wtorek, 16 kwietnia, 2024
spot_img
+

  W Rzeszowie powstaje nowy zbiornik. Zwiększy dostęp miasta do wody pitnej do ponad 53 tys. m³

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Powstaje nowy zbiornik w Rzeszowie, który zwiększy zapasy wody pitnej miasta do ponad 53 tysięcy metrów sześciennych. Jego budowa pochłonie 500 ton stali zbrojeniowej i pięć tysięcy metrów sześciennych betonu. Będzie większy od niejednej sali gimnastycznej i stanie się charakterystycznym obiektem ze względu na architekturę.

  Na niewielkim wzgórzu na osiedlu Pobitno powstaje ogromna budowla o cylindrycznym kształcie. Będzie to nowy zbiornik na wodę pitną dla mieszkańców Rzeszowa. Część ścian nowego zbiornika na wodę pitną już góruje nad wzgórzem. Budowa innej części jest przygotowywana, konstruowane jest skomplikowane zbrojenie ścian.

  Zbiornik na wodę pitną budowany na osiedlu Pobitno przy ulicy Morgowej będzie miał 15 tysięcy metrów sześciennych pojemności. To więcej niż przeciętna szkolna sala gimnastyczna. Niewiele mniej niż duże szkolne hale gimnastyczne budowane w ostatnich latach w Rzeszowie i ponad dwa razy więcej niż kubatura czteropiętrowego biurowca MPWiK w Rzeszowie przy Naruszewicza.

  fot. materiały prasowe

  Inwestycję MPWiK wartą ponad 23 miliony 830 tysięcy złotych wykonuje Inżyniera Rzeszów SA. Zakończenie budowy jest planowane na 19 sierpnia 2022 roku. Na budowę MPWiK uzyskał pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 17 milionów złotych. Firma może uzyskać umorzenie części pożyczki. Warunkiem umorzenia do 5 milionów złotych jest ukończenie budowy zgodnie harmonogramem oraz terminowa spłata rat.

  MPWiK ma na terenie Rzeszowa 18 zbiorników do magazynowania wody pitnej o łącznej pojemności 38 tysięcy 600 metrów sześciennych. Po oddaniu do użytku pojemność rzeszowskich magazynów wody wzrośnie do 53 tysięcy 600 metrów sześciennych.

  fot. materiały prasowe

  – To inwestycja bardzo ważna dla miasta, które się rozrasta. Systematycznie przybywa nam odbiorców wody. Musimy więc tak planować inwestycje by zabezpieczyć wodę dla wszystkich mieszkańców. Powiększamy sieć zbiorników także ze względu na sytuacje awaryjne. Zgodnie z przepisami – na wypadek awarii czy skażenia wody w Wisłoku – musimy mieć zapas wody w zbiornikach na czas jednej doby. Ten wymóg oczywiście spełniamy, a po oddaniu zbiornika na Pobitnem będziemy zapas wody dla miasta na około 1,5 doby

  – mówi Marek Ustrobiński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.

  Rzeszów korzysta z dwóch ujęć wody z Wisłoka o łącznej wydajności 84 000 metrów sześciennych na dobę.

  fot. materiały prasowe

  Średnia dobowa produkcja wody w Zakładzie Uzdatniania Wody w różnych okresach sięga nawet blisko 38 tysięcy metrów sześciennych.

  – Nowy zbiornik będzie miał okrągły kształt, będzie zagłębiony na około 2,4 metra. Jego wewnętrzna średnica to ponad 53 metry, maksymalna głębokość blisko 8,5 metra. Ściany zewnętrzne o grubości 55 cm będą wyrastać ponad teren na wysokość 7,62 metra. Zbiornik będzie podzielony żelbetową ścianą wewnętrzną na dwie komory wodne przykryte żelbetowym stropem o grubości 25 cm

  – mówi Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu Inwestycji, Remontów i Zaopatrzenia rzeszowskiego MPWiK.

  fot. materiały prasowe

  Do jego budowy trzeba będzie wykorzystać pięć tysięcy metrów sześciennych betonu, a stali zbrojeniowej aż 500 ton.  

  Zbiornik będzie wyposażony w budynek komory zasuw jedno i dwukondygnacyjny z klatką schodową oraz pomieszczenia techniczne i socjalne. Doprowadzenie i odprowadzenie wody ze zbiorników, odbywać się będzie poprzez dwa rurociągi o średnicach 300 i 600 milimetrów włączone do istniejących sieci wodociągowych.

  fot. materiały prasowe

  Zasilanie obiektów w energię elektryczną przewidziano z zewnętrznej sieci energetycznej. Jednak już planowane jest ułożenie kanalizacji teletechnicznej dla instalacji fotowoltaicznej. Zbiornik zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy nie przekraczającej 50,7 kWp. Instalacja będzie połączona z instalacją elektryczną obiektu. Fotowoltaikę stanowić będą m. in. moduły fotowoltaiczne umieszczone na elewacji, falowniki, rozdzielnice fotowoltaiczne prądu stałego i prądu zmiennego oraz trasy kablowe. Moduły fotowoltaiczne umieszczone na elewacji wykonane zostaną z krzemowych ogniw monokrystalicznych.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com