piątek, 3 maja, 2024
spot_img
+

    Absolwenci szkół ponadpodstawowych pisali dzisiaj maturę z języka polskiego. Na jakie tematy maturzyści musieli napisać rozprawkę?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W tym roku egzaminy przeprowadzane są w dwóch formułach – inne arkusze egzaminacyjne rozwiązują maturzyści z czteroletnich liceów ogólnokształcących (zdają w nowej formule), a inne maturzyści z czteroletniego technikum (zdają w starej formule).

    Dokładnie dzisiaj punkt 9:00 tegoroczni absolwenci liceów oraz techników przystąpili do pierwszego, maturalnego egzaminu dojrzałości w tym roku. 4 maja 2023 roku maturzyści zmierzyli się z językiem polskim na poziomie podstawowym, wypełniając arkusz odpowiedziami w formie pisemnej. Egzamin pisemny z matematyki inaczej niż w poprzednich latach zaplanowany jest na 8 maja, czyli w najbliższy poniedziałek, z kolei z językiem angielskim na poziomie podstawowym pisemnym uczniowie zmierzą się jutro.

    W Polsce do matur przystąpiło ponad 270 tysięcy absolwentów szkół ponadpodstawowych. A jak jest na Podkarpaciu? Jak informuje podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, egzaminy maturalne rozpoczęły się 4 maja (czyli dzisiaj) w 265 szkołach ponadpodstawowych województwa podkarpackiego i potrwają do 23 maja. Do egzaminu przystąpi około 19 tys. osób, w tym 16 tys. absolwentów szkół ponadpodstawowych, które przystąpią do niego po raz pierwszy.

    W tym roku także maturzyści mieli nieco więcej czasu na napisanie egzaminu, bo 4 aż godziny. Jeśli chodzi o egzaminy ustne – są one ustalane indywidualnie w każdej szkole. Maturzyści mają za sobą już język polski. W internecie można podpatrzeć arkusz maturalny z poprawnymi odpowiedziami.

    Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule składał się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy i napisać tekst własny. Mieli wybór: napisać rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów.

    W przypadku formuły 2015 mowa była o Panu Tadeuszu i Przedwiośniu. Maturzyści musieli wybrać jeden temat i napisać na jego temat długi, obszerny tekst. Prezentujemy je poniżej.

    Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.

    Czy nieprzyjemne prawdy są lepszy od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Przedwiośnia oraz do wybranych tekstów kultury.

    Jeśli chodzi o maturę w formule 2023, tematami rozprawki do napisania były:

    Człowiek – istota pełna sprzeczności.

    Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?

    Pisząc tekst własny maturzyści z liceów musieli odwołać się do utworów literackich i do wybranych kontekstów (np. historycznolitereckiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, religijnego, mitologicznego, biblijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego). Jednym z utworów musi być lektura obowiązkowa.

    Jak nie stresować się przed egzaminem?

    Maturom towarzyszy ogromny stres – z perspektywy młodych ludzi jest to jedno z ważniejszych w ich życiu wydarzeń, ale długotrwałe napięcie jest wycieńczające dla organizmu. Dlatego rodzice – na równi z nauczycielami – mają do odegrania bardzo ważną rolę w przygotowaniach do matur. Przede wszystkim, powinni pomóc dziecku w poradzeniu sobie z nerwami i strachem przed wynikami egzaminu dojrzałości.

    – Dzieci przeżywają stres tak samo jak dorośli, bo jest to reakcja biochemiczna organizmu. Kiedy pojawia się trudna sytuacja, organizm mobilizuje się do tego, żeby sobie z nią poradzić. Wydzielają się wtedy hormony stresu, adrenalina, kortyzol, które na krótko mogą pomóc, wywołując reakcję „walcz albo uciekaj”. Jednak czasami te przygotowania do egzaminów i same egzaminy trwają na tyle długo, że dość mocno wycieńczają organizm. To długotrwałe przeciążenie może nawet poskutkować chorobami, a już na pewno obniżeniem kondycji psychicznej dziecka – mówi Teresa Tymrakiewicz.

    Wielu uczniom najwięcej problemów przysparzają przedmioty ścisłe, w szczególności matematyka. – W mobilizacji i motywacji z pewnością pomoże przypomnienie swoich celów oraz odpowiedź na pytania – na ile procent chcę zdać? Gdzie chcę kontynuować naukę po liceum? Jakie korzyści przyniesie mi osiągnięcie celu? Co się stanie jeśli tego nie dokonam?

    – Prawie każdy z nas ma problemy ze skupieniem uwagi w czasie, gdy dookoła występuje natłok niepokojących informacji o trwającej wojnie na Ukrainie. Ma to ogromny wpływ na młodzież, która stara się zrozumieć bardzo obszerny materiał. Z perspektywy stricte psychologicznej, człowiek zlękniony ma ograniczone zdolności poznawcze i słabiej koduje informacje. Zachwiane zostaje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie. Rozwiązanie tego problemu jest pozornie proste. Trzeba skupić się na tym, co tu i teraz oraz przyjąć do świadomości to, że są rzeczy, na które nie mamy wpływu.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com