piątek, 3 maja, 2024
spot_img
+

    Podsumowujemy Festiwal Kultury Lasowiackiej, jednocześnie zapraszamy na jego finał już jutro do Stalowej Woli!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Województwo Podkarpackie już po raz trzeci organizowało święto kultury Lasowiaków, pod nazwą Festiwal Kultury Lasowiackiej. W sumie zaplanowano trzynaście wydarzeń festiwalowych podczas pięciu wakacyjnych weekendów od 2 do 30 lipca 2023 r. w północnej części naszego województwa. Podsumowujemy kończącą się imprezę, tym samym zapraszamy na ostatni już taki event, w Stalowej Woli, który odbędzie się jutro. Które miejscowości w naszym regionie organizowały taką imprezę? Jak na niej było i co się dokładnie działo?

    Warto sobie przypomnieć, że Festiwal Kultury Lasowiackiej to święto, w trakcie którego każdy uczestnik imprezy mógł skosztować specjałów charakterystycznych dla tej kuchni oraz poznać bliżej kulturę lasowiaków. Ta grupa etniczna zamieszkiwała niegdyś nasz region, a dokładniej tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej. To już trzecia edycja imprezy, która rozpoczęła się w 2021 roku i do tej pory skupia wszystkich ciekawskich, ale też twórców ludowych, którzy tańczą, śpiewają, grają na instrumentach, wykonują różne rękodzieła, czy różne wyroby, które są i były charakterystyczne dla lasowiaków.

    W tym roku w festiwal zaangażowało się wiele instytucji, a były nimi:

    Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim,

    Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie,

    Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach,

    Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym,

    Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku,

    Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej,

    Ośrodek Garncarski MEDYNIA w Medyni Głogowskiej,

    Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie,

    Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem,

    Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli,

    Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu i

    Gminne Centrum Kultury w Ulanowie,

    a także dwie wojewódzkie instytucje kultury:

    Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej,

    Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

    W dwunastu miejscowościach województwa podkarpackiego, zaplanowano tegoroczny festiwal, a są nimi: Poręby Dymarskie, Kolbuszowa, Gorzyce, Leżajsk, Tarnobrzeg, Ulanów, Grodzisko Dolne, Nowa Dęba, Baranów Sandomierski, Rudnik nad Sanem, Medynia Głogowska, Stalowa Wola.

    Pierwszego dnia imprezy, 2 lipca w niedzielę w Porębach Dymarskich odbył się uroczysty Odpust Lasowiacki. W Kolbuszowej z kolei tego samego dnia zainaugurowano cały festiwal podobnym odpustem. 8 lipca, w Gorzycach odbyła się impreza pod hasłem „Tradycja w drewnie ukryta. Jubileusz pracy artystycznej Jana Puka”.  Dzień później, w Leżajsku wystartowała impreza pod nazwą „Zabawka leżajska symbolem lasowiackiej tradycji.”  W Tarnobrzegu odbyła się tego samego jeszcze dnia „Potańcówka ze smakiem”.

    15 dnia pierwszego miesiąca wakacji w Ulanowie imprezowano pod hasłem „Tradycja wodą niesione. Ahoj Flisacy!”. Kolejnego, następnego dnia 16 lipca w Grodzisku Dolnym odbył się Rodzinny Piknik Lasowiacki oraz I Przegląd Pieśni Lasowiackich. Nowa Dęba zapraszała do siebie na imprezę pod tytułem „Na odwyrtkę – tańce lasowiackie z przytupem” – I Konkurs Lasowiackiego Tańca Tradycyjnego”.

    Po połowie lipca, 23 dnia w Baranowie Sandomierskim zorganizowana została „Lasowiacka kuchnia w Zamku w Baranowie Sandomierskim”. W Kolbuszowej w tym samym dniu zorganizowano wydarzenie pod tytułem „Lesiocka Parzygęba I Jarmak Puszczańskiej Godki.”. W Rudniku nad Sanem odbyła się impreza  „Na lasowiackim szlaku. Przystanek – Rudnik nad Sanem.” 29 lipca, czyli dzisiaj w sobotę w Medyni Głogowskiej odbywają się „Wazanki, kogutki i paradne miski”. Z kolei jutro, 30 lipca Stalowa Wola – Rozwadów zaprasza do siebie na Finał III Festiwalu Kultury Lasowiackiej.

    Jeśli jeszcze nie byłeś na podobnej imprezie warto dziś wybrać się do Medyni Głogowskiej oraz jutro do Stalowej Woli, by uczestniczyć we wspaniałym przedsięwzięciu, poznać kulturę lasowiacką, skosztować regionalnych smakołyków i specjałów, zobaczyć charakterystyczne tańce oraz posłuchać śpiewu lasowiackiego wspaniale się bawiąc.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com