9,6 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 marca, 2023
+

  Minister Marcin Warchoł wziął udział w oficjalnym otwarciu zmodernizowanej siedziby Sądu Rejonowego w Dębicy

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dziś w Dębicy odbyło się oficjalne otwarcie zmodernizowanej siedziby Sądu Rejonowego. W wydarzeniu wziął udział Wiceminister Sprawiedliwości dr hab. Marcin Warchoł.

  Na wstępie Wiceminister Marcin Warchoł podkreślił, że Dębica może się pochwalić piękną tradycją w dziedzinie sądownictwa. Zaznaczył, że to właśnie tam już w XIV wieku istniał sąd prowincjonalny zwany leńskim.

  Chciałbym zaznaczyć, że właśnie sąd przez wieki wyznaczał nurt życia społecznego, politycznego, narodowego, o czym świadczy chociażby fakt, że to sędzia Czesław Łoziński spośród sędziów został wybrany posłem do Sejmu Krajowego, także piękne tradycje sądownictwa dębickiego muszą być w tym momencie na pewno zaznaczone i podkreślone.

  – mówił.

  źródło: Biuro Poselskie Marcina Warchoła

  Reorganizacja i rozbudowa sądu rozpoczęła się w 2013 roku, to wtedy Ministerstwo Sprawiedliwości zaakceptowało program funkcjonalno-użytkowy i od tego czasu datuję się inwestycja w budynek.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Modernizacja budynku trwała dwa lata, a jej koszt wyniósł 17 milionów złotych. Dzięki modernizacji sąd ma dziś prawie 4000m² powierzchni, z czego nowa powierzchnia to ponad 1000m². W tym momencie sąd zyskał 7 sal rozpraw, pokoje narad, pokoje dla sędziów, asystentów, pokoje dla świadków, archiwum sądowe jak i ksiąg wieczystych, które mieści się w piwnicy oraz piękny niebieski pokój przeznaczony dla przyjaznych przesłuchań dzieci.

  Komfortowe warunki pracy zarówno dla sędziów, asystentów, pracowników, jak i komfortowe warunki dla mieszkańców Dębicy, Podkarpacia do tego, żeby mogli tutaj przychodzić i uzyskiwać to na co czekają, czyli wyrok w krótszym czasie, ponieważ te możliwości, które zostają stworzone, one służą przede wszystkim pracownikom, mieszkańcom do tego, żeby wymiar sprawiedliwości pracował sprawniej i efektywniej.

  – mówił Wiceminister Marcin Warchoł.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Waldemar Krok, prezes Sądu Rejonowego w Dębicy jak i starosta Piotr Chęciek zaznaczyli, że w strukturach dębickiego sądu brakuje tylko jednej struktury organizacyjnej, czyli wydziału pracy i zaapelowali o pomoc w tej sprawie do Ministra Marcina Warchoła.

  Będę wspierał starania o powrót wydziału pracy do sądu w Dębicy. Zobowiązuję się, że będę przekonywał do tej inicjatywy ministra sprawiedliwości.

  – mówił Wiceminister.

  fot. Kurier Rzeszowski
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com