wtorek, 26 września, 2023
+

  Za nami pierwsza edycja Przeglądu Filmów Historycznych w Birczy z udziałem gościa, aktora Marcina Trońskiego. Który film zwyciężył?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W miniony weekend, a dokładniej w dniach od 5 do 6 sierpnia 2023 roku, w Birczy, w województwie podkarpackim odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki I Przegląd Filmów Historycznych „Opowiadamy historie”. Cała impreza odbyła się z inicjatywy Fundacji Ulani Króla Jana. Z kolei jednym z partnerów przeglądu był powiat przemyski, który ufundował nagrody.

  Sobota upłynęła w Birczy pod znakiem warsztatów dla szóstki finalistów organizowanego konkursu, który poprowadzili – zaproszony gość, aktor znany z popularnych, polskich produkcji filmowych – Marcin Troński oraz reżyser – Maciej Jurewicz.

  Nagrodę w konkursie w kategorii:  Postacie lub wydarzenia z historii Polski z okresu od jej powstawania do 31 sierpnia 1939 roku otrzymali:

  Miejsce 3. – „Z pamiętnika weterana wojennego”, Stanisława Gurby i jego zespołu. Nagrodę wręczył przedstawiciel Voltea – Edyta Żyła, Dyrektor Sprzedaży Spółki Voltea Poland

  Miejsce 2. – „Warcaby Polskie”. Nagrodę za produkcję Markowi Bartmanowi wręczył Piotr Uruski Poseł na Sejm RP

  Miejsce 1. za film „Noc Kupały słowiańskie święto miłości”. Nagrodę dla producentów Krzysztofa Wanata i Dawida Gieruli wręczył Bogusław Markocki z Certus Via.

  Z kolei w drugiej kategorii: Postacie lub wydarzenia z terenów należących niegdyś do historycznej ziemi przemyskiej lub ziemi sanockiej z okresu od początków polskiej państwowości do 31 sierpnia 1939 roku, trzy pierwsze miejsca zajęły filmy:

  Miejsce 3. dla filmu „Ślub królewski w Sanoku”. Nagrodę Marcinowi i Michalinie Smyczyńskim wręczył  Wojciech Piech – Wójt Gminy Dynów przedstawiciel Związku Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego

  Miejsce 2 – „Kurhany w Średniej – śladami pogańskich przodków na ziemi przemyskiej”.  Nagrodę producentom Krzysztofowi Wanatowi i Dawidowi Gierul wręczył Pan Zbigniew Kopczak Nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza

  Miejsce 1 trafiło do filmu pt.: „Wyszedłem z domu, w którym twarda praca codziennym była gościem”. Nagrodę Pani Marcie Haręzdze wręczył Marcin Troński wraz z przewodniczącym rady powiatu przemyskiego Wojciechem Bobowskim.

  Oprócz tego, na wszystkich zgromadzonych w Birczy, czekały pokazy filmów premierowych.

  Jako pierwszy swój film pt. „Za Michniów” zapowiedział wspólnie z twórcami filmu Adam Gryczman, który jednocześnie opowiedział o swoim o debiucie producenckim.

  ”Napad” – to druga premiera podczas tego wydarzenia. To kolejna produkcja Fundacji Ułani Króla Jana,  która powstała dzięki wsparciu widzów Kanału Ostoja Tradycji.

  Na pokazy premierowe zaprosili twórcy filmu, reżyser Maciej Jurewicz oraz współautorzy tekstu Jacek Komuda i Sławomir Kwoka.

  Prezentowane filmy podczas przeglądu: dwa zwycięskie konkursowe oraz premiery „Napad” i „Za Michniów” oceniało jury w składzie: Marcin Troński przewodniczący oraz członkowie Marek Budzisz, Bogusław Markocki, Zbigniew Kopczak i Wojciech Piech, którzy zdecydowali, że najlepszym filmem I Przeglądu Filmów historycznych „Opowiadamy historie” Bircza 2023 rok, został film pt. „Za Michniów”. Do zespołu Adama Gryczmana trafiła piękna ręcznie wykonana statuetka „Skrzydła Jazdy Polskiej”.

  Podczas przeglądu niespodzianką był zaprezentowany zwiastun filmu pt. „LORET”. To produkcja o Adamie Lorecie pierwszym dyrektorze Lasów Państwowych. Głos przy tej okazji zabrał Pan Jan Mazur z-ca Dyrektora RDLP w Krośnie.

  Serdecznie gratulujemy twórcom zwycięskich filmów, a także nie możemy doczekać się kolejnej edycji tego filmowego wydarzenia.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com