niedziela, 5 maja, 2024
spot_img
+

    Środowiska Narodowe chcą budowy pomnika poświęconego Rodzinie Mireckich

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Na konferencji środowiska narodowego 1 września pod Urzędem Marszałkowskim ogłoszono powstanie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Rodziny Mireckich. Narodowcy chcą w ten sposób uczcić pochodzącą z okolic Niska rodzinę Mireckich, która przed II wojną światową była zaangażowana w działalność obozu narodowego. W czasie wojny Mireccy walczyli w konspiracji o wolną Polskę, po wojnie nie ustawali w działalności społecznej.

    Prezes Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kowalski podziękował radnym sejmiku wojewódzkiego za przyjęcie uchwały nadającej odznaczenie „Zasłużona dla Województwa Podkarpackiego” zmarłej w tym roku Marii Mireckiej-Loryś. Pani Maria przed wojną należała do Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska, w czasie wojny walczyła w szeregach narodowych organizacji podziemnych, zostając w 1945 roku Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Po wojnie w związku z prześladowaniami ze strony władzy komunistycznej musiała uciekać z Polski, na emigracji angażowała się w pomoc Polonii oraz Polakom na Kresach. Po powrocie do kraju uczestniczyła w życiu odradzającego się środowiska narodowego.

    Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej Rzeszów wykonali baner a z inicjatywy Ruchu Narodowego Rzeszów środowiskowa Fundacja Wczoraj i Jutro sprezentowała radnym książkę (wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej autorstwa pani Marii Mireckiej-Loryś pt. „Przede wszystkim Polska: zapiski amerykańskie z lat 1952-2010”.

    Ostatni rozdział tej książki został zatytułowany „Saga rodziny Mireckich” i zostały w nim zawarte przez prof. Krzysztofa Kaczmarskiego biogramami każdego z ośmiorga rodzeństwa Mireckich, każdego z ośmiorga oddanych całym życiem bohaterów naszej Ojczyźnie.

    Ruch Narodowy i Młodzież Wszechpolska upominali się dzisiaj o upamiętnienie nie tylko samej jakże zasłużonej śp. pani Marii, nie tylko jej wielce zasłużonego dla Polski rodzeństwa, ale symbolicznie całego obozu narodowego na którego losy wybitnych jej reprezentantów takich jak mecenas Liwo, Jan Chudzik, Władysław Owoc, ks. Czesław Broda, nie wiedzieć czemu została zaciągnięta kurtyna milczenia.

    Środowiska Narodowe jak powiedział Marcin Kowalski liczą że dzisiejsze uhonorowanie śp. major Marii Mireckiej będzie punktem zwrotnym dotychczasowej polityki historycznej prowadzonej przez kompetentnych w tej sprawie samorządowców.

    Do książki ofiarowanej radnym dołączony został wydrukowany tekst śp. Leona Mireckiego z 1989 roku pt. Białe plamy Obozu Narodowego. To jeden z cytatów, który jest ważny dla środowisk narodowych.

    „Dopóki istnieje Naród- to istnieć też będzie Obóz Narodowy, bo wyrasta z ducha i potrzeb narodu i jest z nim organicznie związany.”

    Leon Mirecki
    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com