niedziela, 19 maja, 2024
spot_img
+

    Ruszyła 11 edycja konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka 2023”. Możesz oddać głos na jedną z dziesięciu wsi, które walczą o ten prestiżowy tytuł!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    „Piękna Wieś Podkarpacka 2023” to konkurs organizowany już od przeszło jedenastu lat. Co roku wygrywa jedna wieś, wybrana spośród wielu zgłoszeń, z całego naszego podkarpackiego województwa. I w tym roku wybrano „szczęśliwą dziesiątkę” miejscowości w naszym pięknym i malowniczym regionie – czyli na Podkarpaciu. I to ona powalczy o tytuł najpiękniejszej wsi Podkarpacia. Każdy internauta może głosować na jedną ze wsi: Bieliny, Gniewczyna Tryniecka, Godowa, Łąka, Sołonka, Sośnica, Stany, Tarnawa Górna, Ustrobna oraz Żyraków. Warto także dodać, że o zwycięstwie tej najpiękniejszej, decyduje także specjalnie powołane do tego jury. Cóż – wybór jest trudny, ponieważ wszystkie miejsca, które startują w konkursie są bardzo malownicze i naprawdę piękne!

    Wieś, która wygra otrzymuje tytuł „Piękna Wieś Podkarpacka 2023”, ale nie tylko, bo i nagrodę pieniężną. Za pierwsze miejsce dana wieś dostanie 8 tys. zł. Ale najważniejszą nagrodą jest oczywiście promocja konkretnego miejsca. W ubiegłym roku wygrała miejscowość Haczów, a które miejsce zostanie okrzyknięte tym najpiękniejszym w tym roku? Tego dowiemy się po zakończeniu głosowania, które trwa do końca października, w czwartym kwartale 2023 roku.

    Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej https://pieknawies.podkarpackie.pl/.

    Poznaj zatem konkursowe wsie, które powalczą o ten prestiżowy tytuł!

    BIELINY leżą w gminie Ulanów. To dawna wieś szlachecka, która sięga historią jeszcze do IX wieku! Posiada piękny, barokowy kościół, Klasztor Sióstr Dominikanek, okazały park o wielkości 4 ha – zespół dworsko-pałacowy, gdzie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne. Bieliny mają także tzw. „Miejsce Aktywności Lokalnej” z ławeczkami do siedzenia, ogrodami, stołem betonowym do gry w tenisa. Miejsce to posiada chodnik, oraz specjalne ścieżki rowerowe, remizę, oświetlenie, straż pożarną. Działa tutaj również Stowarzyszenie „Bieliny – wieś nad Sanem” założone w 2015 r.

    GNIEWCZYNA TRYNIECKA

    W tej miejscowości działa Wiejski Dom Kultury oraz Ochotnicza Straż Pożarna razem z remizą. Przy WDK znajduje się grzybek oraz specjalna strefa rekreacyjna z ławkami, kwiatami. Jest też plac zabaw z siłownią plenerową i strefą relaksu. Powstała tam też droga dla rowerów. Jest również specjalny parking leśny z elementami edukacyjnymi. Działa tutaj Zespół Ludowy „Dolanie”, który powstał w 1980 roku. Jest tutaj stadion sportowy, a w obszarach leśnych znajduje się tutaj ścieżka pieszo-rowerowa oraz przystań kajakowa.

    GODOWA

    Liczy ponad dwa tysiące mieszkańców. To jedna ze wsi gminy Strzyżów. Znajduje się tutaj kościół Św. Krzysztofa, Zespół Szkół. Organizowany jest tutaj konkurs poezji religijnej. Przebiega tędy zielony szlak rowerowy. Ma idealne położenie, w którym można obserwować niesamowite krajobrazy. Działa tutaj Koło Gospodyń Wiejskich. Miejsce to organizuje sporo różnych wydarzeń kulturalnych.

    ŁĄKA

    Jest położona w gminie Trzebownisko, 9 km od miasta Rzeszowa. Na terenie miejscowości znajdują się liczne zabytki m.in.: zabytkowy barokowy spichlerz z XIIII w., który stanowi obecnie siedzibę Centrum Kultury i Sztuki, zabytkowy kościół parafialny z XVIII w., Zespół pałacowo-dworski w Łące z XVI w. czy zabytkowa kaplica cmentarna. Obecnie wieś jest w pełni zmodernizowana. Są tutaj szkoły, różne fabryki. Od 2022 roku na terenie miejscowości prężnie działa Centrum Kultury i Sztuki w Łące mające swoją siedzibę w barokowym Spichlerzu z XVIII wieku. Odbywają się tam wydarzenia kulturalne szczególnie w okresie wakacyjnym.

    SOŁONKA

    Leży w gminie Lubenia i jest najmniejszą, ale bardzo malowniczą miejscowością w tej gminie. Leży w obrębie Krajobrazu Chronionego Obszaru Hyżnieńsko- Gwoźnickiego. Co bardzo ciekawe, pogoda jest tutaj zbliżona do tej, panującej w górach (teren  jest w 70% terenem górzystym). Są tutaj dwa kompleksy leśne, strumyki, głównie górzyste tereny. Wyznaczony został tutaj Pieszy Szlak Sołonkowy. Działa tutaj Zespół Pieśni i Tańca „Lubenka”.

    SOŚNICA

    To miejsce można powiedzieć, że historyczne, sięgające datą jeszcze polskich królów, a dokładniej Władysława Jagiełły. Oprócz cennych relikwii, działa tutaj LKS, Orkiestra Dęta, Koło Gospodyń Wiejskich, OSP, Gminna Bibliotek Publiczna z siedzibą w Skołoszowie filia w Sośnicy, a także Stowarzyszenie Rozwoju Gminy „PRO PATRIA” mająca m.in. za cel odrestaurowanie zamku  i przyległych terenów. Wieś ta bardzo się rozwija i rozbudowuje. Jest tutaj wiele pomników, czy też kapliczek i krzyży.

     STANY

    Leżą w gminie Bojanów. Co ciekawe, znajdują się w centrum Puszczy Sandomierskiej i są bardzo malownicze. Miejsce to, mimo położenia ma bardzo rozwiniętą infrastrukturę techniczną, społeczną i rekreacyjną, która wpływa na komfort życia mieszkańców. Miejsce to słynie ze spływów kajakowych, wędkarstwa. Jest tutaj nowoczesna hala z pływalnią i kompleks lekkoatletyczny, gdzie można uprawiać różne sporty, w tym na przykład skok w dal, czy bieg na profesjonalnej bieżni. Sporo mieszkańców zajmuje się tutaj rolnictwem. Prowadzone są tutaj różne zajęcia, na przykład taneczne.

     TARNAWA GÓRNA

    Leży w gminie Zagórz, w powiecie sanockim. Jest tutaj bardzo malowniczo. Jest tutaj szkoła, dom ludowy, Wiejski Ośrodek Zdrowia. Szczególnie rozwinęła się tutaj infrastruktura drogowa. Znajduje się tutaj też barwna przyroda, a wieś ma ogromne walory malownicze. Działa tutaj Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie „Nasza Przyszłość – Tarnawa” oraz Fundacja Na Rzecz Kształcenia i Pomocy Uczniom w Tarnawie Górnej im. Jana Furdaka.

    USTROBNA

    Znajduje się w powiecie krośnieńskim. Liczy 662 ha i ma ponad 1200 mieszkańców. Oprócz obiektów sportowych, jest tutaj neogotycki kościół parafialny. Znajduje się tutaj zespół Pałacowo-Dworski. Ponadto jest tutaj plac zabaw z plenerową siłownią, działa Ochotnicza Straż Pożarna, oraz zespół śpiewaczy „Ustrobianki”. Organizowane są tutaj dożynki, czy piknik honorowych dawców krwi.

    ŻYRAKÓW

    Znajduje się tutaj Dwór, z którego słynie ta miejscowość. Wizytówką wsi jest rynek z miejscami do wypoczynku. Odbywają się tutaj imprezy kulturalne integrujące mieszkańców, coroczny Festyn Promocyjny, dożynki, pikniki rodzinne, kiermasze, uroczystości państwowe. Czynny udział w tych imprezach biorą lokalne stowarzyszenia i organizacje. Działa tutaj też Koło Gospodyń Wiejskich. Biblioteka organizuje różne akcje czytelnicze, zachęcające do sięgania po książki. Położenie oraz rozwój dróg sprzyja pieszym i rowerowym wycieczkom.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com