środa, 26 czerwca, 2024
+

  Już za 10 dni będziemy obchodzić Black Friday! Już teraz możesz kupić w sklepach coś w promocyjnej cenie

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Black Friday czyli Czarny Piątek to dzień największych wyprzedaży w roku. Odbywają się one przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych (a oprócz tego też np. w Kanadzie, Wielkiej Brytanii czy Australii) cyklicznie co roku. Przypadają na ogół w ostatni piątek listopada, następnego dnia po słynnym amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Wyprzedaże z okazji Black Friday uznawane są za bezsprzecznie największe wyprzedaże pojawiające się w sklepach czyli największe obniżki cen.

  W Polsce ten dzień, choć nie jest jeszcze tak popularny jak chociażby w krajach Ameryki Północnej, z każdym rokiem staje coraz bardziej znany. Wśród polskich konsumentów określany jest jako Black Friday Polska, ale i również po prostu jako Czarny Piątek. Co ciekawe, część wyprzedaży trwa cały tydzień (i stąd określenie Black Week), a część przez weekend (pod nazwą Black Weekend).

  Czarny piątek (ang. Black Friday) – piątek po Dniu Dziękczynienia, początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem w Stanach Zjednoczonych. Od początku XXI wieku zwyczaj ten jest propagowany, z powodów komercyjnych, w coraz większej liczbie innych krajów.

  W czarny piątek wiele sklepów czynnych jest w dodatkowych godzinach, niekiedy całą dobę, oferując jednodniowe okazje i obniżki cen. W Stanach Zjednoczonych jest on często najbardziej dochodowy dla sprzedawców w ciągu całego roku; tego dnia od wielu lat zakupów dokonuje ponad 100 milionów Amerykanów.

  Od roku 2011 (na niewielką skalę także w poprzednich latach) także w Polsce jest to dzień, w którym rozpoczyna się sezon przedświątecznych promocji.

  Pochodzenie terminu Czarny piątek

  Najwcześniejsze dowody na wyrażenie Czarny Piątek pochodzą z Filadelfii. W 1961 roku policja z Filadelfii i Rochester użyła terminu Czarny piątek do określenia i opisania tłumu ludzi oraz korków powstałych na skutek rozpoczęcia przedświątecznych zakupów przez ludność Stanów Zjednoczonych. Czarny piątek rozprzestrzeniał się powoli. Po raz pierwszy w czasopiśmie The New York Times to określenie zostało użyte 29 listopada 1975 roku jako określenie „najbardziej ruchliwego dnia zakupów oraz ruchu w roku” w Filadelfii.

  W 2015 r. Amazon.com jako pierwszy zaoferował oferty „Czarny piątek w lipcu” na tak zwany „Prime Day”, obiecując lepsze oferty niż w Czarny piątek. Amazon powtórzył tę praktykę w 2016 i 2017 roku, a inne firmy zaczęły oferować podobne oferty.

  Black Friday to moda na robienie zakupów. Duża część sklepów, czy to odzieżowych, czy z innymi różnymi artykułami oferuje robienie zakupów przez konsumentów w niskiej cenie, po promocji.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com