środa, 28 lutego, 2024
+

  „Hrabal i mężczyzna w oknie” – czeska komedia w Siemaszce już jutro!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już w najbliższą środę o godzinie 19:00 na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej będzie można obejrzeć czeski spektakl, który odbywa się w ramach MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE. Całe przedstawienie potrwa 80 minut. Do Rzeszowa przyjedzie Teatr Miejski działający w Brnie prosto z Czech. Spektakl swoją premierę miał 6 listopada ubiegłego roku. To opowieść o znanym, nieżyjącym już, czeskim pisarzu Bohumilu Hrabalu. Wybierz się do teatru, wykup bilet i obejrzyj przedstawienie!

  Nad spektaklem pracowali:

  Autor: Bernhard Setzwein

  Reżyseria: Stanislav Moša

  Asystent reżysera: Igor Ondříček

  Dramaturgia: Miroslav Ondra

  Przekład: Zuzana Čtveráčková

  Kostiumy: Andrea Kučerová

  Scenografia: Jaroslav Milfajt

  Muzyka: Zdenek Merta

  Reżyseria świateł: David Kachlíř

  Przekład na język polski: Jakub Pacześniak

  Obsada:

  Jan Mazák, Radka Coufalová, Viktor Skála

  O czym będzie przedstawienie?

  Czarna komedia współczesnego niemieckiego dramatopisarza, rozpisana na sześć scen i trzy postaci, rozgrywająca się w ciągu kilku godzin latem 1997 roku w miejscowości Kersko w Czechach Środkowych. Główny bohater – pan Dudek – z lornetką, notesem i ołówkiem w dłoni siedzi przy oknie i obserwuje sąsiedni dom, który należy do Bohumila Hrabala, jednego z najważniejszych czeskich pisarzy XX wieku. Na zlecenie tajnej policji Dudek obserwuje pisarza i sumiennie składa władzy szczegółowe raporty na jego temat. Wie wszystko o Hrabalu. Wszystko poza tym, że Hrabal nie żyje już od pół roku…

  Pewnego dnia „mężczyznę w oknie” odwiedza Lenka i pyta o Hrabala, a pan Dudek jest przekonany, że zastąpiła ona osobę kontaktową z Urzędu Bezpieczeństwa Państwowego, która przestała mu odpowiadać. Lenka reprezentuje jednak biuro turystyczne i przyszła przeprowadzić wywiad z Dudkiem w związku z planowanym otwarciem Muzeum Bohumila Hrabala. Refleksje i opowieści Dudka prowadzą do tego, że Lenka proponuje mu zupełnie inne zatrudnienie… A wszystkie wydarzenia mijającego dnia powodują, że Dudka nocą odwiedza jeszcze jeden gość…

  Autor sztuki, Bernhard Setzwein, urodził się w 1960 roku w Monachium, gdzie później studiował germanistykę i etnografię. W jego utworach znajduje odzwierciedlenie zainteresowanie twórcy-etnografa sąsiedzkimi stosunkami Bawarii i Czech. Sztuka Hrabal i mężczyzna w oknie, której prapremiera miała miejsce w 2015 roku w niemieckim Teatrze w Regensburgu, przedstawia nie tylko życie i pracę Hrabala, ale także atmosferę czasów powojennych aż do końca XX wieku. W swym utworze autor eksploruje jeden z interesujących go motywów, opozycję pary donosiciel – ofiara, którą postrzega także w szerszym znaczeniu: obserwatora i obserwowanego, nie tylko w kontekście totalitaryzmu.

  Z recenzji:

  „Już na wstępie trzeba powiedzieć, że spektakl (…) został przychylnie przyjęty przez publiczność, która spontanicznymi i szczerymi brawami wyraziła należne uznanie. Przedstawienie odbyło się w obecności autora, który podczas końcowych oklasków był wyraźnie wzruszony sukcesem produkcji. Bernhard Setzwein (…) bardzo dobrze orientuje się w tym, co dzieje się w naszym kraju i ma bliski kontakt z literaturą czeską. (…) Tekst jest interesujący nie tylko ze względu na treść, ale także na formę. Swoją koncepcją sztuki i specyfiką scenariusza autor wykazuje głębokie zrozumienie biografii autora Postrzyżyn. Setzweinowi udało się uchwycić poetyckiego ducha twórczości Hrabala, a w całą historię tchnął surrealistyczną i często groteskową atmosferę. Zuzana Čtveráčková, autorka znakomitego czeskiego przekładu, trafnie zauważyła, że zarówno scenariusz, jak i struktura formalna przypominają wiersz. Długie, rozbudowane monologi kapusia Dudka to także rodzaj litanii, pełnej niepewności, niezrozumienia, zagubienia i niepokoju związanego z nieoczekiwaną zmianą: zniknięciem obserwowanej osoby. Odbiera mu to pewność, jaką wcześniej czerpał z sumiennej, starannie wykonywanej służby. Wymagającą rolę głównego bohatera reżyser powierzył Janowi Mazákowi, który z zadania wywiązał się znakomicie, zagrał bez najmniejszego zawahania, wydobywając bogatą gamę przeżyć emocjonalnych. Na jego barkach spoczywa sukces całego przedstawienia (…)”.

  Jaroslav Štěpaník, www.divadelninoviny.cz/blog

  Wszystkie spektakle obcojęzyczne z napisami w języku polskim.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com