poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  W Stobiernej powstało centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób z niepełnosprawnościami

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstało w jednym z komunalnych obiektów w Stobiernej, który został w pełni wyremontowany i rozbudowany dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach resortowego programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Centra opiekuńczo – mieszkalne”, finansowanego ze środków z Funduszu Solidarnościowego. Wartość całej inwestycji to 3,8 mln zł, natomiast dofinansowanie do realizacji zadania wyniosło 3 mln zł.

  COM funkcjonuje od lutego br. Zapewnia opiekę i pomoc dla osób z niepełnosprawnościami, stwarza im warunki do niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania oraz umożliwia aktywniejsze uczestniczenie w życiu lokalnej społeczności.

  Placówka przeznaczona jest dla 20 dorosłych osób legitymujących się umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. 18 osób uczestniczy w zajęciach w formie pobytu dziennego. Centrum zapewnia również dwa miejsca w formie pobytu całodobowego.

  Budynek jest wolny od barier poziomych i pionowych przestrzeni komunikacyjnych, a rozwiązania architektoniczne w Centrum umożliwiają dostęp do wszystkich pomieszczeń przeznaczonych dla uczestników. W budynku znajdują się pomieszczenia sanitarno-socjalne dla mieszkańców i pracowników, kuchnia z aneksem jadalnym, sala ćwiczeń, sala wypoczynku, pracownia plastyczna, pokój wyciszeń, sala medyczna oraz dwa pokoje mieszkalne dla osób przebywających w formie pobytu całodobowego wraz z zapleczem sanitarnym.

  Gratuluję tej cennej i potrzebnej inicjatywy tym bardziej, że widzimy dziś zadowolenie uczestników, którzy mają stworzone doskonałe warunki do niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania, szansę na integrację oraz poprawę jakości życia w środowisku lokalnym

  Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

  Wszystkie pomieszczenia przeznaczone dla uczestników zostały wyposażone w system monitorująco-alarmowy, instalację przyzywową, w centralnej części budynku znajdą się oznaczenia wizualne i dotykowe rozkładu pomieszczeń w obiekcie, a przed każdym pomieszczeniem został zastosowany system oznaczeń wizualnych, brajlowskich (tabliczki)

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com