sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Grzegorz Grzyb wicemistrzem Polski i Mistrzem Słowacji w Rajdach Samochodowych

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W zakończonym w niedzielę 23 października 48. Rajdzie Koszyc – finałowej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Zawody wygrał rzeszowski kierowca Grzegorz Grzyb z pilotem Adamem Biniędą. Tegoroczny cykl wygrał Szwed Tom Kristensson z pilotem Andreasem Johanssonem.

  Dwukrotny rajdowy mistrz Polski tym razem zakończył sezon krajowego czempionatu ze srebrnym medalem. Zdobył jednak, po raz siódmy w karierze, tytuł mistrza Słowacji.

  Zawody z bazą w drugim największym mieście Słowacji po raz piąty były rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a po raz trzeci stanowiły ostatnią odsłonę rywalizacji w krajowym czempionacie. Do 48. edycji imprezy zgłosiło się 78 załóg, w tym 18 duetów z Polski. Rajd Koszyc był również finałowym starciem w mistrzostwach Słowacji, historycznych mistrzostwach Słowacji, rajdowym pucharze Słowacji, a także przedostatnimi zawodami zaliczanymi do kalendarza FIA CEZ (mistrzostwa strefy Europy Centralnej). Zawodnicy rywalizowali przez dwa dni (22-23 października) na 11 asfaltowych odcinkach specjalnych o łącznej długości 124,5 km.

  Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski to najwyższa klasa rozgrywek rajdowych w Polsce. Jego uczestnicy rywalizują o tytuły mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej, a także w poszczególnych klasach. Organizatorem cyklu jest Polski Związek Motorowy.

  W ramach rundy RSMP wystartowało 17 załóg, z czego do mety w Koszycach dotarło 13 duetów. Najszybciej trasę 11 oesów pokonali Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo), którzy w Rajdzie Koszyc walczyli o tytuł mistrzów Polski. Aby tego dokonać, wiceliderzy tabeli musieli zdobyć o 17 punktów więcej niż Kristensson i Johansson, więc od początku narzucili wysokie tempo rywalizacji.

  Podczas sobotniego etapu (22 października) Grzyb i Binięda wygrali cztery z pięciu oesów i zakończyli dzień w roli liderów klasyfikacji generalnej, z ponad minutową przewagą nad Szwedami. Kristensson i Johansson świadomie nie forsowali tempa, ponieważ ukończenie Rajdu Koszyc na trzecim lub drugim miejscu dawało im tytuł niezależnie od wyników rywali. Trzecie miejsce po I etapie zajmowali Łotysze – Martins Sesks i Renars Francis (Skoda Fabia R4), którzy na swoje konto zapisali zwycięstwo na kończącym dzień odcinku specjalnym.

  W niedzielę (23 października) Grzyb i Binięda nie zwalniali i wygrali cztery pierwsze odcinki specjalne, śrubując swoją przewagę nad Szwedami do ponad 1,5 minuty. Kristensson i Johansson zamieniali się miejscami z Łotyszami. Sesks i Francis przejęli drugą pozycję po OS 6, ale na OS 8 stracili 12,7 s do Szwedów i spadli na trzecią lokatę. Tom z Andreasem wygrali przedostatnią próbę, a na kończącym zmagania Power Stage zremisowali z Grzybem i Biniędą. Ostatecznie reprezentanci polskiego zespołu Kowax 2Brally Racing utrzymali drugie miejsce i zameldowali się na mecie 48. Rajdu Koszyc ze stratą 1,30,2 s do zwycięzców. Na najniższym stopniu podium stanęli Sesks i Francis (+1:57,7 s).

  Dla Grzegorza Grzyba był to piętnasty start i trzeci triumf w klasyfikacji generalnej Rajdu Koszyc. Tym wynikiem Polak przypieczętował swój siódmy w karierze tytuł rajdowego mistrza Słowacji.

  Klasyfikacja końcowa 48. Rajdu Koszyc – 8. rundy RSMP 2022:

  1. Grzyb/Binięda (Skoda Fabia Rally2 Evo) 1:07:31,4 s
  2. Kristensson/Johansson (Hyundai i20 R5) +1:30,2 s
  3. Sesks/Francis (Skoda Fabia R4) +1:57,7
  4. Poloński/Sitek (Volkswagen Polo GTI R5) +2:47,8 s
  5. Parys/Górski (Ford Fiesta Proto) +5:13,4 s

  RSMP 2022 – punktacja po 48. Rajdzie Koszyc (runda 8/8):

  1. Kristensson/Johansson 214 pkt
  2. Grzyb/Binięda 204 pkt
  3. Wróblewski/Wróbel 158 pkt
  4. Gabryś/Dymurski 98 pkt
  5. Lubiak/Dachowski 71 pkt
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com