czwartek, 28 marca, 2024
spot_img
+

    Czy „przejście” przy Ratuszu to przejście dla pieszych?

    Polecamy

    Waldemar Ruszel
    Waldemar Ruszel
    Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
    - Reklama -

    W środę na skrzynki e-mailowe kilku Instytucji odpowiedzialnych za organizację ruchu oraz za bezpieczeństwo na drogach wpłynął e-mail z wnioskami z „Zespołu roboczego”, który przeprowadzili aktywiści z grupy Społecznego Rzecznika Pieszych w Rzeszowie.

    „Grono Instytucji i Mediów, do którego ślemy tego maila jest spore, ale temat poważny i – niestety przez wiele lat niezauważany lub „zrzucany” w kwestii jego ważności.”

    Celem naszej grupy aktywistów jest wskazanie nieprawidłowości, wraz z rozwiązaniami, a szczególnie zwrócenie uwagi instytucjom, które powinny kierować swoje zainteresowanie na poruszane przez nas obszary, że tego nie robią. Czasami jako mieszkańcy i piesi mamy wrażenie, że Urzędnicy, czy Radni nie chodzą chodnikami i nie widzą nieprawidłowości, lub nie chcą widzieć. Oczywiście nie wszyscy, ale tych, którzy reagują właściwie jest niewielu. Właśnie taki jest cel naszego ruchu społecznego i patroli obywatelskich, naszych zespołów roboczych oraz publikacji przykładów zachowań w Internecie (zarówno złych jak i dobrych).Przez kilka lata obserwacji mamy wrażenie, że pieszy w Rzeszowie jest traktowany jako „zło konieczne” i jak już jest, to niech siedzi cicho, nie czepia się i niech się cieszy z tych ochłapów przestrzeni, które ma.

    „Rzeszów, który jest pięknym miastem, ma bardzo duże grono ludzi, którzy są zadowoleni z życia tutaj i chcą wręcz wspierać jego rozwój. To miasto – jako Stolica Innowacji – powinno wyszukiwać i wdrażać światowe trendy organizacji ruchu pieszych, a niestety tak nie jest. Najgorsze w tym jest to, że bardzo często instytucje, które powinny to inicjować, wdrażać, czy reagować – tego nie robią. Kierowcy przerzucają odpowiedzialność na Miasto – „bo jest za mało parkingów, a oni nie mają gdzie parkować”. Straż Miejska w ilości 54 etatów (dane z 2019 r) nie jest w stanie obsłużyć 200 tysięcznego miasta, a Policja praktycznie większość zgłoszeń przekierowuje na Straż Miejską zarówno pod numerem alarmowym 112, jak i pod numerem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.”  

    „Spotykamy na lokalnych forach setki, jak nie tysiące przykładów kiedy to piesi, czy kierowcy reagują na nieprzepisowe zachowania, a służby już niestety nie. Pojawiają się informacje, że w niektórych miejscach służby porządkowe przejeżdżają lub przechodzą wielokrotnie w ciągu dnia i nie reagują. Kierowcy, którzy parkują w nieprzepisowy sposób, poprzez przekonanie, że „i tak są bezkarni”, działają w bezczelny sposób i wręcz często nie przejmują się swoim postępowaniem. Takie zachowania występują zarówno na chodnikach, jak i na parkingach.

    Do treści maila dołączony jest dokument z pierwszego Zespołu Roboczego, który po kilku latach obserwacji, zbierania informacji oraz wspólnych konsultacjach został opracowany jako Obszar Śródmieście, obszar Ratusza.

    Całą treść dokumentu z wnioskami z Zespołu Roboczego można zobaczyć tutaj.

    Dalej czytamy: „Niestety niektórzy kierowcy mają wyrobione nawyki bezkarności i w ten sposób utrudniają funkcjonowanie innym, co szczególnie przekłada się na kilka grup społecznych:
    – osoby z niepełnosprawnościami,
    – starszych,
    – rodziców z dziećmi. 

    My sami wielokrotnie odczuliśmy na sobie groźby i niecenzuralne słowa, które padały w naszym kierunku w chwili, gdy po prostu zwracamy uwagę na fakt nieprzepisowego parkowania.
    Dlatego po kilku latach obserwacji, tysiącach zdjęć, które posiadamy, setkach godzin poświęconych na badanie tego tematu, analizy i wyciąganie wniosków, zajęliśmy się:
    – odkrywaniem miejsc, które są źle oznakowane i często sprzyjają łamaniu przepisów lub wpływają na zagrożenie dla bezpieczeństwo pieszych,

    – pokazywaniem przykładów złych zachowań,
    – edukacją o prawidłowych zachowaniach, 
    – wyszukiwaniem rozwiązań na występujące problemy.

    Aktywiści zachęcają adresatów e-maila do obserwacji tego, co sie dzieje w tym zakresie w Rzeszowie na swoich stronach i grupach:

    Naszą  działalność można obserwować na:
    – https://www.facebook.com/RzecznikPieszychRzeszow
    – https://www.facebook.com/groups/KomuToPrzeszkadza.Rzeszow
    – https://piesirzeszow.akcja.info

    Nasze konsultacje społeczne i zespoły robocze pozwolą na wypracowanie dokumentów takich jak ten, załączony do maila, w którym opisujemy tylko cztery punkty krytyczne najbliżej Ratusza – tak zaczęliśmy od tego miejsca, które jest wizytówką, a niestety już przy nim piesi codziennie mają bardzo dużo utrudnień.

    Jest taż zaproszenie do dialogu w tym temacie:
    „Zapraszamy wszystkie instytucje do dialogu i wypracowania rozwiązań oraz ich wdrożenia w poruszonych tematach. Szczególnie kładziemy nacisk na słowa „wypracowania i wdrożenia”, ponieważ przerzucania i maskowania tematów mamy w codziennym życiu stanowczo za dużo. Pokażmy razem, że można wspólnie działać dla społeczeństwa oraz ułatwiać codzienne funkcjonowania, a nie tylko mówić, jak jest dobrze. Dajmy dowody i dobre przykłady w jakże fundamentalnych sprawach jak wygoda życia w mieście, które dla nas jest „domem”, a dla wielu przystankiem w ich podróży.”

    Adresatami e-maila są:
    – Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie
    – Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Rzeszowie
    – Straż Miejska w Rzeszowie

    – Miejska Administracja Targowisk i Parkingów
    – Rada Miasta Rzeszowa (do P. Wiesława Ziemińskiego)
    – Radny Daniel Kunysz – Zespół ds. Infrastruktury Pieszo – Rowerowej
    – Kazimierz Rochecki – Przewodniczący Rady Osiedla Śródmieście
    Do wiadomości:

    – Biuro Prasowe Urzędu Miasta Rzeszowa
    – Radny Robert Walawender”

    Wiadomość trafiła również skrzynki do kilkunastu Organizacji Pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz innych lokalnych mediów.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com