W sobotę, 7 czerwca 2025 roku, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza po raz szesnasty stanie się centrum naukowej przygody. „MOC Odkrywców – Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki” to jedna z największych w Polsce imprez popularyzujących naukę i technikę w formule otwartego, plenerowego wydarzenia dla całych rodzin. Od godziny 11:00 do 19:00 uczestnicy będą mogli odkrywać fascynujący świat wiedzy, eksperymentów i nowoczesnych technologii – zupełnie za darmo.
Nauka na wyciągnięcie ręki
Główna część Pikniku odbędzie się wokół Rektoratu Politechniki Rzeszowskiej, gdzie powstanie miasteczko naukowe z czterema strefami tematycznymi: Pasażem Nauki, Pasażem Techniki, Pasażem Kultury i Sztuki oraz Skwerem Historii. W wydarzeniu udział wezmą koła naukowe uczelni z całej Polski – m.in. Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, AGH i Politechniki Warszawskiej.
Uczniowie szkół podstawowych i średnich zaprezentują eksperymenty z chemii i fizyki, a także projekty z robotyki. Na gości czeka ponad 70 stanowisk prowadzonych przez 350 pasjonatów nauki.
Eksperymenty, pokazy i NAUKOBUS
W programie m.in. spektakularne eksperymenty chemiczne, pokazy z suchym lodem i kuchnia molekularna. Zobaczyć będzie można prawdziwe organy – serce i płuca – oraz spróbować sił w chirurgicznym szyciu podczas warsztatów „Skalpel i nici”.
Przed głównym budynkiem politechniki zaparkuje NAUKOBUS Fundacji PGNiG – dwupoziomowe mobilne laboratorium wypełnione eksperymentami.
Majsterkowicze, rycerze i artyści
Dla najmłodszych przygotowano warsztaty w Pasażu Kultury – cięcie piłą, wiercenie, budowanie z klocków, a także mobilny escape room. W strefie chillout będzie można odpocząć po intensywnym majsterkowaniu.
Na Skwerze Historii pojawi się Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego. Odwiedzający przeniosą się do czasów średniowiecza – będzie można przymierzyć zbroję, strzelać z łuku, oglądać pojedynki rycerskie i zobaczyć w działaniu trebusz – wielką historyczną machinę miotającą wodne pociski.
W Pasażu Kultury i Sztuki Zespół Szkół Plastycznych poprowadzi warsztaty z rzeźby, malarstwa, metaloplastyki i ceramiki. Z kolei Muzeum Dobranocek przygotowało wyjątkową wystawę, która pozwoli starszym uczestnikom cofnąć się do czasów dzieciństwa.
Święto nauki dla wszystkich
„MOC Odkrywców” to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie łączące edukację naukowo-techniczną z promocją kultury i sztuki. To również znakomita okazja do integracji środowisk edukacyjnych, rodzin i pasjonatów wiedzy – bez względu na wiek. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.
Zajęcia w salach wykładowych
W salach wykładowych budynku V Politechniki Rzeszowskiej odbędą się pokazy:
12.00 spektakularny Pokaz Chemiczny Koła Naukowego „ESPRIT” (aula V2),
12.00 „Kosmiczna archeologia” – wykład Magdaleny Ithilnar Stawniak (sala V6),
14.00 „Wyspiański – Odkrywca” – multmedialny wykład Jolanty Bobali (sala V6),
15:15 „Jak fizyka wprawia świat w ruch” – pokaz Koła Naukowego FOTON (sala V18, I piętro),
16.00 „Gwiezdnowojenna droga bohatera, czyli monomit w Gwiezdnych Wojnach” – spotkanie z Magdą „Cathią” Kozłowską (sala V6),
11.00–17.00 pokazy wysokich napięć i galeria lamp plazmowych Teslacoil,
12.30, 14.00, 15.30 „Prompt engineering, czyli jak dogadać się ze sztuczną inteligencją?” – Marcin Krawczyk, UKE (sala V5),
11.00–17.00 stanowisko i prezentacje Legionu 501 – Star WARS (hol budynku V),
11.30–17.00 warsztaty chirurgiczne,
17.15 „Noc z gwiazdami” – finałowy pokaz i spotkanie autorstwa Małgosi Wilczak, Pawła Pasterza oraz gościa specjalnego Macieja Milczanowskiego.