14 C
Rzeszów
piątek, 17 września, 2021
spot_img
+

  Uroczysta premiera filmu ,,Mamalarka” i wernisaż malarski w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj w Wojewódzkim Domu Kultury odbył się premierowy pokaz filmu ,,Mamalarka” w reżyserii Katarzyny Mazurkiewicz. Film powstał w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej. Wydarzeniu towarzyszył wernisaż wystawy Barbary Porczyńskiej oraz premiera płyty z muzyką do filmu autorstwa Luizy Ganczarskiej.

  28 lipca w Wojewódzkim Domu Kultury miał miejsce premierowy pokaz filmu ,,Mamalarka”. Organizatorem wydarzenia była Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Form Różnych. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa cyklu malarskiego Barbary Porczyńskiej o tym samym tytule oraz premiera płyty z muzyką do filmu autorstwa Luizy Ganczarskiej.

  fot. materiały Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie

  Film jest dokumentem obserwacyjnym. Bezpośrednią inspiracją do jego realizacji był cykl artystyczny Barbary Porczyńskiej o tym samym, co film tytule „Mamalarka”. Gniew, frustracja, niemoc, smutek – to często uczucia, którym matka nie daje ujścia. A nie pozwalając im wybrzmieć, sprawia, że zjadają ją od środka. Basia zamknęła ten niemy, matczyny krzyk w bardzo wymownej formie – bo w tej, która jest tak mocno kojarzona z domowym życiem kobiety. Z patelni po jajecznicy, z deski do krojenia, z blachy na ciasto spogląda na nas pełna sprzecznych uczuć twarz – matki i malarki.

  fot. materiały Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie

  „Mamalarka” to element artystycznego, spontanicznego projektu, w który zaangażowały się trzy autorki: Barbara Porczyńska – malarka, Katarzyna Mazurkiewicz – reżyserka i Luiza Ganczarska – kompozytorka. Obrazy, film dokumentalny, album muzyczny dopełniają się nawzajem, z chaosu codziennego życia tworząc przestrzeń dla sztuki. Autorki projektu wiedzą, że w kobiecych poszukiwaniach, potrzebach, chwilach zwątpienia i lęków kryje się również wiele siły.

  fot. materiały Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie

  – Projekt „Mamalarka” jest właśnie taki. Nie boi się dotykać trudności, jakie niesie ze sobą codzienność kobiety, matki, artystki. Pokazuje – ja też taka jestem, rozumiem cię. Twoje potrzeby są ważne. Ty jesteś ważna

  – piszą o ,,Mamalarce” organizatorzy wydarzenia.

  fot. materiały Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie

  Film zrealizowano ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpackiej Kroniki Filmowej.

  fot. materiały Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -