wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Zbliża się Międzynarodowy Dzień Jogi. Studenci z Uniwersytetu Rzeszowskiego organizują jogę w plenerze, na Bulwarach!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Samorząd Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego celebrowania Międzynarodowego Dnia Jogi, który przypada na 21 czerwca 2023 roku. W ramach tego święta studenci przygotowali wyjątkowe ćwiczenia na świeżym powietrzu – jogę. Jeśli chcesz trochę poćwiczyć i zadbać o swoje zdrowie, poczuć się lepiej, odprężyć się – przyjdź i ćwicz razem z innymi. Wydarzenie polecane jest wszystkim, bez względu na wiek, płeć czy poziom, jaki każdy uczestnik prezentuje. Nie musisz wcześniej trenować jogi, by wybrać się na te plenerowe zajęcia. Zobaczysz, że było warto. Ruchy są proste, doskonale relaksują, a możliwość wykonywania ich w parku, pośród drzew, na matach sprawia, że wspaniale dotlenisz swój organizm!

  Zajęcia z jogi zaplanowane są na 21 czerwca 2023 roku i startują o godzinie 17:00. Cała akcja odbędzie się przy scenie na Rzeszowskich Bulwarach. W tym dniu, godzinę później, o 18:00 będzie można porozmawiać z fizjoterapeutką. Dalej, pół godziny później czeka na wszystkich joga relaksacyjna. Wydarzenie przygotuje Samorząd Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. „Joga na Bulwarach” to wydarzenie organizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Jogi.

  Co warto wiedzieć o jodze i dlaczego warto ją ćwiczyć?

  Joga zapobiega groźnym skutkom przemęczenia i permanentnego stresu: depresji, stanom zapalnym oraz chorobom immunologicznym. Dzięki praktykowaniu asan ciało pozbywa się napięć, a oddech staje się regularny. Ćwiczenia medytacyjne i oddechowe pomagają natomiast osiągnąć stan głębokiego relaksu, który zazwyczaj ma miejsce tylko podczas snu.

  Joga pochodzi z Indii, gdzie praktykowana jest od blisko 2500 lat. Jest to jeden z systemów filozoficznych, który zajmuje się związkiem między ciałem i umysłem. W świecie zachodnim joga jest utożsamiana raczej z ćwiczeniami fizycznymi i oddechowymi, uprawiana jest głównie dla zdrowia. Odpowiednie wykonywanie asan powoduje uwolnienie napięć, przynosi ulgę przy chronicznych bólach i problemach z kręgosłupem. Oddech staje się swobodny i równomierny, a ciało silniejsze i bardziej gibkie. Ponadto joga zwiększa umiejętność koncentracji, uwagi i panowania nad własnym umysłem. Osoby chcące praktykować jogę mogą wybierać między metodami, w których priorytetem jest zwiększenie siły, wytrzymałości i gibkości. Osoby zestresowane, które szukają spokoju i odprężenia, powinny natomiast zdecydować się na metody, w których ćwiczenia służą przede wszystkim relaksacji.

  – Jeżeli tę praktykę podejmie się na troszkę głębszym poziomie, to można nauczyć się, jak w krótkim czasie odprężyć się całkowicie, rozluźnić, zrelaksować, zregenerować siły. Są różne metody jogi i ćwiczenia, jest dużo różnych szkół jogi, tradycji. Większość z odmian jogi uczy, jak się zrelaksować, bo ten relaks, uspokojenie jest też niezbędne.

  Dla osób zestresowanych dobrym rozwiązaniem jest joga praktykowana metodą ruch-oddech-relaks. Metoda ta składa się z trzech części. W fazie ruchu poprzez ustawianie ciała w kilku pozycjach najbardziej mobilizujących układ immunologiczny i stymulujących układ hormonalny wzmacnia się ciało i rozluźnia napięcia. Dzięki tym ćwiczeniom poprawia się przepływ wszystkich płynów fizjologicznych, ukrwienie i odżywienie organizmu. Wtedy można przejść do części oddechowej.

  Rozluźnienie ciała i swobodny przepływ oddechu dają możliwość wejścia w stan głębokiego relaksu – stan, w którym ciało regeneruje się bardzo szybko. Taki głęboki relaks przynosi podobne efekty jak kilkugodzinny mocny, zdrowy sen. Joga relaksacyjna zapobiega negatywnym zmianom zachodzącym w ciele pod wpływem permanentnego stresu i braku odpoczynku: bólom, stanom zapalnym, skrajnemu wyczerpaniu, które często prowadzi do poważnych stanów chorobowych. Wpływa ponadto na psychikę, zapobiegając stanom depresyjnym, uczuciu zniechęcenia i zobojętnienia.

  Praktykowanie jogi może zacząć każdy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. To niezwykle uniwersalny system ćwiczeń. Wzmacnia i rozciąga mięśnie, powoduje wydzielanie się większej ilości wapnia w kościach, poprawia wydolność naczyniową, stymuluje pracę serca, pozwala pozbyć się stresu i napięcia.

  To rodzaj medytacji w ruchu. Jogini koncentrują się na ćwiczeniach dających siłę, elastyczność i równowagę, jednocześnie przykładając dużą wagę do oddechu. To uspokaja umysł, uwalnia od stresu i psychicznego napięcia, rozwija zdolność do radzenia sobie z problemami i uczy cierpliwości.

  – Joga to bardzo holistyczny system ćwiczeń i oprócz tego, że ćwiczymy układ mięśniowy, kostny, to pobudzamy również inne układy – nerwowy, krwionośny, wydzielania wewnętrznego, oddechowy i inne. Joga jest niezwykle dobrym treningiem, ponieważ ćwiczenia nie są dynamiczne, a dzięki takiemu statycznemu mięśniowemu wysiłkowi, poprawia się wydolność naczyniowa, naczyniowo-ruchowa, co świetnie stymuluje pracę serca i naczyń krwionośnych – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Małgorzata Baranowska ze Szkoły jogi Halasana.

  Pozycje statyczne z obciążeniem własnego ciała powodują wydzielanie większej ilości wapnia w kościach, co wpływa na profilaktykę osteoporozy.  W trakcie ćwiczeń odżywiane i dotleniane są również mięśnie. Podnoszenie, przemieszczanie i utrzymywanie ciężaru własnego ciała w serii asan to nie tylko świetny trening, ale też doskonała metoda zadbania o siłę i napięcie mięśni.

  – Dzięki jodze mięśnie są wzmacniane, ale i jednocześnie rozciągane, co wpływa na utrzymanie prawidłowego tonusu mięśni, czyli spoczynkowego napięcia. Pozycje stojące wzmacniają mięśnie posturalne, które odpowiadają za prawidłową postawę ciała, z kolei pozycje tzw. podpory na dłoniach, na stopach wzmacniają mięśnie głębokie i też powodują dokrwienie kości – mówi Małgorzata Baranowska.

  Silne mięśnie to ochrona przed artretyzmem, bólem pleców i upadkami. Instruktorzy jogi podkreślają, że mięśnie głębokie są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całego ciała.

  Joga równie dobrze może być samodzielnym treningiem, jaki i uzupełnieniem innej aktywności fizycznej.

  – Joga jest systemem ćwiczeń bardzo uniwersalnym, który można powiązać z innymi formami ruchu, szczególnie takimi siłowymi bądź aerobowymi dla wyciszenia, dla rozciągnięcia po takim mocniejszym wysiłku. Joga może być także uzupełnieniem biegania czy pływania. Również jako samodzielny trening  przynosi wiele korzyści ruchowych dla człowieka. Organizm takiej osoby ćwiczącej jest pobudzany, stymulowany na różne sposoby – tłumaczy Małgorzata Baranowska.

  Zdecydowanie dużo lepsze efekty dają ćwiczenia pod okiem instruktora. Samemu bowiem trudno zmobilizować się do samodzielnego treningu, często brakuje motywacji i samodyscypliny. Zajęcia grupowe wymuszają regularność. Obecność instruktora gwarantuje także, że wszystkie pozycje zostaną wykonane prawidłowo.

  – Pozycje jogi są bardzo precyzyjne, statyczne i dlatego też zalecałabym, żeby przychodzić na zajęcia grupowe, bo tam można po prostu dostać odpowiednie wskazówki, jak ćwiczyć, co robić, żeby się nie uszkodzić i po jakimś czasie, oczywiście jeśli jest siła woli i samodyscyplina, można ćwiczyć w domu – dodaje Małgorzata Baranowska.

  Specjaliści radzą, aby jogę praktykować minimum 2-3 razy w tygodniu. Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, należy jednak wybrać odpowiedni jej styl.

  Joga to nie tylko sposób na szczupłe i giętkie ciało, lecz także sprzymierzeniec osób borykających się z nadmiernym stresem, brakiem koncentracji, a nawet bezsennością. Praktykowanie jogi może zacząć każdy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, należy jednak wybrać odpowiedni dla nas styl jogi.

  Joga to rodzaj medytacji w ruchu. Pozycje ćwiczeń, zwane asanami, połączone z prawidłowym oddychaniem, wprowadzają ćwiczącego w stan medytacji. Dzięki temu uwalnia się on od stresu i psychicznego napięcia. Joga wymaga skupienia nad wykonywanymi ruchami, a tym samym poprawia koncentrację. Ponadto, poprzez stymulowanie wytwarzania w organizmie melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za spokojny sen, joga redukuje bezsenność. Korzystnie wpływa również na kondycję fizyczną, jak i modelowanie sylwetki.

  Jogę można praktykować zarówno w klubach fitness, jak i w domu. Zawsze warto się jednak skonsultować z instruktorem, który pomoże dobrać odpowiednią metodę. Dla początkujących specjaliści polecają jogę Iyengara. Charakteryzuje się ona wyjątkową precyzją wykonywania pozycji, i użyciem akcesoriów, takich jak paski, klocki i bolstery, które pomagają osiągnąć wymaganą pozycję ciała. Joga Iyengara jest również dobrym wyborem dla osób po przebytych kontuzjach lub o słabszej kondycji fizycznej. Osoby, które lubią bardziej dynamiczne ćwiczenia powinny zdecydować się na jogę Ashtanga.

  – Na początku jest tak, że przychodzimy tutaj, bo potrzebujemy rekreacji, potem jakiegoś wysiłku, rozciągnięcia, wzmocnienia, i tak dalej. Odczucia bardziej wewnętrzne przychodzą z czasem. Zresztą wiele osób pozostaje tylko na tym poziomie czysto fizycznym, jednak są też tacy, którzy po jakimś czasie zaczynają szukać dalej, głębiej, może trochę medytacji. Na pewno Ashtanga zapewnia taką medytację w ruchu. Także tutaj jest dwa w jednym – wyjaśnia Edyta Styczyńska.

  Ashtanga joga wyróżnia się bardzo dynamicznymi zmianami pozycji, właściwie bez przerw pomiędzy sekwencjami. Wymaga to dużego wysiłku, ale doskonale spala kalorie i pięknie rzeźbi ciało. Ashtanga to rodzaj jogi, którą pokochały również gwiazdy.  Specjaliści radzą, aby jogę praktykować minimum dwa, trzy razy w tygodniu. Ćwiczenia na sali w klubie fitness, warto uzupełnić praktyką domową.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com