W dniach 4 i 5 czerwca 2025 roku Rzeszów stał się areną wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, które zgromadziły licznych mieszkańców oraz gości miasta. Widowiska plenerowe, koncerty i mapping 3D stworzyły niepowtarzalną atmosferę i otworzyły cykl imprez w ramach EU Industry Days.
Wieczorem 4 czerwca na Rynku w Rzeszowie odbyło się multimedialne widowisko świetlne pt. „pRZeskok”, autorstwa Jakuba Hadera. Pokazy mappingu wyświetlane były trzykrotnie, nocą na fasadzie ratusza miejskiego. Dynamiczna projekcja opowiadała o przemianach Rzeszowa: od jego przemysłowego dziedzictwa związanego z Doliną Lotniczą, przez ekologiczne inicjatywy zielonej transformacji i rozwój koncepcji smart city, po budowanie wspólnoty i promocję sportu. Widowisko stanowiło symboliczne otwarcie wydarzeń EU Industry Days, podkreślając ambicje miasta w staraniach o tytuł Europejskiego Miasta Sportu 2026.
Kolejny dzień upłynął pod znakiem muzyki i spektakli artystycznych. Wieczorem w ogrodach Letniego Pałacu Lubomirskich przy ul. Jana Dekerta 2 odbył się plenerowy koncert kwartetu smyczkowego Lejdis Quartet. Zespół, złożony z utalentowanych absolwentek polskich uczelni muzycznych, zaprezentował program łączący klasykę z nowoczesną wrażliwością. Na scenie wystąpiły: Natalia Musz (skrzypec), Natalia Kmita (skrzypce), Aleksandra Jarosińska (altówka) i Monika Bieda-Kapias (wiolonczela).
Nieco później, na parkingu BWA rozbrzmiał energetyczny koncert zespołu Brassers – dziewięcioosobowego kolektywu z Warszawy, który zaprezentował unikalne połączenie muzyki elektronicznej, techno, jazzu i brzmień brass bandowych. Ich występ pełen był improwizacji i pulsujących rytmów, gromadząc licznych entuzjastów alternatywnych brzmień.
Wieczór zakończył się na Rynku spektaklem „HULANKI” w wykonaniu zespołu Art Color Ballet. Taneczno-wizualne widowisko, inspirowane polską sztuką ludową i folklorem pogranicza, poruszało temat tożsamości, wspólnoty i energii płynącej z tradycji. Na scenie wystąpili tancerze Art Color Ballet oraz grupy wokalne Strojone i Swada. Choreografię przygotowała Agnieszka Glińska, a scenografia przypominała żywy obraz, dopełniający artystyczną opowieść.
Oba dni stanowiły dowód na to, że Rzeszów stawia na kulturę jako istotny element rozwoju miasta i wspólnoty lokalnej.