0,9 C
Rzeszów
piątek, 3 lutego, 2023
+

  Wsparcie dla polskich ratowników od Saudyjczyków i WHO

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim przekazano 10 milionów dolarów wsparcia od saudyjskiego Centrum Pomocy im. Króla Salmana oraz Światową Organizację Zdrowia. Zakupiony przy wykorzystaniu tych środków sprzęt, zostanie przekazany m.in. podkarpackim ratownikom medycznym.

  Szczegóły współpracy resortu zdrowia z fundacją im. Króla Salmana oraz WHO, przedstawili dziś na wspólnej konferencji: wicewojewoda Radosław Wiatr, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, dyrektor Centrum Pomocy im. Króla Salmana dr Abdullah Al-Rabeeah, dyrektor biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce Paloma Cuchi.

  Województwo podkarpacie to szczególny region, który od początku kryzysu humanitarnego przyjął blisko 2 mln uchodźców z Ukrainy. W całym systemie pomocy zorganizowanym na Podkarpaciu, ważną rolę pełnią służby medyczne, podkarpaccy ratownicy, którzy pracowali na granicach, w punktach recepcyjnych i wszędzie tam, gdzie sytuacja tego wymagała, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia

  Radosław Wiatr, wicewojewoda Podkarpacki

  W podobnym tonie wypowiadał się sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska.

  Były takie dni, że nasze granice przekraczało nawet 150 tys. uchodźców. Było to duże wyzwanie, któremu podołaliśmy, także dzięki ogromnemu zaangażowaniu ratownictwa medycznego. Bardzo mnie – jako pełnomocnika rządu ds. ratownictwa medycznego – cieszy każda pomoc i nowy sprzęt, który trafia na wyposażenie polskich ratowników. o będą masażery klatki piersiowej, to będą respiratory, to będą defibrylatory, aparaty USG i komory laminarne. Ten sprzęt trafi nie tylko do jednostek z Podkarpacia, ale będzie on dystrybuowany w stacjach ratownictwa medycznego w całym kraju

  Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia

  Dyrektor Centrum Pomocy im. Króla Salmana dr Abdullah Al-Rabeeah, dziękował w imieniu saudyjskiego rządu za sprawnie organizowaną pomoc od momentu rozpoczęcia kryzysu migracyjnego. Za saudyjskie wsparcie dziękowała też dyrektor biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce Paloma Cuchi. To WHO koordynuje pomoc, jaką w Polsce świadczy Centrum Pomocy Króla Salmana.

  Po zakończeniu konferencji, dyrektorzy podkarpackich stacji pogotowia ratunkowego otrzymali symboliczne stetoskopy, które stanowią zapowiedź realizacji zakupów z wykorzystaniem środków KSrelief oraz WHO. W trakcie swojej wizyty na Podkarpaciu, wiceminister Waldemar Kraska zapoznał się z funkcjonowaniem Podkarpackiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, odwiedził także dyspozytornie medyczną. Wiceminister spotkał się także z ratownikami z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego W Rzeszowie. Ostatnim punktem wizyty w regionie było spotkanie z przemyskimi ratownikami medycznymi, w którym uczestniczyli także przedstawiciele fundacji KSrelief oraz Światowej Organizacji Zdrowia.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com