niedziela, 5 maja, 2024
spot_img
+

    Kinowe Czwartki w Rzeszowskich Piwnicach. Do obejrzenia filmy krótkometrażowe związane z Podkarpaciem!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Wybierz się koniecznie na czwartkowe seanse filmów z Podkarpackiej Kroniki Filmowej – programu, w ramach którego powstają krótkometrażowe dokumenty o tym, co najciekawsze jest w naszym regionie i warte pokazania. Projekcje odbywają się w czwartki o godz. 18:00, w kinie LED w Rzeszowskich Piwnicach, przy ulicy Rynek 26. Partnerem wydarzenia jest Podkarpacka Komisja Filmowa. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

    Podkarpacka Kronika Filmowa jest programem wsparcia finansowego, w ramach którego wspófinansowane są filmy dokumentalne tematycznie związane z województwem podkarpackim. Program sprzyja tworzeniu warunków do rozwoju produkcji filmowych na Podkarpaciu oraz dokumentowaniu historii i teraźniejszości regionu. Realizowany jest raz w roku w formie konkursu ze środków pochodzących z Województwa Podkarpackiego

    Program oraz repertuar filmowy Kinowych Czwartków

    Filmy nawiązujące tematyką do rzemiosła.

    10 listopad, film pt. „Płatnerz musi być muzykiem”, czas trwania 30 minut

    Reżyser: Katarzyna Mazurkiewicz

    Producent: Mazurkiewicz Produkcja Filmowa

    Rok produkcji: 2017

    Film przedstawia, pochodzącego i tworzącego w Łańcucie, Krzysztofa Panasa – mistrza płatnerskiego specjalizującego się w wyrobie broni rodzimej i oręża dalekowschodniego. Dokument jest poświęcony osobie o unikalnych, w dzisiejszych czasach, umiejętnościach, obdarzonej wyjątkową charyzmą i charakterem. Przedstawione są nie tylko tajniki niecodziennej profesji, jaką jest praca płatnerza, ale też uniwersalne wartości, które można odnieść do wielu innych dziedzin ludzkiego życia.

    10 listopad, film pt. „Ślusarz. Historia Józefa Cisowskiego”, czas trwania 30 minut

    Reżyser: Jakub Kowalczyk

    Producent: Muzeum Rzemiosła w Krośnie

    Rok produkcji: 2021

    Józef Cisowski, urodzony w 1907 roku był doskonale wykształconym rzemieślnikiem, właścicielem krośnieńskiej Fabryki Pilników „Żbik”, która była jednym z najnowocześniejszych zakładów ślusarskich w regionie. Cisowski był także żołnierzem AK – w „Żbiku” prowadzono tajne nauczanie i mimo wielkiego ryzyka, działała tam odlewnia granatów dla oddziałów Armii Krajowej. Sam Cisowski brał udział w ich transporcie. Film Ślusarz… to także historia powstania Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

    Wśród zrealizowanych projektów znajdziemy filmy sięgające do historii, przedstawiające życie i nadzwyczajne osiągnięcia wybitnych postaci regionu, takich jak m.in. Franciszek Kotula („Swój nieznany”, reż. Roland Dubiel), Edward Janusz („Rzeszowskie janusze”, reż. Ilona Dusza Kowalska i Jakub Pawłowski), Aleksader Ładoś („Sprawy paszportowe”, reż. Roland Dubiel) czy tytułowy „Wieleżyński, alchemik ze Lwowa” (reż. Mariusz Bonaszewski).

    W obszernym katalogu filmów Podkarpackiej Kroniki Filmowej znajdziemy także portrety przedstawicieli środowisk twórczych, którzy zyskali rozgłos i uznanie w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. Wśród nich na uwagę zasługują dokumenty o Barbarze Porczyńskiej, utalentowanej malarce („Mamalarka”, reż. Katarzyna Mazurkiewicz), Arkadiuszu Andrejkowie („Znowu są”, reż. Paulina Ibek), który znany jest z tworzenia tzw. deskali, czy o Jerzym Dyni („A kapela gra do końca”, reż. Roland Dubiel), popularyzatorze muzyki ludowej.

    Zainteresowaniem wśród twórców cieszyły się również tematy społeczne, jak bieg rodziców dzieci chorych na mukowiscydozę Wielką Pętlą Bieszczadzką („Kilometry oddechów”, reż. Rafał Gużkowski), czy praca ratowników STORATu i ich psich podopiecznych, będących w stałej gotowości do poszukiwania i ratowania życia zaginionych („Fuks”, reż. Jakub Kowalczyk); czy tematy związane z życiem w dzikich zakątkach najpiękniejszych krain regionu: Bieszczad i Beskidu Niskiego („Płaje”, reż. Rado Barłowski, Łukasz Grudysz, „Wypasiony raj”, reż. Rafał Gużkowski).

    Kinowe czwartki z Podkarpacką Kroniką Filmową potrwają do połowy grudnia 2022. Filmy dokumentalne powstały w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej, programu wsparcia produkcji filmów dokumentalnych tematycznie związanych z kulturą i życiem społecznym Podkarpacia. Program realizowany jest przez Podkarpacką Komisję Filmową ze środków Województwa Podkarpackiego od 2016 roku.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com