środa, 17 lipca, 2024
+

  Nowoczesny sprzęt medyczny trafi do podkarpackich ratowników medycznych

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Nowoczesny sprzęt medyczny zostanie dostarczony do wyposażenia ambulansów na terenie Podkarpacia, które pełnią kluczową rolę w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego.

  Wojewoda podkreśliła, że napływ licznych uchodźców na obszar województwa podkarpackiego, spowodowany agresją Rosji na Ukrainę, stanowił poważne wyzwanie dla zapewnienia opieki medycznej. Obszar ten był szczególnie newralgiczny ze względu na trudne warunki atmosferyczne, charakteryzujące się niskimi temperaturami, które często spadały poniżej zera, zwiększając ryzyko hipotermii. W związku z tym konieczne stało się utworzenie punktów medycznych bezpośrednio przy granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

  W sumie na terenie województwa podkarpackiego uruchomiono 10 punktów pomocy medycznej, z czego 6 znajdowało się w punktach recepcyjnych, a 4 w okolicach przejść granicznych. Te placówki udzieliły wsparcia medycznego ponad 18 tysiącom osób, w tym 4,5 tysiącom dzieci. W okresie największego napływu migracyjnego, zespoły ratownictwa medycznego były wyjątkowo obciążone liczbą wyjazdów na zdarzenia medyczne na granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

  Organizacja tych działań wymagała zaangażowania zarówno personelu Zespołów Ratownictwa Medycznego, czyli samodzielnych stacji pogotowia ratunkowego z obszaru województwa podkarpackiego, jak i dostarczenia odpowiedniego sprzętu medycznego. Niezawodność sprzętu jest kluczowym czynnikiem wpływającym na efektywność działań ratunkowych oraz umożliwia prawidłowe udzielanie świadczeń zdrowotnych, zwłaszcza osobom znajdującym się w nagłym zagrożeniu zdrowotnym, włączając te, które są w bezpośrednim zagrożeniu życia. Ze względu na dużą liczbę wyjazdów do pacjentów, wyposażenie ambulansów ulega naturalnemu zużyciu i wymaga regularnej wymiany. Dlatego też podejmowane są działania mające na celu wsparcie zespołów ratownictwa medycznego w ich ważnej misji.

  Jest to też wyjątkowa o okazja również do tego, by podziękować  ratownikom medycznym za ich pracę wykonywaną w czasie kryzysu uchodźczego, służącą ratowaniu życia w sytuacjach nagłego jego zagrożenia, ale to oczywiście nieustanne podziękowanie za pracę, jaką wykonują na co dzień w odniesieniu do mieszkańców Podkarpacia  i wszystkich, którzy tutaj w naszym województwie  przebywają.

  Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

  Do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku oraz Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie trafi łącznie 9 defibrylatorów, 22 respiratory i 17 urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. To istotne wsparcie, które umożliwi ulepszenie wyposażenia karetek, co z kolei przyczyni się do utrzymania najwyższej jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych w sytuacjach nagłych.

  Codzienna dynamika zmusza nas do intensywnego działania na rzecz wymiany sprzętu, dostosowania się do współczesnej technologii informatycznej czy medycznej. Angażujemy własne środki, ale korzystamy również ze wsparcia zewnętrznego. Cieszymy się, że zyskaliśmy tak specjalistyczny i nowoczesny sprzęt, który będzie dużym wsparciem dla naszych zespołów. Na potrzeby rzeszowskiego pogotowia ratunkowego zostało przeznaczonych 5 respiratorów, 3  urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej i  2 defibrylatory. Jest to znaczące odciążenie naszego budżetu.

  Andrzej Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie 

  W dzisiejszej konferencji prasowej wzięli udział także Rafał Kijanka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, Beata Pieszczoch, dyrektor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku, Grzegorz Gałuszka, dyrektor Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, Wojciech Jarosz, główny księgowy Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie, oraz Jakub Dzik, dyrektor Wydziału Ratownictwa Medycznego i Powiadamiania Ratunkowego w PUW w Rzeszowie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com