Rzeszowskie Piwnice ruszają z nową inicjatywą, która ma szansę zrewolucjonizować podejście do miejskiego dziedzictwa. Projekt „Urban Break. Otwieramy rzeszowskie zabytki” ma na celu udostępnienie mieszkańcom miejsc na co dzień zamkniętych dla zwiedzających – zarówno z powodów formalnych, jak i praktycznych. Pierwsze wydarzenie już 7 czerwca. Niestety liczba miejsc jest ograniczona, a bilety już się wyprzedały.
Szybkie zwiedzanie miejsc niedostępnych
„Urban Break” to nowa formuła krótkiego, trwającego do godziny, zwiedzania z przewodnikiem. Uczestnicy w kameralnych grupach będą mogli wejść do rzadko odwiedzanych zabytków i wysłuchać opowieści o ich historii, architekturze i funkcji, jaką pełniły – lub wciąż pełnią – w życiu miasta.
Projekt jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie mieszkańców mniej oczywistymi obiektami rzeszowskiej tkanki historycznej. To także kolejna inicjatywa Rzeszowskich Piwnic, które od lat z powodzeniem realizują projekty popularyzujące wiedzę o mieście.
Każde zwiedzanie to jednorazowe wydarzenie
„Urban Break” będzie inicjatywą cykliczną – przy każdej edycji otwierany będzie nowy zabytek, zwykle niedostępny dla mieszkańców. Każde wydarzenie ma mieć unikalny charakter i odbywać się tylko raz. Na liście planowanych obiektów znalazły się m.in.:
Pałac Letni Lubomirskich
Ratusz
Hala Targowa
Hala ROSiR
Kino Zorza
Stara Synagoga
Kaplica św. Huberta w Miłocinie
Kamienica przy ul. Piłsudskiego 5
Kamienica Krausa
Klatka schodowa przy ul. Jagiellońskiej 12
Wojewódzki Dom Kultury
W projekcie uwzględniono również zamek rzeszowski, który – dzięki współpracy z Sądem Okręgowym – od kilku tygodni jest otwierany dla zwiedzających raz w miesiącu, a w sezonie letnim co tydzień.
Premierowe zwiedzanie już 7 czerwca
Pierwsza odsłona „Urban Break. Otwieramy rzeszowskie zabytki” odbędzie się 7 czerwca 2025 roku o godz. 9:30. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić Letni Pałac Lubomirskich – rezydencję o wyjątkowej wartości historycznej i architektonicznej. Po obiekcie oprowadzi historyczka sztuki, Dorota Rucka-Marmaj.
Organizatorzy przekonują, że taka formuła odpowiada na realne zapotrzebowanie mieszkańców, którzy chcą poznawać historię Rzeszowa nie tylko z książek, ale również przez bezpośredni kontakt z jego zabytkami.
Po więcej informacji sięgnij, klikając w link https://rzeszowskiepiwnice.pl/aktualnosci/urban-break-otwieramy-rzeszowskie-zabytki,art421/.