwutleniaczy.

    Do tej pory uważano, że najwięcej i najbardziej aktywnych tego typu składników zawiera herbata zielona, stąd pojawiły się sugestie, że ma ona najlepszy wpływ na ludzkie zdrowie. Było między innymi wiadomo, że obniża ona masę ciała. Jak wynika z artykułu dr Reginy Wierzejskiej z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie zamieszczonego na łamach „Przeglądu Epidemiologicznego”, za zjawisko to odpowiada kofeina i galusan epigalokatechiny, które redukują wchłanianie tłuszczu, zwiększają wydatek energetyczny organizmu oraz spalanie tkanki tłuszczowej.

    Herbata z cytryną – zdrowa, czy nie?

    Toksykolog przyznaje, że herbata zawiera pewną ilość glinu, a herbata z cytryną także pewną ilość cytrynianu glinu – dobrze rozpuszczalnego w wodzie i najlepiej biodostępnego (przyswajalnego) ze znanych związków glinu. I choć poziom przyswajalności cytrynianu glinu jest wielokrotnie większy niż związków glinu nierozpuszczalnych w wodzie, to jednak wynosi on zaledwie kilka procent. Ponadto, warto też wiedzieć, że glin wchłonięty z przewodu pokarmowego do krwi jest wydalany głównie przez nerki, przede wszystkim właśnie jako cytrynian (a niezbędny do wytworzenia tego związku kwas cytrynowy powstaje w organizmie jako produkt przemian metabolicznych).

    – Niestety, na temat glinu w żywności narosło w ostatnich latach wiele mitów. Jeden z najbardziej rozpowszechnionych głosi, że nie powinno się pić herbaty z cytryną, bo tworzy się w niej cytrynian glinu, który jest toksyczny dla organizmu człowieka, zwłaszcza dla mózgu. Choć przyznać trzeba, że jest w tym micie niewielkie ziarnko prawdy, to jednak generalnie straszenie ludzi piciem herbaty z cytryną to naprawdę gruba przesada – mówi dr hab. Paweł Struciński.

    Ekspert zapewnia, że w świetle aktualnego stanu wiedzy naukowej, picie herbaty z cytryną nie stwarza żadnego istotnego ryzyka dla zdrowia, pomimo iż w środowisku kwaśnym, faktycznie, niewielka część nierozpuszczalnych związków glinu zawartych w herbacie przekształca się w cytrynian glinu.

    Ile powinno się pić ziołowych herbatek w ciągu dnia?

    Herbatom: zielonym, czerwonym, ziołowym przypisuje się nadzwyczajne właściwości. Psychodietetyk Justyna Markowska ostrzega, że fenomen „herbatek” jest mitem, a pite w nadmiarze mogą szkodzić. Bezpieczna dawka? Maksymalnie dwie filiżanki w ciągu dnia.

    Oczyszczają, zwiększają witalność, wspomagają odchudzania odmładzają – to dość powszechna opinia o herbatach zielonej, czerwonej, ziołowych. Prawda czy mit?

    Wszystko zależy od tego o jakiej herbacie mówimy. Czerwona prawdopodobnie wspomaga odchudzanie – to jest można powiedzieć  udowodnione naukowo. Natomiast, jeśli chodzi o zieloną, to na pewno takich właściwości nie ma. Jedna i druga zawierają antyoksydanty, czyli teoretycznie chronią nas przed starzeniem.

    W ich przypadku sytuacja jest bardziej skomplikowana. Jeśli ktoś już – że tak powiem – polubi herbaty ziołowe to bardzo często pije różne, nawet jedna po drugiej. Tymczasem znajdują się w nich różne substancje aktywne; mieszanie ich może prowadzić do interakcji, które niekoniecznie są dla nas zdrowe.

    Na zioła, herbaty ziołowe naprawdę powinniśmy uważać. Myślę, że dwie filiżanki w ciągu dnia to jest pewne maksimum. Dodatkowo jeżeli pijemy danego dnia herbatę przykładowo z pokrzywy, to nie powinniśmy równocześnie pić melisy. No i one też oddziałują na naszą wątrobę.

    Przepisy na rozgrzewające herbaty

    DOMOWA ICE TEA Z NEKTARYNEK

    SKŁADNIKI:

    SYROP NEKTARYNKOWY

    nektarynki – 3 szt.

    woda – 1 szklanka

    cukier trzcinowy – ½ szklanki

    HERBATA

    herbata earl grey – 3-4 torebki

    woda – 1,5 l

    DO PODANIA

    kostki lodu

    nektarynki – 2 szt.

    listki mięty – 1 garść

    KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY SYROP Z NEKTARYNEK

    Nektarynki kroimy na cząstki i przekładamy do rondla. Dolewamy wodę i wsypujemy cukier trzcinowy. Gdy całość się zagotuje, zmniejszamy ogień i czekamy, aż cukier całkowicie się rozpuści. Następnie odcedzamy syrop na sicie. Studzimy. Nektarynek użyj np. do koktajlu.

    KROK 2: ZAPARZAMY HERBATĘ

    Herbatę zaparzamy w 1,5 l wody i studzimy.

    KROK 3: PRZYGOTOWUJEMY MROŻONĄ HERBATĘ

    Do dzbanka wrzucamy kostki lodu. Wlewamy herbatę. Dolewamy porcjami sok z nektarynek aż do uzyskania ulubionego smaku. Nektarynki kroimy na cząstki, dodajemy do herbaty razem z garścią listków mięty i całość mieszamy.

    SKŁADNIKI

    HERBATA IMBIROWO-POMARAŃCZOWA

    herbata czarna

    korzeń imbiru – ok. 3 cm

    sok pomarańczowy – 2 łyżki

    pomarańcza – 1 szt.

    suszone żurawiny – 2 łyżeczki

    Przygotowanie:

    Kawałek imbiru obieramy i kroimy. Następnie zalewamy 100 ml wody i gotujemy przez 4 minuty. We wcześniej ogrzanym dzbanku umieszczamy herbatę, zalewamy gotującą się wodą i zaparzamy przez 3 minuty.

    Po 1 łyżeczce suszonych żurawin układamy na dnie każdej filiżanki. Do dzbanka z herbatą wlewamy przez sitko przygotowany wywar z imbiru oraz 2 łyżki soku pomarańczowego. Wlewamy herbatę do filiżanek. Pomarańczę kroimy w plasterki i ozdabiamy nimi filiżanki.

    HERBATA JABŁKOWO-CYNAMONOWA

    herbata czarna

    suszone śliwki kalifornijskie – 4 szt.

    szarlotka, jabłka prażone w słoiku – 2 łyżeczki

    suszone żurawiny – 2 łyżeczki

    jabłko – 1 szt.

    goździki – 1 łyżeczka

    mielony cynamon – 0,5 łyżeczki

    laska cynamonu – 2 szt. (opcjonalnie)

    anyż w gwiazdkach – 1 szt.

    Przygotowanie:

    Goździki i gwiazdkę anyżu rozdrabniamy w moździerzu. Łączymy z mielonym cynamonem. Następnie przekładamy do małego garnuszka, zalewamy 100 ml wody i gotujemy przez 4 minuty.

    We wcześniej ogrzanym dzbanku umieszczamy herbatę, zalewamy przegotowaną wodą i zaparzamy przez 3 minuty. Kroimy 4 suszone śliwki (po 2 na każdą filiżankę) i układamy je na dnie filiżanek. Nakładamy po łyżeczce prażonych jabłek, a następnie po łyżeczce suszonych żurawin.

    Do dzbanka z herbatą wlewamy przez sitko przygotowany wywar z przypraw korzennych. Powoli lejąc po ściance łyżeczki, wlewamy herbatę do filiżanek.

    Napar możemy ozdobić plasterkiem jabłka, laską cynamonu oraz gwiazdką anyżu.

    HERBATA ŚLIWKOWO-CZEKOLADOWA

    herbata czarna

    suszone śliwki kalifornijskie – 4 szt.

    powidła śliwkowe – 2 łyżeczki

    czekolada gorzka 60%

    mielony cynamon – 0,5 łyżeczki

    goździki – 1 łyżeczka

    Goździki rozdrabniamy w moździerzu i łączymy z cynamonem. Następnie przekładamy przyprawy do małego garnuszka, zalewamy 100 ml wody i gotujemy przez 4 minuty.

    We wcześniej ogrzanym dzbanku umieszczamy herbatę, zalewamy gorącą wodą i zaparzamy przez 3 minuty.

    Kroimy 4 śliwki (po 2 na każdą filiżankę) i układamy je na dnie filiżanek. Nakładamy po łyżeczce powideł śliwkowych. Do dzbanka z herbatą wlewamy przez sitko przygotowany wywar z przypraw korzennych. Powoli lejąc po ściance łyżeczki, wlewamy herbatę do filiżanek. Ścieramy na tarce pół kostki czekolady i posypujemy nią herbatę.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com