sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

    Teatr Maska zaprasza w maju na wiele spektakli. Będzie „Alicja w Krainie Czarów”, „Ballady i romanse”, „Biruta i tajemnica rzeki” oraz „Statek Noego”!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Serdecznie zapraszamy wszystkich – tych małych i tych dużych do odwiedzenia teatru Maska, znajdującego się w Rzeszowie, przy ul. Adama Mickiewicza 13. Szykuje się wiele ciekawych, inspirujących, mądrych, śmiesznych, ale też wzruszających przedstawień w miesiącu maju! Warto już teraz sprawdzić co takiego jeden z popularniejszych teatrów w Rzeszowie przygotowuje, co zaprezentuje, pokaże. A już teraz obiecuje wiele. Nikt na pewno nie będzie się nudził. Przedstawiamy po kolei spektakle, które znajdują się w majowym repertuarze Maski.

    ALICJA W KRAINIE CZARÓW

    Warto na początku wspomnieć, że premiera spektaklu odbyła się podczas festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2020. Co może się wydarzyć, kiedy wpadnie się do króliczej nory? Jak to jest, kiedy można głową sięgać gwiazd, a już za chwilę przejść przez maleńkie drzwi? I dokąd te tajemnicze niewielkie przejście prowadzi? Zapraszamy w podróż przez świat niczym nieograniczonej wyobraźni, w którym przewodnikiem będzie Alicja – bohaterka wymyślonej przez Lewisa Carrolla historii, od lat inspirującej artystów na całym świecie i odczytywanej wciąż na nowo. Dziwna herbatka u Zwariowanego Kapelusznika, Marcowego Zająca i Susła, spotkanie znikającego Kota z Cheshire, po którym zostaje tylko wiszący w powietrzu uśmiech, czy niezwykła partia krokieta, to tylko kilka z niecodziennych zdarzeń, które spotkają Alicję w jej podróży przez Krainę Czarów. Każdy krok na tej drodze będzie jednocześnie krokiem do poznania siebie samej.

     autor: Lewis Carrol

    adaptacja, piosenki i reżyseria: Gabriel Gietzky

    scenografia, kostiumy, lalki: Marta Kodeniec

    muzyka: Michał Zdrzałek                                                            

    choreografia: Szymon Michlewicz-Sowa                     

    projekcje: Tomasz Gawroński

    asystentka reżysera: Jadwiga Domka

    obsada: Jadwiga Domka, Natalia Zduń, Anna Złomańczuk, Kamil Dobrowolski, Tomasz Kuliberda, Andrzej Piecuch

    czas trwania: 50 min

    BALLADY I ROMANSE

    na podstawie Adama Mickiewicza

    Pomysłowe i bardzo współczesne spojrzenie na utwory naszego narodowego wieszcza. Musical na podstawie wybranych utworów Adama Mickiewicza z tomu „Ballady i romanse” oraz ludowych podań i niewinnych opowieści powtarzanych z pokolenia na pokolenie – ku przestrodze i dla oswojenia strachu. Jest przełom lat 80. i 90. XX wieku, czas transformacji, era „duchologii” – tajemnicza i pełna zniekształconych wspomnień. Grupa młodzieży przebywająca na szkolnej wycieczce postanawia zmierzyć się ze światem duchów i dziwów. Próba kontaktu z zaświatami kończy się nocnym koncertem zjaw, które w rytm muzyki rodem z lat 80. wyśpiewują nastolatkom „straszne” „Ballady i romanse”. Muzyczny „horror” przeplatany legendami miejskimi to zaproszenie do rozmowy o tym, w co warto wierzyć i jaki jest sens opowiadania sobie „przerażających” historii. Utwory Mickiewicza, zafascynowanego folklorem i dającemu wiarę licznym zjawiskom nadprzyrodzonym, stanowią do tego doskonały pretekst.

    Spektakl wg scenariusza i w reżyserii Magdaleny Drab jest żywym dowodem na to, że dobra literatura nie starzeje się nigdy i może być porywająca w każdym czasie. Zapraszamy na spotkanie z klasyką w wersji, jakiej się nie spodziewacie!

    Scenariusz, reżyseria: Magdalena Drab

    Scenografia: Karolina Fandrejewska

    Muzyka: Albert Pyśk

    Projekcje: Marta Lissowska

    Asystentka reżyserki: Natalia Zduń

    Asystentka scenografki: Anna Langowska

    Obsada:

    Anna Kukułowicz, Natalia Zduń, Anna Złomańczuk, Ewa Mrówczyńska, Maciej Owczarek, Tomasz Kuliberda

    Spektakl powstał z okazji 200. rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

    BIRUTA I TAJEMNICA RZEKI

    Baśń z elementami mitologii bałtyjskiej

    Premiera spektaklu w ramach festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2021.

    W wiosce chlubiącej się tytułem najspokojniejszej na świecie zaczynają dziać się niepokojące rzeczy: jedzenie nabiera gorzkiego smaku, dzieci zaczynają chorować, zwierzęta są osowiałe. Zdaje się, że tajemnicza trucizna przenika wodę, którą piją mieszkańcy wioski, którą podlewają swoje ogrody warzywne i którą poją zwierzęta.

    W wiosce mieszka od niedawna Biruta, wiedźma, a może po prostu samotna kobieta, która rozmawia ze zwierzętami i z żywiołami. Mówi się o niej, że czci dawnych bogów i zna się na ziołach. Jonas, sołtys wsi, wraz z popierającą go radą, oskarża Birutę o zatruwanie wody i zły wpływ na całą wioskę. Biruta broni się przed zarzutami i proponuje, że znajdzie przyczynę nieszczęścia. Kobieta dostaje ultimatum: ma trzy dni, aby znaleźć winnego, w przeciwnym razie zostanie wypędzona z wioski na zawsze. Biruta w towarzystwie córki Jonasa wyrusza w podróż, w głąb pierwotnych sił przyrody. Efekt jej poszukiwań okaże się zaskakujący.

    Spektakl, odwołujący się do mitologii bałtyjskiej, łączy odwieczne pytania o sens życia i wartości, na jakich powinna opierać się wspólnota, z aktualnymi kwestiami, takimi jak wpływ człowieka na świat natury czy kobieca siła. Wyruszcie wraz z Birutą w wędrówkę poprzez świat pierwotnych żywiołów. Odkryjmy razem tajemnicę Rzeki!

    reżyseria: Przemysław Jaszczak

    autorka sztuki: Katarzyna Matwiejczuk

    scenografia: Marta Ożóg

    muzyka: Urszula Chrzanowska

    teksty piosenek: Katarzyna Matwiejczuk

    reżyseria światła: Krzysztof Jawniak

    obsada: Natalia Zduń, Anna Złomańczuk, Kamil Dobrowolski, Tomasz Kuliberda, Bogusław Michałek

    STATEK NOEGO

    Zapraszamy w rejs niezwykłym statkiem, na pokładzie którego podróżują wspólnie ludzie i zwierzęta. Co się dzieje podczas deszczu…? Kap, kap, kap… Chlup, chlup… Kiedy to zwykły deszcz, mżawka, kapuśniaczek, wystarczy się otrzepać, tak jak pies albo gołąb, i można iść dalej. A z parasolem i kaloszkami nawet większy deszcz niegroźny. Ale kiedy jest prawdziwe oberwanie chmury?… Deszcz pada i pada i nie widać końca ulewy? Ubranie mokre do suchej nitki. A przy tym można się porządnie przeziębić. Brrr..

    Podobno dawno, dawno temu podczas wielkiej ulewy pod wodą znalazło się wiele lasów, łąk, całych krain… Deszcz padał tak długo, że woda zakryła nawet góry i cały świat zamienił się w wielkie morze. Noe jednak, zanim to się stało, wybudował swój wspaniały statek. A kto się na nim znalazł? Chcecie się dowiedzieć?

    „Statek Noego” jest drugą z propozycji działającej od 2015 r. Sceny Najnajowej, zapraszającej na przedstawienia najmłodsze dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z teatrem. Przyprawiony sporą dozą spontaniczności, nastawiony na bliski kontakt z widzem spektakl do opowiedzenia historii Noego i jego niezwykłej podróży wykorzystuje włóczkowe lalki zwierząt.

    scenariusz i reżyseria: Katarzyna Kawalec

    scenografia i lalki: Areta Magdalena Puchalska

    muzyka: Radosław Bolewski

    Obsada: Jadwiga Domka, Tomasz Kuliberda

    czas trwania: 40 min

    Cały repertuar oraz szczegółowe informacje odnośnie teatru dostępne są pod adresem: https://www.teatrmaska.pl/.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com