piątek, 3 maja, 2024
spot_img
+

    Dzisiaj oficjalnie możemy powiedzieć, że zaczęła się kalendarzowa wiosna! Jakie są jej oznaki oraz symbole? Po czym poznać, że nowa pora roku właśnie się zaczęła?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Nie tak dawno temu, Katedra Rzeszowska na swoim Facebooku opublikowała zdjęcia przedstawiające budynek kościoła w tle, a na pierwszym planie fioletowe. białe i żółte… krokusy! Tak, to na pewno jest oznaka wiosny, która według kalendarza zaczyna się właśnie dzisiaj! Po czym jeszcze poznać oznaki nowej pory roku? Jak Rzeszów obchodził dzień wagarowicza? Co może być symbolem wiosny?

    Oznaką wiosny jest na pewno bocian. Ptaki te połowę całego roku spędzają w cieplejszych krajach, a na przełomie marca oraz kwietnia przylatują całymi kluczami do Polski. Ptaki o kolorze biało-czarnym z charakterystycznym długim, czerwonym dziobem na wiosnę zadomawiają się w naszym kraju, tworząc gniazda najczęściej na słupach. Można je spotkać także na polach czy pastwiskach, a pierwsze ich spotkanie zwiastuje szczęście. Podobny przesąd jest z kukułkami. Kiedy usłyszy się po raz pierwszy ich kukanie na wiosnę, warto mieć przy sobie pieniądze. To ma zapewnić bogactwo w całym roku. Z kolei jaskółki, które latają po niebie są symbolem pracowitości, dobrej nowiny, nowego życia. Krążące zwierzęta dają znać, że nadchodzą ciepłe miesiące, które dadzą im przetrwanie. Ale nie tylko ptaki zwiastują nadchodzącą nową, o wiele cieplejszą porę roku. Do życia, ze snu budzą się także inne zwierzęta, na przykład niedźwiedzie czy borsuki.

    Jeśli mówimy o faunie, warto wymienić także florę. Przebiśniegi, pierwiosnki, krokusy, tulipany, zawilce, narcyzy to tylko niektóre kwiaty, które można spotkać na przykład w lesie na wiosnę. Jeśli mówimy o roślinach bardzo charakterystyczne dla tej pory roku są bazie, które są tak naprawdę kwiatostanami wierzby i wyglądają bardzo ładnie, idealnie prezentując się w każdym wnętrzu w domu.  

    Z początkiem wiosny wiąże się Święto Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, które przypada i które obchodzi się 25 marca. Zwiastowanie kojarzyło się dawniej z wiosną o wiele bardziej. W polskich ludowych wierzeniach religijnych, Matka Boska, której anioł z nieba zwiastował macierzyństwo, czczona była jako patronka budzącego się na wiosnę życia.

    Zwyczajem, który towarzyszy powitaniu wiosny oraz pożegnaniu zimy jest także topienie marzanny najczęściej przez dzieci z towarzystwem nauczycieli. Utopienie jej w rzece, w stawie, albo w innym zbiorniku wodnym ma gwarantować urodzaj w nadchodzącym roku. Jest to pogański obrzęd, a kukły, które topi się skonstruowane są z kolorowych szmatek, często też z bibuły, przymocowanej do często drewnianego kołka. Marzanna pochodzi ze słowiańskiego święta i symbolizuje zimę oraz śmierć. Palenie jej i topienie miało odżegnać nieurodzajnej pory roku, czyli wiosny.

    21 marzec to oprócz pierwszego dnia kalendarzowej wiosny także dzień wagarowicza. Często w szkołach zamiast tradycyjnych lekcji organizowane są różne imprezy. Uczniowie wychodzą z klasą do kina, galerii sztuki albo do teatru. W Rzeszowie, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego wyszli na dwór, by na szerokim deptaku tuż obok swojej szkoły na ul. 3 Maja zatańczyć belgijkę. Jak widać form spędzenia tego czasu jest bardzo dużo.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com