sobota, 2 marca, 2024
+

  Dzisiaj ma swoją premierę film pt. „Dzień i noc”. Gdzie na Podkarpaciu będzie można go zobaczyć?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Film „Dzień i noc” w reżyserii Katarzyny Machałek oraz Łukasza Machowskiego, którzy odpowiadali także za scenariusz, dzisiaj (8 stycznia 2024 roku) wchodzi do niektórych kin w naszym regionie ze swoją absolutną premierą. Jest to dramat, polskiej oraz brytyjskiej produkcji. Trwa godzinę i trzydzieści minut, a zobaczyć będziemy mogli film nie tylko na rzeszowskich ekranach kinowych, ale też w całym naszym regionie – między innymi w Łańcucie, Mielcu, czy Dębicy. Warto zaznaczyć, że światowa jego premiera miała miejsce nieco wcześniej. Główną rolę odegrała Sandra Korzeniak, wcielając się w wiedźmę Nawoję, z kolei za muzykę do filmu odpowiedzialny jest wybitny kompozytor z Wenezueli, Nascuy Linares. Cóż, wybierz się do kina i przekonaj się, że było warto zobaczyć ten film!

  A o czym jest cały film?

  Najogólniej mówiąc, „Dzień i noc” to dwie historie opowiadające o sile kobiet i tajemnych obrzędach ludowych Polski Wschodniej. To także film, który ukazuje bliskość między kobietami, magię, naturę i czas. Akcja rozgrywa się na dzikim Roztoczu, leśnej krainie na wschodzie Polski. To miejsce, gdzie magiczne obrzędy i ludowe wierzenia są głęboko zakorzenione w życiu mieszkańców od wielu pokoleń. Niebieskie chatki zamieszkują staruszki, a szamanki praktykują rytuały wylewania wosku. Bagna natomiast skrywają tajemnicze dusze przodków. Mimo licznych przeciwności losu, kobiety z Roztocza zawsze trzymają się razem, tworząc niezwykłą więź. Film łączy ze sobą kino fabularne oraz dokumentalną obserwację, aby w oryginalny sposób opowiedzieć o najstarszym pokoleniu kobiet z Roztocza i stworzyć filmową mozaikę życia.

  Gdzie dokładnie i kiedy będzie można obejrzeć film?

  Film ten, który powstał między innymi dzięki reżyserowi pochodzącego z Podkarpacia i wyświetlany będzie w kinie Zorza, przy ul. 3 Maja w Rzeszowie od 8 do 14 stycznia 2024 roku. Pospiesz się zatem, by go zobaczyć. Będzie on wyświetlany zatem codziennie przez tydzień o godzinie 20:00. Jeśli chodzi o Rzeszów, warto wybrać się na niego do Wojewódzkiego Domu Kultury na ul. Okrzei, by tam, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego KLAPS obejrzeć tę pozycję, już dzisiaj (także 8 stycznia) o godzinie 19:00. A zaraz po filmie, będzie dodatkowa możliwość podyskutowania o tym filmie z innymi, jeśli będziesz chciał zostać dłużej. A niezwykłą atrakcją będzie spotkanie twórców filmu z rzeszowską publicznością.

  Oprócz tego, film ten zawita także do innych, regionalnych, Podkarpackich kin. Jeśli chodzi o Łańcut, zostanie on pokazany w Miejskim Domu Kultury, (ul. Kościuszki 15) w terminach:

  8.01.2024 r. (poniedziałek) godz. 19:00

  9.01.2024 r. (wtorek) godz. 19:00

  10.01.2024 r. (środa) godz. 19:00

  11.01.2024 r. (czwartek) godz. 19:00

  13.01.2024 r. (sobota) godz. 17:00

  Bilety w cenie 10 zł można nabyć w MDK Łańcut, pok. nr 16 oraz przed samym seansem. A po więcej informacji, zatelefonuj pod numerem 17 225 01 91.

  Dom Kultury i Kino „Śnieżka” w Dębicy, przy ul. Bojanowskiego 18, pokażą ten film 11 stycznia (w czwartek) o godzinie 18:00. Bilety są dostępne w cenie 17 zł normalny, a 15 zł ulgowy.

  Film zostanie, jeśli chodzi o Podkarpacie również puszczony w Mielcu. A do tego, jego twórcy także przyjadą do kina „Galaktyka” w Mielcu, by spotkać się z publicznością. A ten niezwykły mityng razem z obejrzeniem filmu odbędzie się już 9 stycznia, we wtorek, w godzinach od 20:25 do 22:00, w ramach cyklu „Wtorek z dobrym kinem”, przy ul. alei Niepodległości 7.

  Nagrody dla filmu

   „Dzień i Noc” miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rydze, gdzie jako jedyny obraz z Polski zakwalifikował się do Konkursu Głównego. Był także kandydatem to ORŁÓW, nagród Polskiej Akademii Filmowej, a jego amerykańska premiera odbyła się na Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com