piątek, 19 kwietnia, 2024
+

Grzegorz Grzyb wygrał Rajd Rzeszowski po raz czwarty

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali Marma 31. Rajd Rzeszowski, piątą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2022. Dla urodzonego w Rzeszowie kierowcy to czwarty triumf w tych zawodach.

Zakończony w sobotę 6 sierpnia Marma 31. Rajd Rzeszowski był jednocześnie rundą mistrzostw Słowacji, mistrzostw strefy Europy Centralnej (FIA CEZ), pucharu Europy (FIA ERT) oraz Motul HRSMP (mistrzostwa historyczne). Do rywalizacji w przystąpiło łącznie 85 załóg, z czego 20 w ramach mistrzostw dla zawodników w historycznych rajdówkach.

Zawodnicy rywalizowali na 11 asfaltowych odcinków specjalnych o łącznej długości 152 km.

Grzegorz Grzyb wygrał rundę RSMP po raz 12. w karierze, zrównując się w tej statystyce z Andrzejem Koperem i Błażejem Krupą. Dwukrotny mistrz Polski osiągnął to w swoim 135 starcie w zawodach rangi mistrzostw Polski.

Szóste w karierze podium w rundzie RSMP wywalczyli Sylwester Płachytka i Jacek Nowaczewski (Skoda Fabia Rally2 evo), którzy finiszowali na drugim miejscu, ustępując zwycięzcom jedynie o 13,1 s. Najniższy stopień podium dla Kacpra Wróblewskiego i Jakuba Wróbla (Skoda Fabia Rally2 evo). Załoga ORLEN Team zaatakowała na finałowej pętli i odzyskała trzecią lokatę (+43,4 s).

Z 11 rozegranych odcinków specjalnych Grzyb i Binięda wygrali cztery (w klasyfikacji RSMP), wszystkie podczas pierwszego etapu zawodów (5 sierpnia 2022). Do drugiego dnia rywalizacji przystępowali jako liderzy rajdu, z 17-sekundową przewagą nad Płachytką i Nowaczewskim. W sobotę, 6 sierpnia, Grzyb i Binięda kontrolowali sytuację i ostatecznie zwyciężyli z przewagą 13,1 s.

Czołową trójkę klasyfikacji generalnej Marma 31. Rajdu Rzeszowskiego utworzyły załogi Grzegorz Grzyb/Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo), Sylwester Płachytka/Jacek Nowaczewski (Skoda Fabia Rally2 evo, +13,1 s) oraz czeski duet Erik Cais/Petr Tesinsky (Ford Fiesta Rally2, +35,1 s). 23-letniemu Czechowi nie udało się powtórzyć ubiegłorocznego sukcesu, kiedy to wygrał 30. edycję Rajdu Rzeszowskiego.