piątek, 3 maja, 2024
spot_img
+

    Ponad 2 mln złotych kosztowała rzeszowska „Drabina do nieba”

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    We wtorek 25 lipca tuż obok przejścia dla pieszych przy ulicy Krakowskiej na wysokości Galerii Handlowej rozpoczął się montaż pomnika autorstwa Jóżefa Szajny „Drabina do Nieba”. Pojawia się pytanie, ile ta inwestycja kosztowała, a przede wszystkim kto to sfinansował.

    Biuro Prasowe Urzędu Miasta Rzeszowa przekazało we wtorek 25 lipca, że „Drabina do Nieba” została zrealizowana we współpracy kilku firm zlokalizowanych w Rzeszowie na czele z Elektromontażem, WSK Rzeszów sp. z o.o. Nie został ogłoszony przetarg, a cała inwestycja została sfinansowana i zrealizowana przez grupę przedsiębiorstw.

    Realizacja pomnika rozpoczęła się wiosną, a pierwszym krokiem było przygotowanie fundamentu. Obecnie trwają prace związane z montażem samej drabiny, która będzie dominować nad miastem od strony zachodniej. To konkretnie to miejsce wskazał sam profesor, uzasadniając, że stąd idealnie rozpościera się widok na panoramę miasta oraz niebo. Drabina wykonana jest ze stali i osiąga 20 metrów wysokości. Na stalowej konstrukcji drabiny umieszczono buty wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Dodatkowo, dwa kolejne, największe egzemplarze zostaną umieszczone na betonowym cokole pomnika.

    W lutym, w momencie kiedy Urząd Miasta podpisywał umowę z grupą firm realizujących to przedsięwzięcie mówiło się o całkowitym koszcie budowy nowego rzeszowskiego pomnika na poziomie 2 mln złotych jak podaje radio RMF FM. Czy dzisiaj w wyniku wzrostu inflacji ta kwota się powiększyła?

    Jak powiedział przyjaciel Józefa Szajny, rzeszowski literat Jerzy Fąfara, buty mają symbolizować ludzi, którzy poszli do nieba, a one po nich pozostały. To symbol tych, którzy coś zrobili dla naszego świata.

    Józef Szajna (1922 – 2008) był polskim artystą, reżyserem, scenografem i dramaturgiem. Zyskał sławę głównie jako twórca teatralny, zwłaszcza w dziedzinie awangardowego i eksperymentalnego teatru.

    Urodzony w Rzeszowie, Szajna przeżył II wojnę światową, w tym pobyt w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Po wojnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie później został profesorem. Jego doświadczenia wojenne miały duży wpływ na jego twórczość artystyczną, często podejmował tematy ludzkiego cierpienia, totalitaryzmu i natury zła.

    Jako reżyser teatralny Józef Szajna był związany z Teatrem STU w Krakowie i Teatrem Starym. Był ważną postacią polskiej awangardy teatralnej, przyczyniając się do rozwoju innowacyjnych i wizualnie porywających przedstawień. Jego spektakle słynęły z eksperymentalnych scenografii, elementów multimedialnych oraz symbolicznych narracji, które niosły głębokie przesłanie filozoficzne i polityczne.

    Oprócz pracy w teatrze, Józef Szajna działał również jako artysta plastyk i scenograf dla różnych produkcji. Jego prace artystyczne, w tym obrazy, rysunki i rzeźby, były wystawiane zarówno w Polsce, jak i za granicą.

    Przez całą swoją karierę Szajna otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia za swoje artystyczne osiągnięcia, umacniając swoją pozycję jako znacząca postać w historii polskiego i europejskiego teatru.

    Życie i twórczość Józefa Szajny stanowią świadectwo potęgi sztuki w konfrontowaniu z najciemniejszymi aspektami historii ludzkości oraz w prowokowaniu myśli i introspekcji u widowni.

    „Drabina do nieba” to drugi pomnik autorstwa Józefa Szajny w Rzeszowie. Pierwszy znajduje się na placu Cichociemnych „Przejście 2001” i może symbolizować przełom XX i XXI wieku. W Rzeszowie w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej przy ulicy Sokoła funkcjonuje Galeria poświęcona twórczości Szajny. Szajna Galeria została otwarta 13 marca 1997 roku podczas obchodów 75 urodzin i 50-lecia pracy twórczej artysty – malarza i grafika, którego sztukę prezentowano na Biennale w Wenecji i Sao Paulo.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com