Jutro, czyli 10 czerwca 2023 roku o godzinie 14:00 odbędą się zawody Grand Prix Polski Cheerleaders PSCh o Puchar Burmistrza Tyczyna. Cała taneczna impreza, zrzesza zespoły – cheerleaderki z naszego regionu, ale nie tylko. Dziewczyny powalczą o złote, srebrne oraz brązowe medale. Każdy może przyjść i kibicować! Wstęp jest darmowy, a całe mistrzostwa odbędą się w Hali Sportowo-Widowiskowej przy Szkole Podstawowej w Tyczynie, przy ul. Grunwaldzkiej 31. Już teraz trzymamy kciuki za wszystkie tancerki. Impreza ma wspaniały, sportowy klimat.
Cheerleading (cheer), choć kojarzy się powszechnie z kolorowymi pomponami oraz zagrzewaniem do rywalizacji i wspieraniem drużyn sportowych przed i w trakcie meczów, jest przede wszystkim dyscypliną sportową. I to wcale niełatwą. Łączy bowiem w sobie zarówno gimnastykę, akrobatykę, jak i taniec.
Już od lat 90-tych ubiegłego wieku także wiele polskich grup i zespołów, funkcjonujących przede wszystkim przy szkołach, szlifuje swoje umiejętności w tej dyscyplinie. Decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o uznaniu cheerleadingu za sport olimpijski i jego planowany debiut na olimpiadzie w 2024 r. rozbudziło wiele nadziei.
Polski Związek Sportowy Cheerleadingu powstał w marcu 2018 roku z inicjatywy czterech stowarzyszeń. To odpowiedź na rosnące w Polsce zainteresowanie tą dyscypliną sportu oraz na oczekiwania m.in. zespołów i klubów sportowych. Jednym z priorytetów PZSC jest powołanie i przygotowanie kadry narodowej do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw Europy. Związek ma stanowić pomost dla zaangażowania trenerów, zawodników i rodziców oraz ich ambicji i marzeń o byciu w czołówce Europy i świata.
W tyczyńskim turnieju co roku bierze udział nawet kilkadziesiąt zespołów oraz duetów tancerek – cheerleaderek nie tylko z Podkarpacia. Komisja sędziowska ocenia technikę i trudność wykonywanych elementów, ekspresję tańca, ogólne wrażenie artystyczne, synchronizację oraz choreografię. Poszczególne miejsca przyznawane są w kilku kategoriach wiekowych. Co roku także zachwyt wszystkich budzą duże umiejętności sportowe oraz piękne kolorowe stroje tancerek, ich fryzury i makijaże.
Zespół Flimero z Tyczyna co roku uczestniczy w rozgrywkach i zdobywa na nich najwyższe miejsca, co świadczy o niezwykłym profesjonalizmie tancerek oraz o zaangażowaniu w przygotowaniu dziewczyn do zawodów ze strony instruktorek tej drużyny oraz choreografek.
Zawody w Tyczynie mają dugą, kilkunastoletnią historię. Co roku poziom prezentowanych tańców tylko rośnie. Życzymy wszystkim tancerkom udanych występów oraz zajęcia wysokich miejsc!