czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Konferencja prasowa na temat bezpieczeństwa mieszkańców Rzeszowa

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podczas konferencji przedstawiciele miasta poruszali kwestię zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom nie tylko w kontekście wojny na Ukrainie, lecz także w związku z codziennymi wypadkami oraz zdarzeniami losowymi.

  Podsumowując działania miasta w zakresie zarządzania kryzysowego, kluczowym punktem było wystosowanie pisma przez Prezydenta Rzeszowa do prezesów spółdzielni mieszkaniowych, dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych oraz właścicieli parkingów podziemnych. W dokumencie apelowano o zgłaszanie swoich miejsc do bazy danych prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną, co umożliwiło integrację z ogólnopolską aplikacją Schrony.

  W 2022 roku, po wybuchu wojny w Ukrainie, Prezydent przesłał pismo do zarządców nieruchomości z
  prośbą o dokonanie przeglądu tych miejsc. – Teraz wystosowaliśmy pismo ponownie do wszystkich
  zarządców nieruchomości, żeby zwrócili uwagę, że funkcjonuje już aplikacja Schrony z interaktywną
  mapą, przygotowaną przez Państwową Straż Pożarną. Stąd prośba, by zgłaszali do niej te miejsca,
  gdzie można skorzystać z ratunku. W aplikacji funkcjonują trzy rodzaje takich miejsc: schrony, miejsca
  ukrycia i miejsca schronienia. Wszystkie chcemy mieć zewidencjonowane. Apelujemy więc, za pośrednictwem mediów, aby zarządcy nieruchomości nie tylko mieszkaniowych, ale i komercyjnych, handlowych, usługowych, którzy jeszcze tego nie zrobili, jak najszybciej zgłosili te miejsca np. parkingi podziemne, tak żeby mapa była jak najbardziej aktualna

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

  W trakcie konferencji omawiano również kwestie zabezpieczeń i ochrony ludności w okresie pokoju, takie jak zasłabnięcia na ulicy, wypadki drogowe czy nawet takie incydenty jak niedawny wybuch gazu na jednym z osiedli w Rzeszowie. Codziennie bezpieczeństwem mieszkańców zajmują się Policja, Straż Miejska, Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne. Istnieje również całodobowe centrum monitoringu wyposażone w 1000 kamer oraz Centrum Operacji Cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo, w mieście działa system alarmowania i ostrzegania ludności przed zagrożeniami, który obejmuje 49 syren rozlokowanych na obszarze całego miasta.

  By zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, miasto w porozumieniu z Komendą Miejską Policji w Rzeszowie przeznaczyło 150 tys. na patrole ponadnormatywne. W kolejnych miesiącach tego roku kwota ta będzie zwiększana. Przeznaczyło również 30 tys. na dodatkowe szkolenia dla policjantów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com