W grudniu 2024 roku Teatr im. Wandy Siemaszkowej wzbogacił swoją dokumentację artystyczną o wyjątkową publikację przygotowaną we współpracy z Archiwum Państwowym w Rzeszowie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów odbyła się promocja albumu „Scenografia ma głos”, będącego zapisem kilkudziesięciu lat historii rzeszowskiej sceny dramatycznej.
Publikacja stanowi drugie wydawnictwo z serii ukazującej teatralne dziedzictwo Teatru Siemaszkowej – po albumie poświęconym kostiumom teatralnym. Tym razem redaktorzy skupili się na scenografii, oddając głos jej twórcom. W albumie znalazły się archiwalne zdjęcia, szkice oraz wspomnienia przechowywane w zbiorach Archiwum Państwowego w Rzeszowie.
Celem publikacji było nie tylko zachowanie śladów przeszłości, lecz także popularyzacja sztuki teatru. Redaktorzy wyrazili nadzieję, że upublicznienie archiwalnych materiałów okaże się interesujące zarówno dla pasjonatów sceny, jak i dla praktyków, znawców oraz widzów.
Koncepcję wydawnictwa opracowali Izabella Frużyńska, Krzysztof Motyka, Jagoda Skowron oraz Aldona Szczygieł-Kaszuba. Za wybór projektów, opracowanie graficzne i skład odpowiadał Krzysztof Motyka. Redakcją tekstów zajęły się Marta Fortowska i Aldona Szczygieł-Kaszuba. Kwerendę archiwalną przeprowadziły Izabella Frużyńska i Urszula Więcławek, która dodatkowo opracowała spis scenografów.
Album „Scenografia ma głos” został wydany w ramach programu Przestrzenie Sztuki Teatr, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Wydarzenie współfinansowano także ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.