sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Policja i miasto ostrzegają przed oszustami

    Polecamy

    Sandra Bożek
    Sandra Bożek
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Urząd Miasta Rzeszowa i Komenda Miejska Policji w Rzeszowie rozpoczynają wspólną kampanię, której celem jest przeciwdziałanie oszustom. Działania będą oparte m.in. o emisję spotów filmowych i radiowych.

    Ofiarami oszustów padają ostatnio przede wszystkim osoby starsze. Przestępcy wymyślają coraz nowsze metody oszustw, w rozmowach telefonicznych podają się za wnuczka, znajomego, a nawet za policjanta. 

    – Emocje, strach i pospiech sprawiają, że seniorzy wierząc w opowiedzianą przez przestępców historię tracą niekiedy oszczędności swojego życia.Przelewają swoje pieniądze na konto sprawcy, przekazują nieznanym osobom, a ostatnio coraz częściej na ich polecenie wyrzucają oszczędności przez okna swoich mieszkań – mówi Adam Szeląg, rzecznik prasowy KMP w Rzeszowie.

    Policjanci z KMP w Rzeszowie w ubiegłym roku prowadzili 31 postępowań dotyczących tego typu przestępstw. Wówczas łupem padło ponad 2,5 mln złotych. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku wszczęli już 20 postępowań, a kwota strat opiewa na blisko 1 mln 650 tys. złotych.

    Aby ograniczyć liczbę oszustw, policja wspólnie z Urzędem Miasta Rzeszowa wznawiają działania profilaktyczne „Wspólnie przeciwko oszustom”.

    Podobnie jak poprzednio kampania będzie oparta na emisji spotów filmowych i radiowych. To materiały zawierające krótkie scenki ilustrujące metody działania oszustów oraz ostrzeżenia przed przestępstwami. Na potrzeby kampanii przygotowany został kolejny spot ilustrujący nowe metody działania oszustów.

    – Chcemy skutecznie chronić mieszkańców miasta przed oszustami, dlatego materiały będą emitowane bardzo szeroko, w lokalnych stacjach radiowych i telewizyjnych, a także w autobusach komunikacji miejskiej i placówkach opieki zdrowotnej. Przygotowaliśmy także plakaty i ulotki informacyjne – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

    Niezależnie od działań policji i władz miasta, najbliżsi seniorów powinni rozmawiać z nimi o oszustwach i zagrożeniach.

    – Jeżeli nie chcesz by twoi rodzice dali się nabrać na fałszywy telefon o wypadku bliskiej osoby, lub rzekome działania fałszywych funkcjonariuszy, przestrzegaj ich o tych metodach działania. Nie chcesz by dziadkowie stracili swoje oszczędności, wytłumacz im, jak działają przestępcy. Ostrzeż, że policjanci i funkcjonariusze innych służb nigdy nie żądają i nie przyjmują pieniędzy ani nie informują o planowanych działaniach – dodaje Adam Szeląg.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com