sobota, 4 maja, 2024
spot_img
+

    Zbliża się 7. Podkarpacki Festiwal Szarlotki w Pstrągowej 2022!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Już po raz siódmy odbędzie się na Podkarpaciu Festiwal Szarlotki. Miejscem, gdzie wystawcy będą mogli prezentować swoje wypieki do skosztowania będzie budynek Siedlisko Janczar w Pstrągowej 815. Event odbędzie się dokładnie 23 października od godziny 12:00 do 17:00.

     Wszystkich kochających domowe wypieki oraz osoby, które chcą ujawnić swoją cukierniczą kreatywność lub oprzeć się na recepturach babć organizatorzy wydarzenia zapraszają do udziału w Konkursie na Najsmaczniejszą Szarlotkę i zdobycia tytułu Podkarpackiego Mistrza Szarlotki 2022.

    Zapisy dla wystawców niestety już minęły. Zawsze możesz przyjść, przekonać się jak było i wrócić za rok ze swoją najlepszą szarlotką!

    Do tego zagra zespół Syndrom Wojtuś Pan oraz SOMETHINGSKI – One Man&The Band!

    W razie jakichkolwiek pytań można skontaktować się z organizatorami przez pocztę mailową:  szarlotka@siedliskojanczar.pl lub tel. kom: 697452885.

    Czy jesteś ciekawy, skąd pochodzi to ciasto?

    Szarlotka (jabłecznik) – pochodzący z Francji wyrób cukierniczy, wynalazek przypisywany Marie-Antoine’owi Carême’owi, składający się z kruchego (w tym też półkruchego) ciasta oraz owoców. Carême miał stworzyć ciasto o nazwie charlotte russe specjalnie dla cara Aleksandra I, swego wieloletniego pracodawcy. Nazwę swą szarlotka zawdzięcza księżnej Charlotcie, szwagierce imperatora, późniejszej carycy.

    Według polskich podręczników do gastronomii, jabłeczniki (szarlotki) to placki z nadzieniem z kwaśnych jabłek, znajdującym się między dwoma warstwami ciasta kruchego (w tym półkruchego). Powierzchnię takich „podręcznikowych” jabłeczników wykańcza się pomadą, gruboziarnistym cukrem kryształem i bitą śmietanką lub cukrem pudrem. Gotowy placek kroi się przed podaniem na kwadratowe kawałki.

    Jabłka na szarlotkę mogą być surowe (w kawałkach) lub przetworzone. Do jabłek w polskiej szarlotce dodawane są przyprawy korzenne, najczęściej cynamon  i goździki. Jabłecznik często podaje się gdy jest jeszcze gorący, z lodami waniliowymi.

    Oprócz jabłek, do przygotowania szarlotki używać można gruszek, brzoskwiń, moreli, śliwek i innych owoców, a jako dodatku rodzynek.

    W dawnej kuchni polskiej marmoladę jabłkową przekładano innymi owocami lub konfiturami. Zamiast kruchego ciasta stosowano chleb, grzanki lub sucharki.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com