piątek, 3 maja, 2024
spot_img
+

    Konferencja prasowa na temat bezpieczeństwa mieszkańców Rzeszowa

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Podczas konferencji przedstawiciele miasta poruszali kwestię zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom nie tylko w kontekście wojny na Ukrainie, lecz także w związku z codziennymi wypadkami oraz zdarzeniami losowymi.

    Podsumowując działania miasta w zakresie zarządzania kryzysowego, kluczowym punktem było wystosowanie pisma przez Prezydenta Rzeszowa do prezesów spółdzielni mieszkaniowych, dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych oraz właścicieli parkingów podziemnych. W dokumencie apelowano o zgłaszanie swoich miejsc do bazy danych prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną, co umożliwiło integrację z ogólnopolską aplikacją Schrony.

    W 2022 roku, po wybuchu wojny w Ukrainie, Prezydent przesłał pismo do zarządców nieruchomości z
    prośbą o dokonanie przeglądu tych miejsc. – Teraz wystosowaliśmy pismo ponownie do wszystkich
    zarządców nieruchomości, żeby zwrócili uwagę, że funkcjonuje już aplikacja Schrony z interaktywną
    mapą, przygotowaną przez Państwową Straż Pożarną. Stąd prośba, by zgłaszali do niej te miejsca,
    gdzie można skorzystać z ratunku. W aplikacji funkcjonują trzy rodzaje takich miejsc: schrony, miejsca
    ukrycia i miejsca schronienia. Wszystkie chcemy mieć zewidencjonowane. Apelujemy więc, za pośrednictwem mediów, aby zarządcy nieruchomości nie tylko mieszkaniowych, ale i komercyjnych, handlowych, usługowych, którzy jeszcze tego nie zrobili, jak najszybciej zgłosili te miejsca np. parkingi podziemne, tak żeby mapa była jak najbardziej aktualna

    Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

    W trakcie konferencji omawiano również kwestie zabezpieczeń i ochrony ludności w okresie pokoju, takie jak zasłabnięcia na ulicy, wypadki drogowe czy nawet takie incydenty jak niedawny wybuch gazu na jednym z osiedli w Rzeszowie. Codziennie bezpieczeństwem mieszkańców zajmują się Policja, Straż Miejska, Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne. Istnieje również całodobowe centrum monitoringu wyposażone w 1000 kamer oraz Centrum Operacji Cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo, w mieście działa system alarmowania i ostrzegania ludności przed zagrożeniami, który obejmuje 49 syren rozlokowanych na obszarze całego miasta.

    By zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, miasto w porozumieniu z Komendą Miejską Policji w Rzeszowie przeznaczyło 150 tys. na patrole ponadnormatywne. W kolejnych miesiącach tego roku kwota ta będzie zwiększana. Przeznaczyło również 30 tys. na dodatkowe szkolenia dla policjantów.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com