piątek, 3 maja, 2024
spot_img
+

    Wybierz się na 43. KROŚNIEŃSKIE SPOTKANIA TEATRALNE od 6 do 29 listopada! Szykuje się wiele spektakli!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Intrygujący, wzruszający, bawiący i sięgający po to, co najlepsze w teatrze, muzyce, a także… polskiej i zagranicznej literaturze. Taki będzie tegoroczny program 43. Krośnieńskich Spotkań Teatralnych. Na trzy wydarzenia dedykowane miłośnikom teatru składają się bawiący do łez spektakl Teatru Bagatela – „Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits”, „Boska” – słodko-gorzka realizacja Teatru Ludowego oraz „Pani Pylińska i sekret Chopina”, czyli ukłon w stronę publiczności. Krośnieńskie święto teatru – od 6 do 29 listopada 2022 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie – niech będzie okazją do spotkania ze sztuką, zaproszonymi artystami, cennymi inicjatywami i miłośnikami teatru. Obowiązuje wcześniejszy zakup wejściówek!

    O SPEKTAKLACH

     6 listopada 2022 (niedziela), godz. 19.00

    Spektakl „Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits”, Teatr Bagatela, Kraków

    Na podstawie dorobku Henryka Sienkiewicza

    Reżyseria: Krzysztof Materna

    Kostiumy: Urszula Czernicka

    Muzyka: Janusz Stokłosa i Wojciech Kilar

    Teksty piosenek: Maciej Stuhr

    Choreografia: Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka

    Opracowanie muzyczne: Artur Sędzielarz

    Reżyseria świateł: Marek Oleniacz

    As. reżysera / inspicjent: Magdalena Gródek

    Obsada: Anna Branny, Natalia Hodurek, Izabela Kubrak, Kamila Pieńkos, Justyna Schneider, Magdalena Wolańska, Krzysztof Bochenek, Przemysław Branny, Marcin Kobierski, Tomasz Lipiński, Wojciech Leonowicz, Krzysztof Materna, Maciej Sajur i Marcel Wiercichowski

    Czy jest ktoś, kto w obecnej sytuacji potrafi pokrzepić serca Polaków? Zadania tego podejmuje się najpopularniejszy polski pisarz, Henryk Sienkiewicz (w tej roli autor, Krzysztof Materna). Wspólnie z aktorami Teatru Bagatela przeprowadza warsztaty i na podstawie swojej twórczości udowadnia, czego potrzebują Polacy, żeby mieć dobre samopoczucie. W przedstawieniu Kmicic sprząta trupa Janka Muzykanta, Staś i Nel spotykają Latarnika, a Neron śpiewa Ogrzej mnie przed pożarem Rzymu. Zobaczymy też pojedynek Zbyszka z Bogdańca z krzyżakiem na topory, nauczymy się wbijać na pal i własnym ciałem łupać orzechy. Wszystko w klimacie montypythonowskiego absurdu, wzbogacone piosenkami autorstwa Macieja Stuhra i Janusza Stokłosy. Po obejrzeniu przedstawienia wyjdziemy weseli i pokrzepieni.

    22 listopada 2022 (wtorek), godz. 19.00

    Spektakl „Boska”, Teatr Ludowy, Kraków

    Reżyseria: Robert Talarczyk

    Tłumaczenie: Elżbieta Woźniak

    Scenografia, kostiumy, reżyseria świateł: Katarzyna Borkowska

    Konsultacje wokalne: Jerzy Kluzowicz

    Asystent reżysera, inspicjent, sufler: Manuela Nowicka

    Obsada:

    Florence Foster Jenkins: Marta Bizoń

    St Clair: Tadeusz Łomnicki

    Cosme McMoon: Robert Ratuszny

    Maria: Roksana Lewak / Iwona Sitkowska

    Dorothy: Beata Schimscheiner

    Pani Verindah-Gedge: Jagoda Pietruszkówna

    Przeszła do historii jako Boska! Czarowała głosem, każdy chciał ją usłyszeć, widzowie i słuchacze wypełniali po brzegi sale Carnegie Hall… A ona, radośnie fałszując, rozkoszowała się swoim brakiem talentu albo wiarą w to, czego Bóg jej poskąpił. Bogata ekscentryczka, Florence Foster Jenkins, bo o niej mowa, nie miała ani słuchu, ani głosu, ale kto bogatemu zabroni spełniać najbardziej nawet szalone marzenia? Jej się to udało! Płyty z wykonaniami najgorszej śpiewaczki świata sprzedawane są do dzisiaj na całym świecie.

    Zapraszamy na słodko-gorzką komedię brytyjskiego dramatopisarza Petera Quiltera i spotkanie z tą niepowtarzalną, barwną postacią, której brak talentu nie przeszkodził w zrobieniu międzynarodowej kariery. W Boską Florence wcieli się fantastyczna Marta Bizoń.

    29 listopada 2022 (wtorek), godz. 12.00

    Spektakl „Pani Pylińska i sekret Chopina”, Agencja „Didaskalia”, Kraków

    Reżyseria: Robert Gliński

    Przekład: Jan Nowak

    Scenografia i kostiumy: Tatiana Kwiatkowska

    Obsada: Joanna Żółkowska, Paulina Holtz, Kacper Kuszewski, utwory Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta gra Lena Ledoff

    Spektakl ma formę lekką, czasem zabawną, niekiedy nawet komediową. Wynika to ze zderzenia dwóch bardzo różnych postaci: młodego adepta pianistyki Eryka i pryncypialnej Pani Pylińskiej. Osią dramaturgiczną przedstawienia są utwory Chopina. Usłyszymy fragmenty poloneza, mazurków, sonat, etiud w różnych interpretacjach. Wszystko w ścisłej korespondencji z akcją dramatu. Spektaklem „Pani Pylińska i sekret Chopina” Joanna Żółkowska obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

    Spektakl „Pani Pylińska i sekret Chopina” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com