W murach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbył się finał ogólnopolskich konkursów dla uczniów szkół ponadpodstawowych, zorganizowanych pod wspólnym hasłem „MówiMy – co chcesz przekazać światu?”. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach tematycznych: „Młodzi dla planety”, „Młodzi dla społeczeństwa” oraz „Młodzi dla zdrowia”.
Zwieńczenie trwającej od miesięcy inicjatywy miało miejsce 23 maja. W tegorocznej edycji wzięło udział 50 uczniów reprezentujących 21 szkół. Konkursy powstały jako element strategii zrównoważonego rozwoju uczelni, przyjętej trzy lata temu.
Trzy lata temu przyjęliśmy strategię zrównoważonego rozwoju, gdzie zapisaliśmy szereg wskaźników i działań, które chcemy podjąć. Jedno z nich dotyczyło organizacji konkursów dla szkół o tematyce szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju. Trzy lata temu rozpisaliśmy konkurs „Młodzi dla planety”, ale stwierdziliśmy, że jest to konkurs dalece niewystarczający w kontekście zasięgu. Dlatego rozszerzyliśmy go o inne elementy, które wiążą się ze zrównoważonym rozwojem, stąd: „Młodzi dla zdrowia” i „Młodzi dla społeczeństwa”
– powiedział podczas rozdania nagród Rektor, dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ.
Podkreślił również, że Uczelnia stara się aktywnie promować postawy proekologiczne, m.in. poprzez działania realizowane na zielonym kampusie w Kielnarowej, gdzie prowadzone są uprawy ekologiczne i nasadzenia drzew. – Współczesna instytucja powinna żyć w zgodzie z planetą – dodał.
Uroczystość poprzedził wykład prof. dra hab. Konrada Szychowskiego pt. „Triklosan – niewidzialny wróg wpływający na zdrowie, środowisko i społeczeństwo”, poświęcony wpływowi toksyn środowiskowych na układ nerwowy człowieka.
Laureaci konkursów
„Młodzi dla planety”
Pierwsze miejsce zdobył zespół uczennic z II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie: Patrycja Flak, Milena Szewc i Marta Federkiewicz. Ich praca pt. „Działania na rzecz środowiska” podkreślała znaczenie indywidualnych działań w ochronie przyrody. Opiekunką zespołu była Marta Rondzista-Palak.
Drugie miejsce zajął duet: Julia Bielat i Jakub Szocik z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu, za pracę „Ekologiczny rachunek sumienia”. Trzecie miejsce przyznano Emilii Buksińskiej z II LO w Rzeszowie za projekt „Skracaj łańcuchy dostaw – jak kupować z mniejszym śladem węglowym?”.
Nagrody wręczała dr Kateryna Lysenko-Ryba.
„Młodzi dla społeczeństwa”
W tej kategorii nie przyznano pierwszego miejsca. Drugie miejsce zdobyła Justyna Hołody z Zespołu Szkół nr 2 w Stalowej Woli za pracę „Obserwowani, ale niewidzialni”, poświęconą wpływowi social mediów na młodzież. Jej opiekunką była Anna Haliniak.
Trzecie miejsce przyznano Klaudii Pietkiewicz z Zespołu Szkół nr 1 w Rzeszowie za esej „Konstytucja jako dobro wspólne wszystkich obywateli”. Opiekunem merytorycznym był Marcin Jasiński.
Nagrody wręczyła dr Karolina Palimąka.
„Młodzi dla zdrowia”
Pierwsze miejsce przypadło Lenie Mycek i Mai Kwiatkowskiej z Publicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie za pracę „Z talerza do kosmetyczki?! Warzywa w służbie urody”, promującą naturalne podejście do pielęgnacji. Opiekunką była Anna Mazur-Rylska.
Na drugim miejscu uplasował się zespół: Julia Kochańska, Dominika Ochał i Piotr Król za projekt „Propsychiczni”, poruszający tematykę zdrowia psychicznego. Trzecie miejsce zdobyły Oliwia Siembida i Wiktoria Duszkiewicz z Zespołu Szkół nr 3 w Stalowej Woli za pracę o roli fizjoterapii i aktywności fizycznej.
Nagrody wręczała dr Małgorzata Sokół.
Organizatorzy i partnerzy
Uroczystość wręczenia nagród poprowadziła Ewa Nowak-Koprowicz, kierowniczka EUROPE DIRECT Rzeszów przy WSIiZ. Konkursy objęte były Patronatem Honorowym Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. W skład jury oceniającego prace weszli m.in. akademicy, przedstawiciele świata mediów oraz biznesu.