sobota, 7 grudnia, 2024
+

    TEDx, czyli konferencje, spotkania i dyskusje na ważne, wartościowe tematy po raz pierwszy w Rzeszowie! Możesz uczestniczyć w wydarzeniu rezerwując wejściówki

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W Rzeszowie po raz pierwszy zagości TEDx. Inspirujące spotkania i dyskusje, szczegółowe zrozumienie kryzysu klimatycznego i wypracowanie najbardziej sensownych działań służących Ziemi – to cel  TEDxRzeszow Countdown organizowanego przez WSIiZ pod hasłem „Klimat to ludzie”. ​Wydarzenie odbędzie się 24 stycznia w godz. 9.00-15.00 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

    Nazwa TED pochodzi od angielskich słów: Technology, Entertainment, Design czyli technologia, rozrywka, projektowanie — są to trzy szerokie obszary tematyczne, które wspólnie kształtują nasz świat. Konferencje TED są przeznaczone dla uczestników i prelegentów z bardzo różnych dziedzin, aby łączyli się, wymieniali i wzajemnie czerpali inspirację, na program składają się prelekcje, wywiady, debaty, warsztaty, wystawy oraz przyjęcia odbywające się w ciągu trzech do nawet siedmiu dni. Wydarzenie TEDx to lokalne spotkanie, podczas którego na żywo odbywają się rozmowy i występy podobne do TED. Wydarzenia TEDx są w pełni planowane i koordynowane niezależnie, na zasadzie: od społeczności dla społeczności.

    Kryzys klimatyczny to jeden z najbardziej palących współczesnego świata. Na ile można włączyć się w rozwiązanie tego problemu w skali lokalnej? Celem TEDxRzeszow Countdown będzie połączenie wiedzy, doświadczeń i kreatywności ekspertów z różnych dziedzin, aby pomóc rozumieć i uwzględniać różne perspektywy, ułatwiać rozmowę oraz poszukiwanie nowych rozwiązań.

    W rzeszowskim teatrze wystąpi w sumie jedenaście prelegentów​ w ciągu 4 godzin. Wydarzenie jest płatne i kosztuje 50 zł za wstęp. Liczba miejsc ograniczona. Na jednej sali zmieści się maksymalnie 100 osób. Bilety dostępne są pod linkiem:

    ttps://app.evenea.pl/event/tedxrzeszow/

    Dlaczego tematem rozmów będzie klimat?

    Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i wynikająca z niego idea zrównoważonego rozwoju jest bliska WSIiZ. „Uważamy, że naszą powinnością i odpowiedzialnością jest kształtowanie świadomości młodych ludzi i podejmowanie wspólnie z nimi konkretnych działań” – podkreśla Prorektorka ds. Nauczania WSIiZ dr Małgorzata Gosek.

    „Uważamy, że naszą powinnością i odpowiedzialnością jest kształtowanie świadomości młodych ludzi i podejmowanie wspólnie z nimi konkretnych działań. Stąd akcje popularyzujące wiedzę, kształcenie na dwóch nowych kierunkach studiów związanych ze zrównoważonym rozwojem, czy planowane tworzenie zielonych laboratoriów. Konferencja TEDx, z uwagi na jej rozpoznawalną i silną markę, jest idealnym sposobem na to, by powiększać grono osób zaangażowanych i myślących podobnie, aby mocno wybrzmiało przekonanie o konieczności wspólnego i szybkiego działania na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych” – dodaje dr Gosek.

    Dlaczego TEDx?

    „Pierwszy raz na TEDx byłem w 2010 roku i od tego czasu marzyłem, żeby przenieść ten format również do Rzeszowa. W tym roku dzięki współpracy z WSIiZ się to udało” – mówi Łukasz Bis, Dyrektor Centrum Innowacji i Wzornictwa Praktycznego WSIiZ.

    „TEDxRzeszow Countdown jest skoncentrowany na zmianach klimatycznych, a nasz temat przewodni brzmi: „Klimat to ludzie” – bo wierzymy w to, że jesteśmy w stanie zmieniać świat nawet przez działania jednostki. Dołącz do nas – przyjdź, zainspiruj się, zacznij zmieniać świat – a tym samym inspiruj innych. Serdecznie zapraszam, zacznijmy rok na poważnie!” – zachęca do udziału w wydarzeniu Łukasz Bis – Dyrektor Centrum Innowacji i Wzornictwa Praktycznego WSIiZ.

     TEDxRzeszow Countdown realizowany jest na podstawie licencji, którą posiada Łukasz Bis – Dyrektor Centrum Innowacji i Wzornictwa Praktycznego WSIiZ, organizator konferencji Internet Beta, natomiast ​Organizatorem TEDxRzeszow Countdown jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

    Poznaj Prelegentów:

    Błażej Miernikiewicz

    Menedżer i aktywista.

    Współzałożyciel Eko Broker – firmy, która wspiera firmy i instytucje w oszczędzaniu energii, a tym samym redukcji emisji gazów cieplarnianych. Aktywista klimatyczny w ruchu Fota4Climate. Współzałożyciel Fundacji Aktywizmu Klimatycznego, która wspiera ruchy walczące o powstrzymanie katastrofy klimatycznej. Popularyzator nauki. Prowadzi prelekcje i warsztaty na temat zmiany klimatu.

    Dominika Lasota

    aktywistka klimatyczna, inicjatywa WSCHÓD

    21-letnia aktywistka z Bydgoszczy. Jedna z założycielek Inicjatywy WSCHÓD oraz członkini globalnego ruchu młodzieżowego Fridays For Future. Działa na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. Od wybuchu wojny w Ukrainie wraz z tamtejszymi aktywistkami walczy o wprowadzenie pełnego embarga na rosyjskie paliwa kopalne. Zmusza politycznych decydentów do reakcji na aktualne kryzysy. Jej konfrontacje m.in. z Andrzejem Dudą czy Emmanuelem Macronem przyciągnęły uwagę międzynarodowych mediów (New York Times, CNN, Guardian, Politico). Walczy o sprawiedliwą transformację, która byłaby rzeczywistą odpowiedzią na najpoważniejsze problemy społeczne.

    Ilona Biedroń

    Wiceprezeska Fundacji Hektary Dla Natury

    Absolwentka Politechniki Krakowskiej z wykształceniem inżynierii środowiska o specjalności inżynieria wodna i zarzadzanie zasobami wodnymi. Prowadzi badania doktorskie z zakresu suszy w Instytucie Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach. Wiceprezes Fundacji Hektary Dla Natury, Koordynatorka projektu WaterLANDS w Stowarzyszeniu Centrum Ochrony Mokradeł. Niezależna ekspertka współpracująca m.in. z Fundacją WWF Polska, Fundacją Sendzimira, Stowarzyszeniem Urbaniści Polscy czy Coalition Clean Baltic. Posiada niemal 20letnie doświadczenie w realizacji projektów z zakresu gospodarki wodnej w zakresie m.in. ochrony wód, zarzadzania suszą i powodzią, czy utrzymania rzek. W ostatnich latach kierownik projektów realizowanych na zlecenie Wód Polskich tj. Opracowanie map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego czy Krajowego programu renaturyzacji wód powierzchniowych. Kierownik i opiekun merytoryczny projektu podcastowego Zdrowa rzeka. Certyfikowana Project Manager PRINCE2®.

    Krzysztof Sornek

    Katedra Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego, Wydział Energetyki i Paliw, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

    Prowadzi studenckie Koło Naukowe „Eko-Energia” działające przy Katedrze Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego (Wydział Energetyki i Paliw, AGH w Krakowie). Wśród wielu realizowanych projektów, wyróżnić można AGH Solar Boat (projekt i budowa łodzi solarnej pod katem startu w międzynarodowych zawodach w Monte Carlo), Słoneczną Kogenerację (projekt i budowa hybrydowego koncentratora promieniowania słonecznego), Projekt PIEsZO (projekt i budowa świecącej płytki podłogowej) czy też Forum Innowacyjnych Technologii (spotkanie przedstawicieli kół naukowych z całej Polski, połączone z konferencją naukową). Koło Naukowe „Eko-Energia” zostało uznane za najlepsze koło naukowe AGH w 2015 roku, natomiast rok później zajęło trzecią lokatę w tym prestiżowym konkursie.

    Maciej Ryś

    Adiunkt – WSIiZ, VP – Proidea

    Wiceprezes Proidea, jednej z największej agencji Europy Środkowo-Wschodniej, specjalizujących się w budowaniu społeczności i wydarzenia IT. Założyciel i lider Smogathonu, globalnej inicjatywy zwalczającej zanieczyszczenie powietrza za pomocą technologii i innowacji. Absolwent University of York, University of Hong Kong oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską “Invention Development Methods. The Case of the Hackathon” w maju 2020. Nagrodzony York Award i wymieniony jako 2016 New Europe 100 changemaker przez Res Publica, Google, Visegrad Fund i Financial Times. Prelegent na różnych międzynarodowych konferencjach, w tym TEDx i TechCrunch.

    Martyna Łuszczek

    Koordynatorka analiz potrzeb uczniów w edukacji w Instytucie Badań Edukacyjnych

    Martyna to tegoroczna maturzystka, naukowczyni z duszą społecznika, zafascynowana światem IT oraz ekonomii. Pracuje w Instytucie Badań Edukacyjnych, gdzie analizuje potrzeby uczniów w polsce w obszarze edukacji. Laureatka konkursu E(x)plory 2021 współtworząca urządzenie do zbierania i utylizacji mikroplastików w akwenach wodnych. Wyróżniona przez fundację Perspektywy w rankingu TOP 100 Women in AI 2022. Na co dzień prowadzi badania związane z ochroną środowiska oraz współpracuje z Podkarpackim Centrum Innowacji w realizacji swoich projektów.

    Paweł Januszewicz

    Kierownik Katedry Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej. Profesor w Katedrze Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

    Kierownik Katedry Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej WSIiZ w Rzeszowie. Tytuł profesora belwederskiego otrzymał w 1994 r. Doktor nauk medycznych (Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, rok 1983) oraz lekarz medycyny (Akademia Medyczna w Warszawie, rok 1977). Ukończył studia podyplomowe w Niemczech, Japonii i Kanadzie. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół: psychiatrii dzieci i młodzieży oraz zdrowia publicznego, szczególnie w kontekście globalnego zagrożenia zdrowia i życia wynikających z postępującej zmiany klimatu. Jest autorem ponad 130 publikacji w dziedzinach takich jak: medycyna, fizjologia człowieka, zdrowie publiczne czy zarządzanie w służbie zdrowia. Wieloletni dyrektor Instytutu – Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, były konsultant wojewódzki pediatrii na Podkarpaciu. W 1998 otrzymał Order Uśmiechu. Konsultant medyczny Fundacji POLSAT. Jeden z założycieli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

    Piotr Pietras

    CEO GreenLanes

    Przedsiębiorca i manager wywodzący się z branży technologicznej. Twórca i członek Leadershipu oddziału Edge One Solutions (2015 – 2017), które w tym czasie rozwinęło się od 0 do blisko 150 zatrudnionych i ok. 38 mln przychodu. Tworzył i zarządzał akceleratorem inwestycyjnym EduLab w branży EdTech inwestując w 15 projektów. Pozyskał ponad 30 mln PLN finansowania na rozwój projektów technologicznych. Obecnie Partner Zarządzający Green Lanes – grupa tworząca proekologiczne rozwiązania na bazie konopi włóknistych (cannabis sativa var. sativa).

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com