piątek, 19 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Muzeum Historii Miasta Rzeszowa przybliża historię powstania miasta z okazji 668-lecia Lokacji

    Polecamy

    Kinga Skowron
    Kinga Skowron
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Z okazji 668-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa Muzeum Historii Miasta Rzeszowa postanowiło przybliżyć mieszkańcom to wyjątkowe wydarzenie, które miało miejsce w 1354 roku.

    19 stycznia 1354 r. w Krakowie król Polski Kazimierz Wielki wydał bardzo istotny dla Rzeszowa dokument donacyjny. Na podstawie tego aktu król nadał miasto Rzeszów „położone w ziemi ruskiej” z całym okręgiem Janowi Pakosławicowi, dziedzicowi ze Stróżysk.

    fot. materiały Muzeum Historii Miasta Rzeszowa

    Tenże rycerz i dyplomata otrzymał teren, którego granice biegły „od wsi Dąbrowa, należącej, jak wiadomo, do ziemi sandomierskiej […] aż do wsi Leżajsk położonej nad granicą ziemi jarosławskiej, z prawej zaś strony idąc w kierunku Rusi wyznaczone są granicami stykającymi się z granicami zamku Czudec”. Powodem nadania królewskiego dla Jana Pakosławica był jego udział w walkach z Tatarami. Rzeszów wraz z cały okręgiem otrzymało prawa magdeburskie.

    fot. materiały Muzeum Historii Miasta Rzeszowa

    Pakosławic zaś zmienił położenie Rzeszowa, mieszczącego się wówczas na terenie obecnego Staromieścia. Prawdopodobnie z przyczyn obronnych pierwszy właściciel Rzeszowa dokonał ponownej lokacji miasta na pagórku lessowym – czyli terenie obecnego rynku rzeszowskiego. Powstał tutaj duży plac rynkowy, przeznaczony na handel, wybudowano kamieniczki dla rzeszowian oraz ratusz przeznaczony na siedzibę władz miejskich.

    fot. materiały Muzeum Historii Miasta Rzeszowa

    Oprócz wypraw wojennych Jan Pakosławic uczestniczył w działaniach Kazimierza Wielkiego biorąc udział w wyprawach dyplomatycznych do Awinionu, do papieża Urbana V – w sprawie rozwodu z królową Adelajdą oraz utworzenia uniwersytetu w Krakowie. Kolejni właściciele miasta przyjęli nazwisko Rzeszowskich i władali Rzeszowem aż do śmierci ostatniego z rodu Adama Rzeszowskiego.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com