piątek, 17 maja, 2024
spot_img
+

    80. rocznica niemieckiej pacyfikacji przysiółka Ścieżki

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Naszym obowiązkiem jest pamięć o tych, którzy poświęcili swoje życie na ołtarzu Ojczyzny – powiedziała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, podczas uroczystości upamiętniających 80. rocznicę Pacyfikacji przez Niemców przysiółka Ścieżki.

    Mieszkańcy Woli Zgłobieńskiej każdego roku oddają hołd ofiarom niemieckiego terroru. W 1943 roku zamordowanych zostało tam 38 osób. Starosta rzeszowski Józef Jodłowski, burmistrz Boguchwały Wiesław Kąkol oraz mieszkańcy sołectwa Wola Zgłobieńska również oddali hołd pomordowanym.

    Obchody rocznicowe odbyły się przy udziale honorowej eskorty Wojska Polskiego. List skierowany do uczestników napisał prezydent Andrzej Duda. W liście nawiązał do niedawno obchodzonego Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

    „Polska wieś w czasie II wojny światowej doświadczyła nieopisanych cierpień. Dzisiaj wiemy o niemal 1000 miejscowościach spacyfikowanych przez Niemców i Sowietów za pomoc udzielaną partyzantom, za odmowę dostarczania przymusowych kontyngentów, za działania dywersyjne na tyłach wroga, za ukrywanie Żydów. Każde takie działanie było postrzegane jako patriotyczny obowiązek, często spełniany spontanicznie, z serca”

    fragment listu prezydenta RP Andrzeja Dudy

    Wojewoda przypomniała o tragicznym losie cywilnej ludności podczas niemieckiej okupacji.

    To, co spotkało mieszkańców tego przysiółka, pokazuje, jak brutalnie zastosowano zasadę odpowiedzialności zbiorowej wobec niewinnych mieszkańców: dzieci, kobiet i osób starszych. Bez względu na sprawiedliwość, bez próby odkrycia prawdy.

    Pamięć jest tym, co nas łączy. To ogromne zobowiązanie, ale powinno być również przestrogą dla tych, którzy traktują własne państwo i wolność jako wartości bezcenne. Cena ofiar jest jednym z elementów, które sprawiają, że dziś możemy żyć w wolnej ojczyźnie.

    Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

    Na zakończenie swojego wystąpienia podziękowała organizatorom i złożyła wyrazy szacunku rodzinom pomordowanych.

    Starosta rzeszowski odniósł się do narastającej tendencji zakłamywania historii w publicznej debacie. „Dzisiaj widzimy próbę zamazania prawdy o tym, kto był mordercą, a kto ofiarą” – przypomniał Józef Jodłowski.

    Po przemówieniach odczytano apel pamięci, wymieniając nazwiska ofiar zamordowanych przez Niemców w 1943 roku. Zakończeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem, który został wzniesiony w 1959 roku.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com