sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

    Jak wygląda rynek pracy na Podkarpaciu obecnie? Ile jest bezrobotnych?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Pracowników z jakich branż na Podkarpaciu najbardziej brakuje? Jak wygląda bezrobocie w naszym regionie? W końcu jakie są prognozy na kolejne lata? Czy przybędzie więcej bezrobotnych? A może mniej? W czerwcu 2022 roku liczba bezrobotnych na Podkarpaciu zmniejszyła się o 2,3 tys. osób, do poziomu 69 016 osób. Spadek liczby bezrobotnych warunkuje spadek stopy bezrobocia, która w końcu czerwca br. może wynieść 7,3 proc. (na koniec maja – 7,5 procent). Trend spadkowy bezrobocia widać również w porównaniu do roku 2020 (86 159 osób) i 2021 (80 944 osób). To bardzo dobre prognozy.

    Ile było ofert pracy na Podkarpaciu do tej pory?

    Ofert pracy w podkarpackich pośredniakach w czerwcu było mniej niż w maju 2022 (o 1020 ofert). Może to wynikać z faktu poszukiwania pracy bez pośrednictwa PUP, przez Internet czy sieć kontaktów osobistych. W czerwcu 2022 roku pracodawcy zgłosili do PUP 3968 ofert. W maju ofert było 4988 ofert, podczas gdy w czerwcu 2021 – 4578, a w czerwcu 2020 – 3030 ofert.

    Jakie są prognozy dotyczące bezrobocia w naszym regionie?

    Spadek bezrobocia następuje zwykle sezonowo aż do grudnia, a najbliższy wzrost może nastąpić w styczniu lub w lutym 2023 r. Następne miesiące powinny przynieść kolejne spadki. Stopa bezrobocia jest tradycyjnie najniższa w powiatach przemysłowych, a wyższa w rolniczych to jest w bieszczadzkim, leskim, brzozowskim i niżańskim. Na razie jednak obserwujemy niewielki, ale wydaje się, że stały trend spadkowy – mówi Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.        

    W których powiatach najtrudniej znaleźć pracę? 

    Województwo podkarpackie jest położone peryferyjnie, gdzie znaczny w skali lokalnej rynek pracy tworzy oczywiście miasto Rzeszów i okolice (powiaty mielecki, dębicki, stalowowolski oraz miasto Krosno). Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach pozbawionych przemysłu i produkcji high-tech. Są to od wielu lat te same powiaty, rolnicze z dodatkiem funkcji turystycznej i walorów krajobrazowych (brzozowski, niżański, bieszczadzki, leski, lubaczowski i przemyski). Z przemysłowych powiatów Podkarpacia najkorzystniej wypada mielecki, gdzie od 1990 roku miały miejsce działania przeciwdziałające degradacji wcześniej działających firm i promujące rozwój biznesu.

    W których zawodach obecnie najłatwiej znaleźć pracę?

    W województwie podkarpackim bardzo mało jest zawodów skrajnie deficytowych. Warto kształcić się na dekarza, betoniarza-zbrojarza czy brukarza. Znalezienie tych fachowców do pracy z posiadanymi umiejętnościami od czasu pandemii graniczy z cudem.

    Z powodu wojny na Ukrainie poszukiwani są kierowcy, zwłaszcza z różnymi uprawnieniami. Potrzebni są specjaliści logistyki i osoby bezpośrednio produkcyjne. Brakuje osób z uprawnieniami i doświadczeniem na przykład w sektorze medycznym czy specjalistów budownictwa lądowego. Zgodnie z prognozami Barometru Zawodów w 2022 roku pracodawcy wciąż poszukują lekarzy, księgowych, opiekunów osób niepełnosprawnych, operatorów maszyn produkcyjnych czy urządzeń dźwigowo-transportowych, cieśli, murarzy, tynkarzy czy magazynierów.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com