czwartek, 25 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Toast z okazji rocznicy urodzin Tomasza Stańko

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Już po raz czwarty będziemy celebrować twórczość Tomasza Stańko w wyjątkowych interpretacjach wykonawców młodszego pokolenia oraz artystów, którzy mieli zaszczyt grać z Mistrzem na jednej scenie. Świętowanie rozpoczną koncerty 9 i 10 lipca – wtedy na scenie na dziedzińcu Zamku Lubomirskich pojawią się m.in. Marcin Wasilewski Trio i gościnnie znakomity norweski trębacz Nils Petter Molvær. To jednak nie koniec muzycznych atrakcji tegorocznego „Toastu”.

    • 9 – 10 lipca, 20:00, Rzeszów, koncerty – dziedziniec Zamku Lubomirskich 
    • 11 lipca, 20:00, Warszawa, koncert –  plac Defilad
    • 14 – 16 lipca, Rzeszów, Hotel Prezydencki – Warsztaty wokalne z Malwiną Pasternak
    • 16 lipca, 18:00,  Rzeszów, koncert –  Rzeszowskie Piwnice
    • 17 lipca, 17:00, Rzeszów, koncert – scena przy Fontannie Multimedialnej
    • 24 lipca, Rzeszów, koncert – Sala Polska Hotelu Bristol

    Ostatnia płyta Tomasza Stańko „DecemberAvenue” była dedykowana m.in. pamięci Bruno Schulza, polskiego pisarza i malarza żydowskiego pochodzenia, który żył i tworzył w leżącym obecnie na Ukrainie Drohobyczu. W 2022 r. przypada 80. rocznica urodzin Tomasza Stańko (11 lipca), a dzień później 130. rocznica urodzin Bruno Schulza. 2022 rok to również 80. rocznica tragicznej śmierci pisarza z rąk hitlerowców (19 listopada). Rok, w którym w Rzeszowie na świat przyszedł Tomasz Stańko, był także rokiem przedwczesnej, tragicznej śmierci wybitnego pisarza i malarza. Kilka dat splata się symbolicznie w 2022 roku i łączy ze sobą Tomasza Stańko i Bruno Schulza, którego twórczością inspirował się muzyk.

    Z tej okazji zostaną wykonane utwory z ostatniej płyty Tomasza Stańko „DecemberAvenue” oraz z płyty „Polin” przeplatane czytanymi fragmentami „Sanatorium pod klepsydrąBrunona Schulza w interpretacji rzeszowskiego aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Michała Chołki. Koncert będzie również symbolicznie nawiązywał do kultury żydowskiej społeczności tak licznie obecnej w Rzeszowie na przestrzeni wieków.

    Tata wielokrotnie powtarzał, że czuje się spełniony. Śmierć traktował jako naturalny element cyklu życia i taką też mądrość chciał podarować swoim fanom. Dlatego chcemy go wspominać w atmosferze radości, celebrując jego życie i sztukę, w otoczeniu artystów, na których wywarł wpływ i których przez lata inspirował. Dokładnie tak, jak on by sobie tego życzył.

    Anna Stańko, córka i założycielka Fundacji im. Tomasza Stańko
    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com