wtorek, 16 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Obchody 42. rocznicy podpisania porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W niedzielę, 19 lutego w Katedrze Rzeszowskiej odbyły się uroczystości 42. rocznicy podpisania porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich. Mszy św. przewodniczył ks. bp Jana Wątroba oraz ks. bp Leszek Leszkiewicz, duszpasterz rolników.

  Rzeszowski strajk, łącznie z rozpoczętym nieco wcześniej strajkiem w Ustrzykach Dolnych (rozbitym przez ZOMO), trwał aż przez 52 dni. W sali widowiskowej Domu Kolejarza codziennie odprawiane były msze św., a uczestnicy protestu mogli tam także skorzystać ze spowiedzi świętej. W sali tej odbywały się czasami występy artystyczne. Działały m.in.: strajkowa służba zdrowia, kuchnia, sekretariat i biuro przepustek.

  fot. Biuro Prasowe UMWP

  Rolnicy walczyli nie tylko o swoje prawa i poprawę jakości życia na wsi, nienaruszalność własności, czy prawo do dziedziczenia, ale też o sprawy narodowe i społeczne oraz o zachowanie w naszym kraju wiary i tradycji katolickiej. Ich pełne poświęcenie i działanie otworzyło drogę do powstania NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, których dziś wspominamy jako bohaterów.

  czytała Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki w liście od Mateusza Morawieckiego Premiera R
  fot. Biuro Prasowe UMWP

  W nocy z 18 na 19 lutego 1981 roku w budynku rzeszowskiego „Domu Kolejarza”, będącego wówczas siedzibą byłej Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych, przedstawiciele komisji rządowej PRL, podpisali z przedstawicielami Komitetu Strajkowego, działającego w imieniu Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz z przedstawicielami „Solidarności” pracowniczej porozumienie, w którym po raz pierwszy od czasu powstania PRL uwzględnione zostały postulaty mieszkańców polskiej wsi. 20 lutego odrębne porozumienie z przedstawicielami rolniczej „S” podpisane zostało w Ustrzykach Dolnych. Porozumienia te są dziś znane pod wspólną nazwą Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich.

  fot. Kurier Rzeszowski

  trajki chłopskie były z pewnością aktem walki o wolną Polskę. Rolnicy w tej walce wykazali się nie tylko odwagą, ale i dużą odpowiedzialnością za losy wsi i całego kraju. Pokazali, że zjednoczeni są niezwyciężoną tarczą i siłą naszej ojczyzny. Taką postawę musimy pamiętać i nadal w niej trwać.

  Stanisław Kruczek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego
  fot. Kurier Rzeszowski

  Druga część uroczystości odbyła się w Sali Papieskiej Katedry Rzeszowskiej. Były to wystąpienia seminaryjne zaproszonych gości i ekspertów, którzy skupiali się głownie na tematyce strajków chłopskich i solidarnościowych oraz ich znaczeniu. Po konferencji wręczono także odznaczenia dla zasłużonych związkowców.

  fot. Biuro Prasowe UMWP
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com