piątek, 3 maja, 2024
spot_img
+

    Obchody 81. Rocznicy Powstania Armii Krajowej w Rzeszowie

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    We wtorek 14 lutego w Rzeszowie przy pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów przy ulicy Fryderyka Szopena odbyły się oficjalne obchody 81. rocznicy powstania Armii Krajowej.

    Obchody rocznicowe przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów poprzedziła Msza Święta w Kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie. W Apelu Pamięci uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, samorządowcy, kombatanci, reprezentanci służb mundurowych oraz mieszkańcy regionu.

    Każdego roku w połowie lutego gromadzimy się pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów, aby oddać hołd tymi, którzy od pierwszych dni września 1939 r. podjęli walkę z niemieckim, a później także z sowieckim okupantem. Upamiętniamy żołnierzy, którzy walcząc w różnych konspiracyjnych organizacjach zjednoczyli się, działając od 14 lutego 1942 r. jako Amia Krajowa – część Polskich Sił Zbrojnych. A zarazem największa i najlepiej zorganizowana armia podziemna w okupowanej Europie. Wojsko, które funkcjonując w niezwykle trudnych warunkach, w ciągłej konfrontacji z silniejszym przeciwnikiem, organizowało się na niespotykaną dotąd skalę. Przez wiele miesięcy prowadząc intensywną walkę o niepodległość Ojczyzny. Dzięki doskonałej organizacji terenowej członkowie AK mogli dotrzeć niemal w każdy region okupowanego kraju. O odwadze, męstwie i bohaterstwie akowców niech świadczą nie tylko słowa, ale przede wszystkich ich czyny – prowadzone na szeroką skalę akcje sabotażowe i dywersyjne, działania zbrojne, których ukoronowaniem było powstanie warszawskie. Powstanie, które choć zakończyło się klęską pokazało, że polskiego ducha nie da się złamać, a Polacy gotowi są walczyć o swój kraj, nawet jeśli przyjdzie im w tej walce zginąć. Z tego miejsca chylę czoło przed żołnierzami Armii Krajowej. Przed ludźmi o wielkim patriotyzmie, którzy nigdy nie zwątpili w sens walki o suwerenną Polskę. Przed tym, którzy mimo zakończonej wojny nie złożyli broni, bo przecież ich Ojczyzna nadal nie była wolna. Przed żołnierzami, których poświęcenie i ogromna odwaga sprawiły, że my dziś możemy cieszyć się tą wolnością, której im nie dane było dożyć, a za którą wielu z nich oddało życie

    Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

    Na mocy rozkazu Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z dnia 14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej przemianowano na Armię Krajową. Była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną pośród działających w okresie II wojny światowej w Europie. Liczebność organizacji dochodziła do 300 tys. członków, a latem 1943 roku szacowano ją nawet na 380 tys. Armia Krajowa prowadziła walkę zbrojną przeciwko okupantowi hitlerowskiemu oraz przygotowywała ogólnokrajowe powstanie. Czyniła to za pomocą sabotażu, dywersji, wywiadu i propagandy oraz oczywiście wszelkich form działań partyzanckich.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com