Dynamiczny postęp technologiczny i rozwój przemysłu ciężkiego to tylko jedne z wielu czynników, które negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Przez to nasza planeta z każdym rokiem ma się coraz gorzej. Na szczęście rośnie ekologiczna świadomość społeczeństwa. Wiele osób pragnie żyć w zgodzie z naturą. Ekologia stała się światowym trendem – również w budownictwie i aranżacji wnętrz. Jakie rozwiązania eko warto wykorzystać w swoim domu?
Eko kuchnia – kuchenne rozwiązania przyjazne środowisku
Kuchnia to serce domu. Jedno z najważniejszych pomieszczeń, w którym domownicy spędzają mnóstwo czasu każdego dnia. Wiąże się to niestety ze zużyciem dużej ilości energii i wody oraz produkcją wielu odpadów. Jeśli zależy Ci na optymalnym „zarządzaniu” kuchnią, o rozwiązaniach w duchu zrównoważonego rozwoju pomyśl już na etapie jej projektowania. W pomieszczeniu powinny pojawić się sprzęty energooszczędne, o najwyższej klasie energetycznej. Dobrym wyborem są urządzenia wyposażone w ekologiczne funkcje – np. w niektórych zmywarkach dostępny jest ekologiczny tryb zmywania, podczas którego urządzenie pobiera mniej wody i energii.
W ekologicznej kuchni nie może zabraknąć baterii z perlatorem. Perlator to specjalna końcówka zakładana na wylewkę. Jej zadaniem jej napowietrzanie wody wypływającej z kranu, co w założeniu ma zmniejszyć jej zużycie. Innym rozwiązaniem do ekologicznej kuchni jest specjalny filtr wody z kranu. System filtrujący usuwa nieczystości i neutralizuje smak chloru, dzięki czemu domownicy mogą bez obaw pić wodę prosto z kranu, tym samym zmniejszając zużycie plastiku.
Pamiętajmy także o segregacji odpadów. Dedykowane kosze na śmieci to absolutny must have w ekologicznej kuchni! Możesz zainwestować także w specjalny młynek do odpadów, który w łatwy i szybki sposób usuwa wszystkie miękkie odpady organiczne.
Ekologiczne pranie krok po kroku
Do eko prania przede wszystkim niezbędna jest pralka o najwyższej klasie energetycznej. Podobnie jak w przypadku sprzętów kuchennych, postaw na urządzenie z trybem ECO. Najbardziej energochłonna w pralce jest praca grzałki – pierwszy etap prania to nawet 90% energii. W trybie ECO temperatura jest niższa, a czas pracy dłuższy, co przekłada się na niższe zużycie energii w porównaniu do standardowego cyklu prania. Warto wiedzieć, że ten sam cykl prania, czy to w temperaturze 40 stopni, czy 30 stopni, generuje zupełnie różny pobór mocy. Na przykład, program prania przy 30 stopniach zużywa około 0,3 kWh, podczas gdy ten sam cykl przy 40 stopniach – już 0,5 kWh. To oznacza, że pralka potrzebuje prawie dwukrotnie więcej energii, aby ogrzać wodę do wyższej temperatury.
Aby pranie było jeszcze bardziej eko, zamień klasyczne środku czystości na detergenty wytwarzane na bazie naturalnych surowców o wysokim poziomie biodegradowalności. Zamiast proszku możesz używać kul do prania. Wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego, kule wypełnione są przyjaznymi środowisku granulkami ceramicznymi, składającymi się z woli mineralnych, takich jak węglan wapnia, delikatne środki myjące i żywice.
Pokój dla malucha w duchu eko
Ekologia może także zagościć w pokoju malucha. Warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania pomieszczenia. Wybierz farbę pozbawioną chemicznych rozpuszczalników i innych toksycznych substancji, postaw na podłogi z prawdziwego drewna pokrytego bezzapachowym lakierem i zainwestuj w drewniane meble, oznaczone certyfikatem „Okotest”. W ekologicznym pokoju dziecięcym nie może też zabraknąć energooszczędnego oświetlenia.
Ekologia na stałe zagościła w wielu polskich domach. To dobrze! Wyposażając dom w zielone rozwiązania, nie tylko chronimy środowisko naturalne, ale także dbamy o zdrowie swoje i swoich bliskich oraz generujemy oszczędności.