środa, 11 września, 2024
+

    „Diabeł Łańcucki” w reżyserii Macieja Jurewicza, na podstawie powieści Jacka Komudy przenosi nas do XVII-wiecznego Podkarpacia. Sprawdź już teraz zwiastun filmu!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Już dzisiaj odbędzie się internetowa premiera „Diabła Łańcuckiego” o godzinie 19:00. Reżyser Maciej Jurewicz, który stworzył film na podstawie książki Jacka Komudy zabiera nas do XVII-wiecznego Podkarpacia – do czasów, w których funkcjonowała jeszcze szlachta oraz magnaci. Już teraz zobacz zwiastun i przekonaj się, że warto obejrzeć cały film!

    Powstał serial historyczny pt. „Diabeł Łańcucki”, którego akcja rozgrywa się w XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Warto na wstępie dodać, że od czasów „Ogniem i mieczem” nie było dotąd zrealizowanej takiej produkcji. Film przedstawia dawne Bieszczady. Opowiada o Stanisławie Stadnickim, zwanym tytułowym Diabłem Łańcuckim, który jest magnatem oraz który zaprzedał duszę diabłu. Serial pokazuje także Jacka Dydyńskiego – awanturnika, i szlachcica oraz zbuntowaną pannę Konstancję Dwernicką. Wszystkim trzem bohaterom krzyżują się drogi i szable w namiętnej walce o władzę i honor, fortunę i miłość.

    Odcinek pilotowy zrealizowany został w konwencji „easternu” – czyli awanturniczej opowieści przypominającej amerykańskie westerny. Tyle, że jego akcja nie toczy się w dalekiej Ameryce, ale na dzikim, niebezpiecznym wschodzie Europy. „Diabeł…” nawiązuje do klasycznych seriali i filmów gatunku powstających w Polsce w od lat sześćdziesiątych, jak „Czarne Chmury”, „Rycerze i rabusie” oraz „Wilcze echa”, których akcja rozgrywa się w Bieszczadach.

    Serial powstał w oparciu o bestsellerowe historyczne powieści Jacka Komudy: „Diabeł Łańcucki” i „Banita”, które są w całości przedstawione na faktach historycznych. Zdarzenia zaś pokazane w odcinku pilotowym rozegrały się na początku XVII wieku na południowo-wschodnich kresach Rzeczypospolitej, a wszystkie postacie są historyczne. Tytułowy Stanisław Stadnicki to znany warchoł z Łańcuta, który zapowiadając zajazd, wypuszczał we wrota dworu ofiary czarną strzałę.

    „Diabeł Łańcucki” to widowiskowa, pełna intryg, pościgów i pojedynków historia, która przywodzi na myśl znane obrazy spod znaku „płaszcza i szpady’, westerny czy wręcz kino samurajskie. Projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom widowni, która zna podobne produkcje amerykańskie lub brytyjskie, spragniona jest jednak rodzimej opowieści. I taką historię otrzymuje – bogatą w staropolskie smaki, doprawioną szczyptą magii i niezwykłości.

    Dzięki atrakcyjnej formule „Diabeł Łańcucki” umożliwia przybliżenie szerokiej publiczności barwnej polskiej historii, unikatowej kultury szlacheckiej z okresu pierwszej Rzeczpospolitej, a także ukazanie piękna kraju – w tym wypadku krajobrazów Podkarpacia. Historia przestawiona w serialu, choć rozgrywa się setki lat temu jest także ciekawa w sensie relacji międzyludzkich.

    Przekonujemy się bowiem, że zbyt szybko oceniamy innych. I podobnie jak niektórzy bohaterowie tego serialu, w pogoni za bogactwem czy sławą zapominamy o naprawdę ważnych sprawach, jak ludzka godność, honor czy po prostu uczciwość. Historyczny, awanturniczy mini-serial to dla twórcy zarówno przyjemność jak i wyzwanie.

    O czym dokładnie jest film?

    Wyjęty spod prawa Jacek Dydyński, pojedynkowicz i swawolnik hołdujący ideom szlacheckiej wolności zostaje podstępem wciągnięty na służbę u bezwzględnego magnata zwanego „Diabłem”, który zamierza bandyckim sposobem przejąć majątek lokalnej drobnej szlachty. Po latach spędzonych w tureckiej niewoli do kraju powraca tajemniczy pątnik zwany Bratem Gedeonem. Gdy grupa pielgrzymów, w której wędruje zostaje napadnięta przez grasantów, Gedeon odpiera napaść i przekonuje się, że jego rodzinne strony trzyma w trwodze magnat Stanisław Stadnicki zwany Diabłem.

    Drapieżny pan z Łańcuta porywa ludzi, nakłada kontrybucje na miasta, więzi i torturuje sąsiadów. Osobliwie uwziął się na zaścianek ubogiej szlachty – rodziny Dwernickich, których Gedeon bierze w obronę. Diabeł Stadnicki by złamać opór potrzebuje więcej szabel. A najlepszą włada Jacek Dydyński – sławny awanturnik, dawny lisowczyk. Stadnicki wyciąga Dydyńskiego z lochu, gdzie ten pokutował za zajazdy i pojedynki. Tymczasem biedni Dwerniccy by ratować się przed głodem postanawiają wydać za mąż najmłodszą z ich rodu Konstancję. Szlachcianka jednak, młoda i niepokorna, wychowana wśród połonin, nawykła do konia i łuku, ma własne pragnienia i krzyżuje plany braci. Jeśli ma wychodzić za mąż, to kandydat do jej ręki musi być młody, przystojny i dzielny. Choćby był to i diabeł, za którym pójdzie do piekła…

    OBSADA

    W postać tytułowego antagonisty – Stanisława Stadnickiego zwanego Diabłem wciela się Piotr Zawadzki. Występuje przeciw niemu tajemniczy mściciel – Gedeon (Radosław Pazura). By uporać się z nim, Diabeł wynajmuje znanego rębajłę i swawolnika – Jacka Dydyńskiego (Mateusz Banasiuk). Los zetknie go z młodą, zbuntowaną szlachcianką – Konstancją Dwernicką (Emilia Sulej), której rodzinną ziemię pragnie zagrabić Diabeł. Tymczasem na drodze Gedeona pojawia się tajemnicza, owdowiała dziedziczka – Salomea Bełchacka (Urszula Nawrot), której włości najeżdżają rabusie nasyłani przez pana na Łańcucie. W pozostałych rolach zobaczymy Antoniego Sałaja (Przecław Dydyński), Michała Białeckiego (Zegart), Marka Richtera (Jan Ramułt), Ernesta Nitę (rotmistrz Żurakowski), Piotra Warszawskiego (brat Błażej), Andrzeja Śleziaka (kupiec Szaja), Wojciecha Konikiewicza (Hermolaus Dwernicki), Jarosława Karpuka (Smoliwąs) i innych..

    OKRES PRZYGOTOWAWCZY

    Preprodukcja odcinka pilotowego rozpoczęła się w maju 2020 roku. Prace obejmowały rozwój scenariusza, dokumentację obiektów zdjęciowych, projektowanie, a następnie wykonanie kostiumów oraz scenografii. Równocześnie trwały castingi, próby, a następnie ćwiczenia choreografii scen walki oraz treningi kaskaderskie, szermierki, jazdy konnej i łucznictwa dla aktorów.

    Trailery „Diabła Łańcuckiego”:

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com