piątek, 3 maja, 2024
spot_img
+

    Za nami coroczna akcja pod hasłem „Narodowe Czytanie”. Tym razem w Rzeszowie odczytywane były fragmenty lektury Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna, która rozpoczęła się w 2012 roku, promująca znajomość literatury narodowej. Czytane są publicznie w wielu miastach oraz zakątkach Polski obszerne fragmenty różnych lektur, w danym roku – jedna.  Za nami już 12. edycja całej akcji, która w tym roku połączona została z Rodzinnym Piknikiem Czytelniczym w Rzeszowie. Tym razem, w 2023 roku prezentowaną powieścią było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To społeczno-obyczajowa powieść pozytywistyczna z 1888 roku. Wydarzenie miało miejsce dokładnie 9 września 2023 r. (sobota), w godzinach od 16:00 do 18:00, w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie. Wstęp był darmowy, a zaproszonymi gośćmi, którzy odczytali fragmenty książki była Wiceprezydent Rzeszowa – Krystyna Stachowska oraz sam Prezydent Rzeszowa – Konrad Fijołek.

    Pomysł na zorganizowanie Akcji Narodowego Czytania został po raz pierwszy zrealizowany w 2012 roku i odczytano wtedy lekturę  znaną chyba wszystkim – „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Była też odczytana „Lalka” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Ballady” Juliusza Słowackiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zaporskiej, a w ostatnim, 2022 roku były to „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

    W Rzeszowie, podczas 12. edycji Narodowego Czytania, zaplanowano również różnorodne wydarzenia oraz atrakcje dla mieszkańców. W Ogrodach Bernardyńskich od 16:00 do 17:00 odbyło się wspólne czytanie obowiązującej lektury przez mieszkańców Rzeszowa, Podkarpacia oraz zaproszonych gości. Później, od 17:00 do 18:00, można było obejrzeć występ Zespołu Śpiewaczego Tyczyniacy oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Woliczki. Były też przygotowane specjalne strefy, z różnymi zajęciami również dla dzieci pod nazwami „dwór”, „wieś” oraz „las”.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com