Starzejące się społeczeństwo, narastający dług zdrowotny oraz niedobór lekarzy i pielęgniarek to część problemów z jakimi zmierzyć się musi służba zdrowia. Nowa ustawa o zawodzie farmaceuty, a w konsekwencji, rozwój opieki farmaceutycznej może pomóc w ich rozwiązaniu.
Wśród czynnych zawodowo lekarzy około 20 procent to osoby, które przekroczyły 65. rok życia. Niepokojący jest również coroczny spadek liczby lekarzy i pielęgniarek. Sytuacji nie poprawia trwająca pandemia. Podczas jej trwania ograniczony został dostęp do placówek medycznych, z tego powodu pacjenci częściej udają się do aptek. Potwierdza to Naczelna Izba Aptekarska, która odnotowała, że w pierwszych tygodniach zachorowań do aptek udało się ponad 20 mln pacjentów.
Dostrzeżona została rola farmaceutów w systemie ochrony zdrowa. Ta grupa zawodowa będzie odgrywać szczególne znaczenie w radzeniu sobie z długiem zdrowotnym.
Dług zdrowotny to wszystko to, co jest związane z brakiem diagnostyki i słabym dostępem do służby zdrowia w roku pandemicznym. Teraz trzeba będzie to jakoś naprawić. Mamy 10, czasem 20 czy 25 proc. mniej pacjentów zdiagnozowanych. Oni nie zostali cudownie wyleczeni, tylko wrócą do lekarzy w relatywnie gorszym stanie. A jeszcze „po drodze” nam się starzeje społeczeństwo, bo demografia nie jest korzystna
–wyjaśnia Jarosław Frąckowiak, prezes PEX PharmaSequence.
Według raportu przygotowanego przez firmę IQVIA „Opieka farmaceutyczna w Polsce” z marca 2020 roku liczba lekarzy specjalistów jest ok. 24 proc. niższa od średniej wyliczonej na podstawie danych z wybranych europejskich krajów, a w przypadku lekarzy POZ różnica ta wynosi ok. 42 proc. Na mocy ustawy o zawodzie farmaceuty, która wejdzie w życie w połowie kwietnia br., aptekarze będą mogli przejąć część obowiązków lekarzy w ramach opieki farmaceutycznej.
Do nowych zadań farmaceutów należeć będzie m.in. prowadzenie konsultacji farmaceutycznych, przeprowadzanie przeglądów lekowych wraz z oceną farmakoterapii. Naczelna Izba Aptekarska szacuje, że dziś 6–13 proc. hospitalizacji to skutek nieprawidłowego zażywania leków.
Ustawa o zawodzie farmaceuty utwierdza wagę i rolę tego zawodu. Otwiera drogę do tego, żeby w sposób odpowiedzialny i sensowny wprowadzić opiekę farmaceutyczną jako element systemu ochrony zdrowia. […] Są to bardzo różne usługi, które mogą być świadczone w aptekach, np. przegląd lekowy, który jest już często wykonywany przez farmaceutów. Zapobiega on efektowi polipragmazji, czyli przyjmowaniu tej samej substancji czynnej, ale pod postacią różnych nazw handlowych
– tłumaczy Jarosław Frąckowiak.
Przybliżenie miejsca oferowania usług do miejsca zamieszkania, poprawa profilaktyki, większa dostępność usług dla pacjenta oraz zoptymalizowanie nakładu pracy lekarzy to część korzyści, które może przynieść opieka farmaceutyczna.