środa, 17 lipca, 2024
+

  Przysięga żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  22 maja o godzinie 10:00 żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego złożyli przysięgę wojskową. Ślubowanie odbyło się przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim. Szeregi terytorialsów powiększyły się o 125 ochotników, w tym 40 kobiet.

  Z satysfakcją i dumą słowa roty przysięgi „Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam !!!” wypowiedziało 125 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe. To była już 32. przysięga wojskowa w historii Podkarpackiej Brygady a zarazem czwarta w Rzeszowie. Żołnierze przysięgali na sztandar podkarpackich Terytorialsów a ślubowanie odebrał płk Michał Małyska – dowódca brygady.

  Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w liście do nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej napisał: W Waszej służbie drogowskazem jest tradycja polskich formacji niepodległościowych, które wywodzą się ze środowisk Armii Krajowej, której 80. rocznicę powstania obchodziliśmy w tym roku.

  Pułkownik Michał Małyska, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT – podczas uroczystości podkreślił związki naszego regionu z kształtującymi się tradycjami żołnierzy Obrony Terytorialnej. Przypomniał, że Rzeszów jest jedną z kolebek Wojsk Obrony Terytorialnej i to tu właśnie powstała jedna z pierwszych i najliczniejszych brygad w kraju.

  Tego dzieła mogliśmy dokonać tylko i wyłącznie dzięki córkom i synom tej ziemi, pełnej patriotyzmu i odpowiedzialności. To właśnie wy drodzy Terytorialsi pokazujecie w ten sposób, że bliskie są Wam wartości patriotyczne, dobro naszej Ojczyzny i Jej obywateli.

  Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to również wyraz najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. W trakcie uroczystości odbyła się także inscenizacja przysięgi składanej przez żołnierzy AK podczas II wojny światowej. Stanowiło to upamiętnienie 80. rocznicy powstania Armii Krajowej przekształconej ze Związku Walki Zbrojnej. Postawa żołnierzy AK stanowiła fundament, na którym zbudowana została dzisiejsza wolna Polska.

  Podczas wydarzenia wręczono także odznaczenia państwowe. Po odśpiewaniu Reprezentacyjnej Pieśni Wojska Polskiego i defiladzie wojskowej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com