piątek, 3 maja, 2024
spot_img
+

    Debata z Młodzieżą na temat niezłomności, odwagi i bohaterstwa Rodziny Ulmów

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W ramach Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji odbyło się seminarium poświęcone bohaterskiej postawie rodziny Ulmów, Polaków, którzy ratowali ludność żydowską podczas okupacji niemieckiej. Spotkanie odbyło się z udziałem wojewody podkarpackiego, dr Ewy Leniart, oraz dyrektora rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Dariusza Iwaneczko.

    Rodzina Ulmów została rozstrzelana 24 marca 1944 roku w Markowej, której ówcześnie znajdowało się pod niemiecką okupacją. Ich śmierć była wynikiem udzielania pomocy prześladowanym Żydom. W tej tragedii zginęło łącznie 17 osób – zarówno Polaków, jak i Żydów. W 1995 roku Józefa i Wiktorię Ulmów uhonorowano tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a w 2003 roku rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny. Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września 2023 roku w Markowej.

     W ramach Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji spotykamy się po to, by rozmawiać na różne, czasem trudne tematy dotyczące tego, co w nazwie naszej szkoły jest zawarte – wolności rozumianej jako prawo człowieka do swobodnego decydowania osobie. Dzisiaj temat jest szczególny, przede wszystkim dlatego, że rok 2023 będzie rokiem beatyfikacji rodziny Ulmów – wyjątkowej nie tylko w kontekście wydarzeń, które doprowadziły do jej dramatycznej śmierci, ale też w kontekście wyboru, którego musieli dokonać rodzice Józef i Wiktoria Ulmowie, decydując się na udzielenie pomocy prześladowanym Żydom, za co w tamtym czasie ze strony okupanta niemieckiego groziła kara śmierci.

    Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacka

    Spotkanie w ramach Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji stanowiło okazję nie tylko do przybliżenia historii rodziny Ulmów, która stała się symbolem najwyższej odwagi i poświęcenia, ale również do inspiracji i kształtowania własnego światopoglądu, opartego na szacunku i solidarności. Podkarpacka Szkoła Wolności i Tolerancji to seria spotkań organizowanych przez Wojewodę Podkarpackiego, skierowanych do młodzieży szkół ponadpodstawowych, dyrektorów szkół oraz nauczycieli. Celem tych zajęć jest zapoznanie słuchaczy z problematyką roli jednostki w społeczeństwie, relacji między państwem a jednostką, a także przedstawienie międzynarodowych i konstytucyjnych aspektów wolności i praw człowieka, z uwzględnieniem ich granic. Dodatkowo, program ma na celu ukazanie współczesnych przejawów naruszeń tych wolności i praw w dzisiejszym świecie.

    Pierwsze zajęcia, które otworzyły cykl, odbyły się 22 stycznia 2019 roku i skupiały się na seminarium i debacie na temat „Nienawiść i hejt – znak współczesnych czasów czy kolejne przejawy radykalizacji życia społecznego”. W ramach Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji odbywają się również zajęcia, seminaria i debaty, w których młodzież spotyka się z prawnikami, socjologami, psychologami, funkcjonariuszami policji oraz innymi.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com