W ramach prowadzonych działań wojska przeciwnika doszło do ataku na pobliską szkołę. Skutkiem przeprowadzonego ostrzału kilkudziesięciu uczniów odniosło rany. Na ratunek i niesienie pomocy zostali wysłani pododdział Terytorialsów, którzy wcześniej wykonywali powierzone im zadania w okolicach szkoły.
Po przybyciu na miejsce, żołnierze zabezpieczyli obszar zdarzenia, ewakuowali rannych i udzielili pomocy poszkodowanym. Następnie skontaktowali się z transportem medycznym, w tym lotniczym, w celu szybkiego przewiezienia rannych do odpowiednich placówek medycznych.
W sobotę, 22 lipca, odbyło się szkolenie w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Włoszakowice (powiat leszczyński), w którym Terytorialsi z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili się razem z amerykańskimi gwardzistami. Ćwiczenia koncentrowały się na udzielaniu pomocy w przypadku wystąpienia zdarzenia masowego, w którym kilkudziesięciu uczniów zostało poszkodowanych. To ważny temat i ostatni element tegorocznych szkoleń przeprowadzanych przez Centrum Szkolenia Wojska Polskiego (CSWOT) we współpracy z Gwardią Narodową Stanu Illinois.
Jeden z kursantów z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej podkreślił, że szkolenie z zakresu ratownictwa pola walki, uwzględniające specyfikę pracy w sytuacjach kryzysowych, jest dla niego niezwykle cenne. Oprócz pełnienia służby w Wojskach Obrony Terytorialnej, działa również jako strażak-ochotnik, a zdobyta wiedza na tym kursie pozwoli mu na lepsze zabezpieczenie swojej Małej Ojczyzny w przypadku wystąpienia sytuacji wymagających pilnej pomocy.
To są bardzo podobne warunki do tych panujących w rzeczywistości. Oczywiście, życie przynosi różne scenariusze i nie jesteśmy w stanie ich wyćwiczyć, ale możemy się do nich przygotować i temu służą te ćwiczenia jak to dzisiejsze. Wyglądało to bardzo dobrze i także bardzo dobrze oceniamy działanie polskich Terytorialsów
sierż. szt. Adam Palisoc instruktor z Gwardii Narodowej Stanu Illinois
Amerykańscy gwardziści, którzy również brali udział w szkoleniu, zdobywali swoje doświadczenie podczas najtrudniejszych misji, m.in. w Iraku i Afganistanie. W dwóch tegorocznych edycjach kursu COMBAT MEDIC – ratowników pola walki, wzięło udział prawie 200 żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju. Sześciodniowe szkolenia, zorganizowane przez CSWOT we współpracy z Gwardią Narodową Stanu Illinois, odbywały się równocześnie w 125 batalionie lekkiej piechoty w Lesznie oraz 112 batalionie lekkiej piechoty w Oświęcimiu. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i doskonalenia umiejętności dla żołnierzy z różnych formacji obrony terytorialnej.