piątek, 20 czerwca, 2025
+

    Wieczór z muzyką żydowską i spektaklem plenerowym w Rzeszowie. Zakończyło się „Laboratorium Tożsamości”

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W dniach 20–22 maja 2025 roku w Rzeszowie odbyło się trzydniowe wydarzenie kulturalne pod nazwą Laboratorium Tożsamości. Projekt, organizowany w ramach programu INTERREG Polska–Słowacja 2021–2027, miał na celu przybliżenie mieszkańcom dziedzictwa żydowskiego regionu. Zwieńczeniem programu był czwartkowy wieczór z koncertem muzyki żydowskiej, prezentacją multimedialną oraz spektaklem plenerowym, który odbył się w przestrzeni miejskiej.

    Program wydarzenia obejmował warsztaty teatralne, wokalne, muzyczne, performerskie i ruchowe, a także spacer tematyczny śladami dziedzictwa żydowskiego w Rzeszowie. Kulminacją wydarzenia był spektakl pt. GOŚĆ SPECJALNY – LABORATORIUM TOŻSAMOŚCI, który w formie teatralnej procesji przemierzał uliczki rzeszowskiego śródmieścia. Przedstawienie zrealizowano m.in. na Rynku, przy Synagodze Nowomiejskiej, na Placu Farnym i w historycznych zaułkach miasta. Każda lokalizacja stała się tłem dla scen ukazujących życie społeczności żydowskiej w przedwojennych galicyjskich miasteczkach.

    W plenerowym widowisku wystąpili aktorzy Latającego Teatru Kantorowi, a także uczestnicy warsztatów z Polski i Słowacji. Projekt został przygotowany przez Fundację Na Szlaku Sztuk oraz Latający Teatr Kantorowi przy wsparciu Urzędu Miasta Rzeszowa.

    Czwartkowy wieczór przyniósł również wyjątkowe muzyczne i wizualne doznania. Wieczorem na tarasie rzeszowskiego Biura Wystaw Artystycznych przy ul. Bożniczej, rozpoczął się koncert pt. „Hob’n mir nigndl. Mamy dla Was piosenkę”. W programie znalazły się utwory klezmerskie, w tym pieśni rzeszowskiego muzyka Nachuma Sternheima.

    Kto wystąpił podczas koncertu?
    Zaśpiewały wokalsitki: Jaga Domka, Monika Adamiec, Dagmara Moskwa, Natalia Zduń, Mirosław Szpyrka, przy akompaniamencie muzycznym: Lidia Reguła – skrzypce, Weronika Sura – akordeon, Paweł Maziarz – klarnet, Kamil Nieznański – bas, Damian Sąsiadek – perkusja.

    Późnym wieczorem, wydarzenie zwieńczyła multimedialna prezentacja autorstwa Weroniki Krupy i Mikołaja Garlaka, wyświetlana na ścianie Synagogi Nowomiejskiej. Pokaz stanowił hołd dla wspólnego dziedzictwa dwóch miast oraz był wizualnym podsumowaniem całego projektu.

    Laboratorium Tożsamości okazało się nie tylko okazją do refleksji nad przeszłością, ale też żywą i nowoczesną formą promocji kultury, łączącą teatr, muzykę i sztukę wizualną w przestrzeni miejskiej. W finale wydarzenia brała udział również Krystyna Stachowska – Wiceprezydent Rzeszowa.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com